WERNISAŻ – czwartek 19 maja o godz. 17:00.
Wystawa Plakatu
słuchaczy Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania
z PRACOWNI 24
Plakaty prezentowane na wystawie swoim hasłowym językiem ilustrują dwa tematy. Temat związany z Autoportretem typograficznym jest nawiązaniem do analizy personalnej dając szerokie pole do ekspresji plastycznej.
Drugi temat, Zmiany, otwiera szersze spectrum spraw związanych ogólnie z ówczesnymi zmianami, również z sytuacją za wschodnią granicą Polski.
Wystawa jest odpowiedzą, oraz graficznym opisem obecnej sytuacji.
Autorzy prezentujący swoje prace to grupa osób składająca się ze słuchaczy I i II roku grafiki zaocznej oraz dziennej Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania. Prace twórców w skrócie można opisać jako wycinek subiektywnego spojrzenia, analizę danych i uproszczony, metaforyczny przekaz wyników w graficznym języku.
ZAPRASZAMY
Wstęp wolny.
***
***
FOTORELACJA:
***
DZIĘKUJEMY
za WSZYSTKIE nadesłane zdjęcia
Odbitki prezentujemy na OKAZJONALNEJ WYSTAWIE <<<<
Czytaj dalejWstęp wolny
Wernisaż wystawy odbył się w środę 27 kwietnia o godz. 17:00
Agnieszka Korfanty — absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie. Dyplomowany pracownik służb społecznych, instruktor terapii zajęciowej, plastyk, ilustrator, freelancer. Od 15 lat obecna w polskich publikacjach Polonii w Szwecji, Norwegii oraz w Czechach. Związana z Wydawnictwem Polonica ze Sztokholmu oraz z Centrum Pedagogicznym dla Polskiego Szkolnictwa Narodowościowego w Czeskim Cieszynie oraz innymi wydawnictwami, organizacjami oraz instytucjami, dla których ilustrowała książki, materiały dydaktyczne, tworzyła logotypy oraz znaki firmowe. Autorka opracowań plastycznych dla kluczowych instytucji kulturalnych, edukacyjnych oraz zajmujących się problematyką społeczną i ekologiczną.
Finalistka konkursu „Przemiany” zorganizowanego przez POLKOMTEL S.A. w związku z wystawą dzieł Pablo Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie w 2002 roku.
Laureatka w amerykańskim plebiscycie Pinnacle Book Achievement na najlepsze ilustracje w kategorii książki dziecięcej do publikacji „Mama won`t You play with me” autorstwa Meg Walsh z 2010 roku. Autorka ilustracji na rynku amerykańskim do książek „The treasure” autorstwa Glen Sica oraz „The Nanon Factor” autorstwa Wayne Carey.
Agnieszka Korfanty to wieloletnia terapeutka zajęciowa, koordynatorka warsztatów artystycznych Projektu „LUBInclusiON-działania profilaktyczne i usamodzielniające w środowisku lokalnym” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 oraz przeprowadziła cykl spotkań w Projekcie „Połączeni NIEwykluczeni-seniorzy dla Ukrainy” przy zespole Ośrodków Wsparcia w Lublinie.
Pracowała z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, wykorzystując swój potencjał zawodowy oraz artystyczny, opracowując indywidualne plany reedukacji w interdyscyplinarnym zespole pracowników Środowiskowego Domu Samopomocy „Roztocze”, wpływała efektywnie na proces terapeutyczno-rewalidacyjny uczestników ośrodka.
Wystawa ilustracji książkowych „Słowa kandyzowane” to swoiście znakomita część moich dokonań artystycznych. To połączenie mojej pasji zawodowej z ciekawością świata, poznawania nowych, interesujących ludzi oraz uwidocznienie mojej fascynacji „zdobienia” słowa pisanego.
I tak jak cukiernik pieczołowicie kandyzuje owoce, wydobywając
esencję, tak ja jako ilustratorka zgłębiam słowa, malując bajki,
legendy, wiersze i opowiadania.
Nie
ograniczam się do jednej formy wypowiedzi artystycznej, jestem
otwarta na nowe wyzwania, choć nie ukrywam, że ukochałam sobie
nade wszystko magiczne ilustracje do utworów dla dzieci.
To, co mnie wyróżnia pośród plastyków, ilustratorów, to szczególne upodobanie technik tradycyjnych. W swoim warsztacie ilustratorskim preferuję technikę farb wodnych – akwarele, gwasz, tempera, które dla wyeksponowania efektów jak również wydobycia szczegółów często łączę z podrysunkiem piórkiem, ołówkiem lub kredką.
Zaufali mi liczni wydawcy i autorzy, powierzając mi swoje dzieła. Podejmując współpracę, każdego z nich traktuję z wielką atencją, gdyż ilustrowanie jest dla mnie spełnieniem marzeń, ale również odpowiedzialnością za powodzenie publikacji na rynku edytorskim.
„Aga Korfanty jest jak magnes, który przyciąga do siebie ludzi – PIĘKNYCH LUDZI”
Tymi słowami opisał artystkę i zdefiniował jej działania redaktor naczelny Nowej Gazety Polskiej oraz Wydawnictwa Polonica Tadeusz Nowakowski.
Recenzja książki „Kołysanki” wydanej przez Wydawnictwo Dreams w 2011 roku.
(…)
Nakładem
wydawnictwa Dreams ukazała się przecudna książeczka,
zawierająca osiemnaście najpopularniejszych kołysanek. Dla
wszystkich rodziców ten zbiór klasycznych wersów jest ratunkiem –
kiedy pamięć szwankuje – jak również doskonałą okazją do
miłego spędzenia czasu z dzieckiem.
Na
osiemdziesięciu stronach „Kołysanek” oprócz tekstów piosenek
takich jak „Aaa, kotki dwa”, „Śpij dziecinko” czy „Uśnijże
mi, uśnij”, znajdują się również magiczne i przepiękne
ilustracje autorstwa Agnieszki Korfanty. Każdy z rysunków jest
odzwierciedleniem słów piosenki, dodatkowym ich plusem jest
kolorystyka, bardzo żywa i harmonijna. Autorka korzystając z całej
palety barw, stworzyła cudowne, bajeczne wizje, które oprócz tego,
że są niesamowitym tłem do kołysanek, to jeszcze swoim nasyceniem
i kolorem rozbudzają wyobraźnię naszych małych kruszynek.
(…)
Kocham ilustrowanie, a inni ludzie to doceniają…
Zapraszam serdecznie na wystawę
Aga Korfanty
2022-04-08 18:00
Urodzona w 1991 roku w Lublinie. Absolwentka Kolegium Sztuk Pięknych
w Kazimierzu Dolnym oraz Grafiki na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Dyplom zrealizowany w 2015 roku w pracowni Zakładu Grafiki Warsztatowej
i Eksperymentalnej pod kierunkiem prof. Artura Popka. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych m.in.: Międzynarodowym Biennale Plakatu w Lublinie, w wystawie Między grafiką
a chemią w Zielonej Górze, w wystawie Drogi stąd wychodzą na północ. Grafiki
z miasta Czechowicza w Poznaniu, w studenckiej wystawie plakatów Res Non Verba i w Międzynarodowym Biennale Plakatu w Muzeum Plakatu w Wilanowie oraz wielu innych. W 2016 roku brała udział w wystawie konkursowej 4th Art Biennale of Szeklerland. Rok później odbyła się jej indywidualna wystawa w A.R Gallery w Nowym Yorku. W swoich obecnych działaniach autorka wykorzystuje; dającą ogromne możliwości, technikę sitodruku. Główną osią twórczości są bajkowe wizerunki miast. Inspiracją do tych ilustracji są nie tylko realnie odwiedzane miejsca, ale także surrealistyczne wizje. Temat miasta jest w twórczości punktem wyjścia do zabawy bogatym wachlarzem elementów. Wszystkie prace utrzymane są w podobnej ilustratorskiej konwencji, pozbawionej koloru; gdzie główną rolę gra czerń i biel.
WERNISAŻ wystawy odbędzie się w piątek 8 kwietnia 2022 r. o godz.18:00
WSTĘP WOLNY
_____________________
Mozaikowa MESA
15 marca godz. 10:00
- wystawa prac marynistycznych wykonanych przez Uczestników „Mozaiki”
- występ Uczestników Mesy z szantą
- spotkanie z kapitanem Tomaszem Patyrą
https://mozaika.lublin.eu/
WERNISAŻ
w piątek 11 marca 2022 r. o godz. 17:00
Wstęp wolny – ZAPRASZAMY
To co „maluje się ” czyli materializuje się na moich płótnach wypływa z mojej duszy w taki sposób jaki mi też podpowiada intuicja…siadając do płótna siadam z zupełnie pustą głową bez konkretnej koncepcji i podczas malowania dopiero widzę co się chce pokazać i wypłynąć, pod koniec malowania przychodzi też tytuł…
Na co dzień jestem managerem wyższego szczebla w firmie z branży budownictwa przemysłowego. Architekturą I malarstwem pasjonowałem się od zawsze.
Malarstwo intuicyjne które praktykuję od jakiegoś czasu, jest dla mnie ogromną pasją i spełnieniem. Stosuję techniki własne takie jakie podpowiada mi intuicja i tak jak mnie ona prowadzi. Nie ograniczają mnie żadne zasady ani reguły. Moja twórczość jest zwieńczeniem długiej drogi mojego rozwoju osobistego i długiej drogi do pełni siebie jaką przeszłam.
Pragnę się podzielić z innymi swoją pasją, swoją duszą i tym co z niej wypływa. Każdy obraz zawiera tytuł i przekaz który za nim idzie. Mam nadzieję, że skłonią one Państwa do refleksji i poruszą wewnętrzną strunę oraz zachęcą do tego aby zacząć swoją przygodę do otwarcia się na własną twórczość – chociażby poprzez Vedic Art.
Czym jest dla mnie Vedic Art?
Moje obrazy powstały w przeciągu roku właśnie poprzez kontakt z tą metodą kreacji.
🎨
Vedic Art łączy z naszą duszą – obrazy są jedynie efektem ubocznym – czasem naprawdę pięknym efektem ubocznym – jednak nie one są tu celem.
Proces malowania w Vedic art rozbudza naszą intuicję i „wewnętrzne prowadzenie”. Wiemy już co jest dla nas dobre, a co nam nie służy. Emocje zostają uwolnione i przetransformowane za pomocą pędzla, farb i płótna. Bierzemy odpowiedzialność za swoje działania i decyzje i czujemy się twórcami, co przekłada się na nasze życie.
Proces kreacji zawsze tworzy nową jakość, która wpływa na twórcę, jak również na wszystko wokół.
Dzieła – czyli efektu procesu kreacji – nie można oceniać oraz porównywać z niczym (nie mylić z kopiowaniem czegokolwiek) …bo jest zawsze czymś nowym, czymś co powstało z energii uczuć i doświadczeń twórcy kumulowanych niejednokrotnie przez wiele lat. W procesie tworzenia wreszcie mogą one wyjść na światło dzienne. Moment wypłynięcia tego ładunku na zewnątrz jest ogromną przyjemnością i ulgą. Jest tak otwierający, oczyszczający i mocny, że już nigdy nie wrócisz do swojego poprzedniego „bycia w skorupie” jeśli dotkniesz magii jaką jest tworzenie.
Możesz kreować wszystko, a nasze życie jest naszym największym dziełem.
Liczę, że moje obrazy pobudzą Państwa wyobraźnię i utwierdzą w tym, że wszyscy możemy być kreatorami.
Zapraszam na wystawę
Agnieszka Głębicka
Wystawa będzie czynna do końca marca.
_____________
Dom Kultury LSM ZAPRASZA na wystawę malarstwa Anny Jedliczki.
Spotkanie z autorką na wernisażu odbędzie się w piątek 4 marca o godz. 16:00 – Wstęp wolny
Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z artykułem
Magdaleny Gorostizy:
Krystyna Szydłowska – Od 42 lat zakochana w Lublinie solistka, śpiewaczka, aktorka Teatru Muzycznego, Teatru Kameralnego w Lublinie. Uwielbiana przez lubelską publiczność i ceniona przez krytykę za znakomite aktorstwo i sceniczny temperament.
Uhonorowana medalem Gloria Artis.
Jej pasją jest teatr, śpiew, taniec. Jakby tego było malo na emeryturze odkryła co zrobić, by nie siąść na laurach i kanapie. Śpiewa z siostrami – Ela, Jola, Krysia czyli Siostry Szydłowskie.
W 2015 roku odkryła nową pasję – zaczęła malować obrazy. Jak sama mówi: Natura maluje tak cudnie, więc: maluję lasy, kwiaty, domy pośród drzew… Farby akrylowe – w tym czuję się najlepiej.
Spotkanie autorskie i wernisaż wystawy malarstwa połączone z koncertem odbędą się w Galerii Sztuki i sali widowiskowej Domu Kultury LSM – w poniedziałek 7 lutego od godz. 17:00.
Serdecznie ZAPRASZAMY
Obecnie architekci dysponują materiałami i technologiami, dzięki którym mogą realizować najbardziej nawet śmiałe projekty. Szkło jest dziś jednym z najpopularniejszych na świecie materiałów. Może podlegać różnorodnym zdobieniom i łatwej obróbce. Niestety należy podkreślić, że nowa polska architektura powstaje w warunkach finansowych ograniczeń oraz chaosu prawnego. Jak w tych realiach radzi sobie Lublin i jego inwestorzy?
Fotograficzny rekonesans po dzielnicach miasta, gdzie w ostatnich latach zlokalizowano budowle w nowoczesnych technologiach i wybujałych formach architektonicznych wskazuje, że jest się czym pochwalić. Zaznaczyć jednak należy, że w tej dziedzinie Lublin nie jest miastem wiodącym w Polsce. Ale i w Lublinie pomysłowości projektantom nie zabrakło. Szkło także wykorzystano w sposób wielce interesujący.
Wystawa jest próbą zaprezentowania Lublina z innej strony niż historyczna. Pokazuję nową architekturę Lublina, widzianą szerokokątnym obiektywem i po „skosach”. Ucierpiało na tym kilka fotograficznych zasad, wedle których winien być tworzony obraz fotograficzny.
Mieszkańców Lublina przyzwyczajonych do wędrowania po deptaku i Starym Mieście, zachęcam do odwiedzenia Domu Kultury LSM, gdzie w jednym miejscu zgromadzono kilkadziesiąt przykładów „szalonych” pomysłów architektów.
Zaprasza autor – Stanisław Kusiak
Zapraszamy na wernisaż wystawy podsumowującej tegoroczne warsztaty, spacery i plenery fotograficzne realizowane przez Fundację „5Medium” w ramach projektu „Kreatywni w Fotografii”
„Z realizowanych przez uczestników zdjęć wybraliśmy 26 prac stanowiące prezentację zrealizowanych przez nas wydarzeń fotograficznych. Ponadto z wybranych prac wybraliśmy dwie, które posłużyły nam do przygotowania dwóch wzorów pocztówek.
Zaprezentujemy je Państwu 16 grudnia o godz. 18:00 podczas wernisażu w Domu Kultury LSM.
Autorzy wybranych prac to: Valeriya Breshko, Magdalena Chojnacka, Darek Dybała, Agnieszka Ląkocy-Sulej, Kinga Liwak, Paulina Miącz, Agnieszka Orlińska, Patrycja Radkowiak-Gąsiorowicz, Lena Sawicka, Piotr Sawicki, Szymon Sawicki, Anna Serwinek, Justyna Szaruga, Sylwester Wereski.”
Monika Czapka – koordynatorka projektu
Partner:
Dom Kultury LSM.
Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin.
Wystawa towarzyszyła wielu prestiżowym festiwalom bluesowym w Polsce. Zawiera głównie koncertowe ujęcia czołowych amerykańskich muzyków bluesowych, ale nie brakuje też artystów brytyjskich i naturalnie polskich.
17 listopada 2021 r. o godz. 10:00 w Domu Kultury LSM odbędzie się część edukacyjna tegorocznej edycji Lublin Blues Session. W ramach finisażu wystawy fotografii pt. „Skrzyżowanie Bluesowych Dróg” zapraszamy Państwa na spotkanie z jej autorem – Zbyszkiem Jędrzejczykiem.
ZBYSZEK JĘDRZEJCZYK – Fotografia.
Ilustrowaniem muzyki zdjęciami, oraz fotografią w ogóle, zajmuję się od lat 70-tych, kiedy to pod okiem Marka Karewicza rozpocząłem edukację fotograficzną w Foto Klubie Riviera – Remont.
Fotografia, która mnie najbardziej interesowała, to reportaż muzyczny. Potem pojawił się również pejzaż i reportaż, uprawiane zarówno w kraju, jak i za granica.
W USA, w Nowym Jorku i w Salt Lake City współpracowałem stale ze środowiskiem jazzowym i bluesowym, oraz periodykami polonijnymi i branżowymi. Dużo fotografowałem na koncertach.
W latach 1986 – 1990 będąc w zarządzie Polish American Art Society, byłem w nim odpowiedzialny za sekcję foto – video. Brałem udział w szeregu zbiorowych, oraz kilku indywidualnych wystawach fotograficznych w Nowym Jorku, New Jersey i Kanadzie.
W tym też okresie miało miejsce kilka moich wystaw w SLC.
Po powrocie do kraju, zająłem się głównie fotografią muzyczną, zwłaszcza koncertową, oraz podjąłem stałą współpracę reportersko – dziennikarską z agencjami koncertowymi i wytwórniami płytowymi.
Od wielu lat współpracuję, a od roku 2012 jestem w zespole redakcyjnym fachowego kwartalnika bluesowego „Twój Blues”, gdzie piszę i również publikuję fotografie.
Moja wystawa „Skrzyżowanie Bluesowych Dróg” towarzyszyła wielu prestiżowym festiwalom bluesowym, np. „Jesień z Bluesem” w Białymstoku, „Lep Na Bluesa” w Józefowie, „Harmonijka Brigde” w Toruniu, czy „Bluestracje” w Chorzowie. Zawiera głównie koncertowe ujęcia czołowych amerykańskich muzyków bluesowych, ale nie brakuje tam artystów brytyjskich i naturalnie polskich. Cześć ekspozycji zajmują czarno – białe fotogramy z lat 70-tych, ilustrujące początki bluesa w Polsce.
W sobotę 16 października w Domu Kultury LSM odbędzie się 11. edycja „LUBLIN BLUES SESSION”. Tegoroczni wykonawcy związani są z Lublinem, ale łączy ich także twórcze podejście do muzyki i zamiłowanie do bluesa.
Koncerty rozpocznie akustycznie Łukasz Jemioła. Muzyk wydał właśnie swoją trzecią płytę pt. „Dziękuję” z autorskim materiałem. Artysta w swoim solowym występie zaprezentuje utwory zaaranżowane na oryginalne instrumenty, m.in. charakterystyczną dla bluesa gitarę lap steel i inne.
Następnie zagra i zaśpiewa swoje autorskie utwory Adam Bartoś, który wystąpi z zespołem. Usłyszymy utwory w klimacie rocka i bluesa w ciekawych aranżach z oryginalnymi tekstami. Kilka utworów będzie miało swoją premierę, bo jest to materiał przygotowywany na nową płytę artysty.
Zwieńczeniem wieczoru będzie występ grupy Teksasy i Wojtka Cugowskiego. Po latach muzycy zdecydowali się powrócić do wspólnego grania, bazując na autorskim programie oraz standardach bluesowo-rockowych… W programie materiał z nowo nagranej płyty, która ukaże się wkrótce.
Przed koncertami zapraszamy na część edukacyjną Lublin Blues Session, czyli wystawę fotografii pt. „Skrzyżowanie Bluesowych Dróg” i spotkanie z jej autorem – Zbyszkiem Jędrzejczykiem. Wystawa towarzyszyła wielu prestiżowym festiwalom bluesowym w Polsce. Zawiera głównie koncertowe ujęcia czołowych amerykańskich muzyków bluesowych, ale nie brakuje też artystów brytyjskich i naturalnie polskich.
Krystyna Staś wyrastała w kręgu sztuki literackiej.
Z wykształcenia polonistka, logopeda. W 2000 roku zaczęła przygodę z malarstwem. Inspiracją dla niej była i jest przyroda. Kocha malować kwiaty. Pastel i akryl to technika, w której najlepiej wyraża swoje zrozumienie koloru.
Jest członkinią Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie i Klubu Plastyka działającego przy Klubie Batalionu Dowodzenia Wielonarodowej Brygady.
Od lat jest wolontariuszką Teatru Starego w Lublinie. Jej pasją jest również sport – piłka ręczna kobiet, której kronikę prowadzi z synem od dwudziestu pięciu lat. Z miłości do wnuczki powstały dwa tomiki poezji.
Wernisaż
w piątek 15 października 2021 r. o godz. 16.30
Galeria Sztuki Domu Kultury LSM w Lublinie, ul.Wallenroda 4a
Wstęp wolny
WERNISAŻ – sobota 9 października o godz. 12:00
„Barwą i kreską” to kolejna wystawa zbiorowa twórczości plastycznej członków Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków z siedzibą w Lublinie – grupy, która stanowi swoisty fenomen w skali naszego kraju. PSNP skupia nauczycieli z terenu Lubelszczyzny, którzy są lub byli zatrudnieni na różnych szczeblach edukacji – począwszy od wychowania przedszkolnego, poprzez szkoły podstawowe, średnie, aż po szkolnictwo wyższe. Ale wszyscy uprawiają twórczość plastyczną! W dobie ciągłych zmian i narastającego tempa codziennego życia, doświadczenia pandemii nie zmieniły się tylko priorytety nauczycieli – twórców; jesteśmy razem od ponad 60 lat! W 1960 r. odbył się w Lublinie I zjazd i wspólna wystawa nauczycieli zajmujących się plastyką z terenu całego województwa lubelskiego. Od tamtego momentu datuje się systematyczna działalność Klubu Nauczycieli Plastyków, który w roku 2007 przekształcono w Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Plastyków. Aktualnie liczy ono 58 członków i jest to grupa o istotnym potencjale twórczym.
W czym tkwi fenomen Stowarzyszenia twórców istniejącego mimo zmian, jakie zachodziły przez sześć dekad w naszej rzeczywistości? Od początku PSNP (KNP) miało na celu: integrowanie nauczycieli o zbliżonych zainteresowaniach i ambicjach twórczych, popularyzowanie kultury plastycznej w środowisku oraz rozwój potencjału twórczego jego członków. Założenia te były i są realizowane poprzez działalność wystawienniczą, plenerową i konsultacyjną. Toteż integruje nas nie tylko przysłowiowy „kaganek oświaty” oraz przekonanie o szczególnej roli edukacji plastycznej w optymalnym rozwoju każdego ucznia – jego intelektu, emocjonalności, umiejętności praktycznych i kompetencji społecznych. To przeświadczenie wzmacnia fakt, że wszystkich nas łączy wspólna pasja – właśnie twórczość plastyczna. Ta forma aktywności ma szczególnie istotne znaczenie dla nauczycieli czynnych zawodowo, którzy na co dzień zajmują się edukacją plastyczną dzieci i młodzieży. Są nauczycielami – twórcami, dla których wewnętrzna potrzeba kreacji wykracza poza pracę pedagogiczną i jest realizowana poprzez własną twórczość plastyczną. Twórczość (co trzeba zaznaczyć) w każdym przypadku odmienną, a jednocześnie rodzącą się bez presji rywalizacji, porównań i wartościowania. Tworzoną w klimacie poszanowania dla indywidualnego widzenia świata i jego piękna, a w rezultacie dla odmienności wypowiedzi plastycznej.
W moim przekonaniu, to właśnie różnorodność twórczości członków PSNP w istotnym stopniu warunkuje ich rozwój artystyczny. Wspomniana działalność wystawiennicza, plenerowa i konsultacyjna pozwala na pogłębianie wiedzy malarskiej i umiejętności warsztatowych nauczycieli. Z jednej strony otrzymujemy wsparcie merytoryczne dla własnych poszukiwań twórczych, z drugiej zaś mamy możliwość wychodzenia poza ich granice, czego konsekwencją jest twórczy niedosyt.
Wystawa „Barwą i Kreską” odzwierciedla istotę funkcjonowania PSNP. Jej uczestnicy ukazują otaczającą rzeczywistość przez pryzmat osobistego odbioru, w charakterystyczny dla siebie sposób, stosując różne konwencje plastyczne. Bądź ukazują swój wewnętrzny świat. Język plastyki został tu wykorzystany w całym swoim bogactwie, w nieskończonej wielowariantowości. Wypowiedzi realistyczne o różnym stopniu uproszczenia przeplatają się z formami traktowanymi symbolicznie i ujęciami abstrakcyjnymi. Obrazy o ograniczonej gamie barwnej lub wysublimowane kolorystycznie zderzane są z realizacjami opartymi na kontraście bądź dopełnieniu. Widoczne jest zróżnicowanie środków wyrazu artystycznego (faktury, kreski, plamy malarskiej czy rysunkowej). W sposób indywidualny organizowana jest przestrzeń, komponowane układy elementów na płaszczyźnie obrazów. Różne są ich formaty. Wszystkie te zabiegi wyraźnie indywidualizują ekspresyjność prezentowanych prac, kreują ich nastrój. Dodatkowo różnice te podkreślają zastosowane techniki plastyczne: techniki malarskie, takie jak: olej, akryl, akwarela, pastel suchy i olejny, techniki własne, techniki rysunkowe.
Wystawa „Barwą i Kreską” to nie tylko okazja do zaprezentowania twórczości PSNP i zaakcentowania jego obecności w życiu kulturalnym Lublina. Dla nas – autorów ta wystawa ma jeszcze jeden wymiar, wynikający z faktu, że twórczość plastyczna od zarania dziejów służyła komunikacji międzyludzkiej. Dzieła wyeksponowane na tej wystawie dają nam, twórcom możliwość podzielenia się z odbiorcami refleksją, zadziwieniem nad pięknem świata, również tego stworzonego przez człowieka. Uczą dostrzegać piękno w rzeczach prostych i ulotnych, często mijanych obojętnie. Przecież piękno istnieje; w każdej kępie kwiatów, pochyleniu przydrożnego drzewa, w wielobarwności pól, w bezkresie niepowtarzalnych form obłoków, w architekturze, … A zachwyt nad tym pięknem i umiejętność dzielenia się nim należy właśnie do człowieka.
Prezes Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków
dr Urszula Tomasiak
ZAPRASZAMY
____________________________
Wystawa będzie prezentowana w Galerii Sztuki Domu Kultury LSM
Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z prezentacją
O wernisażu i terminie wystawy powiadomimy wkrótce
Wystawa malarstwa
Agnieszka Mitura
Lublin w naturze, natura w Lublinie
Czytaj dalejWystawa będzie prezentowana
w Galerii Sztuki Domu Kultury LSM
w Lublinie, ul. K. Wallenroda 4a, tel. 81 743 48 29, www.domkulturylsm.pl
O wernisażu i terminie wystawy powiadomimy wkrótce
„Galeria Objazdowa”
Związku Polskich Artystów Plastyków
Andrzej Szczerbicki
MALARSTWO ’14 – ’20
Czytaj dalej
Wystawa będzie prezentowana
w Galerii Sztuki Domu Kultury LSM
O wernisażu i terminie wystawy powiadomimy wkrótce
„Galeria Objazdowa”
Związku Polskich Artystów Plastyków
Teresa Stasiak
POMIĘDZY
Czytaj dalej
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego
„Jak wyobrażam sobie
Zalew Zemborzycki i rzekę Bystrzycę
za lat 10”
dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i średnich Lublina
Organizator:
Stowarzyszenie Społeczny Komitet
Lubelskiego Święta Morza i Bystrzycy „Na Fali”
Współorganizator: Dom Kultury LSM
Wystawa będzie prezentowana w Galerii Sztuki Domu Kultury LSM. Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z prezentacją.
O wernisażu i terminie wystawy powiadomimy wkrótce
Wernisaż
we wtorek 20 października 2020 r. o godz. 17:30
Wstęp wolny
Wystawa malarstwa
Grażyna Nóżka-Jabłońska „Kadry przetworzone”
Czytaj dalejWystawa czynna od 25 września 2020r.
Wstęp wolny
Wystawa fotografii
Ignacy Rożek
Pod słońcem Burgundii
Czytaj dalej
Wernisaż
w piątek 25 września 2020 r. o godz. 17.30
Wstęp wolny
Wystawa malarstwa
Krystyna Staś
Mój ukochany
BAŁTYK
Czytaj dalej
Wernisaż
w poniedziałek 21 września 2020 r. o godz. 17.30
Wstęp wolny
Wystawa malarstwa
Maria Majka Zuzańska
MARTWE NATURY KWIATAMI OŻYWIONE
Wspomnę!… Widziałem… kwiaty, źródło, łan, w dolinie
Omdlewały jak serce drżąc pod jego okiem.Prędzej, do horyzontu biegnijmy przed zmrokiem,
By schwytać jeszcze skośny promień, zanim zginie.
Charles Baudelaire
Czytaj dalej-
- 13 marca – Wernisaż – Krystyna Głowniak RYSUNEK
- 13 marca – Wernisaż – Krystyna Głowniak RYSUNEK
***
***
Koncert, spotkanie i wernisaż
w piątek 13 marca 2020 r. o godz. 18.00
Wstęp wolny
Koncert i wernisaż
Krystyna Głowniak
RYSUNEK
Koncert klezmerskiego zespołu
Szalom Chełm
Zespół wystąpi w składzie:
Mariusz Matera – śpiew, Dariusz Tokarzewski – piano,
Krzysztof Kostrubiec – gitara, skrzypce, Mariusz Narolski – klarnet
Prowadzenie: Ewa Hadrian
Czytaj dalej