w środę 6 maja 2015 r.
o godz. 18.00
Spotkanie z psychologiem i terapeutą
Anną Marciniak
Sztuka obserwacji
– czyli jak poznać prawdę o innym człowieku
„Nie mogę uwierzyć, że niczego nie zauważyłem, przecież miałem to wszystko przed samym nosem. Jak mogłem być taki ślepy?”
Wszystkim nam przytrafiały się takie sytuacje prawdopodobnie częściej niż bylibyśmy się gotowi się przyznać. Kiedy oceniamy intencje szefa, lojalność przyjaciela czy zdrowy rozsądek opiekunki do dziecka. Uważnie analizujemy przeszłość i wtedy widzimy swoje błędy. Dlaczego więc niczego się z nich nie uczymy? Przeszkadzają nam emocje, bo nie chcemy myśleć źle o tych, których kochamy, i nie chcemy dostrzec niczego dobrego w tych, których nienawidzimy. Sytuację komplikuje jeszcze fakt, że do zmian podchodzimy z rezerwą. Kierując się własnym bezpieczeństwem i wygodą wybieramy utrzymanie istniejącego stanu rzeczy. To właśnie przeszkadza nam w bezstronnym myśleniu, szczególnie wtedy, kiedy mamy podjąć jakąś decyzję. Im ważniejsza jest decyzja, tym bardziej druzgocące mogą być jej konsekwencje. Metoda szybkiej oceny zachowań człowieka, z którym w danej chwili mamy do czynienia, daje szansę błyskawicznego przewidywania jego reakcji.
Wytęż zmysły
Kiedy rozmawiasz pod wpływem emocji z innym człowiekiem, Twoja uwaga skupiona jest na tym, co za chwilę powiesz. To powoduje, że są momenty, w których gesty i zachowania rozmówcy stają są nieczytelne.
Kiedy będziesz obserwować ludzi poszukując jakichś wskazówek o mówiących, o ich nastawieniu do sprawy, stanie psychicznym, zamożności itp., zauważysz, jak ludzie oddychają, wystukują rytm stopami, bębnią palcami, w jaki sposób zmieniają pozycję na krześle, usłyszysz chrząkanie, poczujesz woń perfum, zapach tytoniu. Nagle Twoje zmysły zaczną dostarczać Ci informacji.
Na początku cały proces obserwacji może wydać się kłopotliwy, ale po jakimś czasie stanie się Twoją drugą naturą.
Pracując nad czujnością, spostrzegawczością, będziesz w stanie szybciej identyfikować i wyjaśniać najważniejsze informacje. Zyskasz wiarę w swoją umiejętność błyskawicznego osądzania sytuacji i zdolność podejmowania właściwych decyzji. Zaczniesz w tym względzie sobie ufać. Ćwicząc metodę szybkiej oceny zyskasz w niej biegłość. Dzięki „uczeniu się ludzi” w codziennym życiu, kiedy masz na to mnóstwo czasu, możesz poprawić swoje relacje. Znaleźć przyjaciół i wyeliminować ze swojego otoczenia ludzi interesownych lub nieszczerych, unikać agresji. Po prostu będziesz mógł przejąć kontrolę nad własnym życiem, a „z ludzi czytać jak z książki”.