w środę 27 maja 2015 r.
o godz. 17.00
Opowieści podróżnicze
Krzysztofa Baranowskiego
Kraków i okolice
Wycieczkę do Krakowa – dawnej stolicy Polski planowałem od dawna. Prócz tego wokół Krakowa leży wiele miejscowości, które należy, a nawet trzeba zobaczyć. Na pewno należą do nich Łagiewniki, Wieliczka i Wadowice. Nie mogło ich więc zabraknąć na mojej trasie. Film z tej wycieczki pokażę w dniu 27 maja 2015 r. Po drodze do Krakowa zatrzymałem się w starym i równie jak Kraków znanym Sandomierzu. Obecnie Sandomierz słynny jest raczej z serialu o księdzu Mateuszu, ale miasto ma do zaoferowania turystom wiele zabytków sztuki architektonicznej. Zobaczymy wspaniały, gotycko-renesansowy ratusz z 1349 r., stojący pośrodku rynku, katedrę i zamek, będący obecnie muzeum.
Dalej jedziemy już prosto do Krakowa. Zwiedzanie miasta rozpoczniemy od wzgórza zamkowego na Wawelu. Zgodnie z legendą, wzgórza broni groźny smok wawelski, ziejący czasami ogniem. Na dziedziniec wejdziemy od strony baszty Sandomierskiej, w której mieściło się dawniej więzienie i przejdziemy na wewnętrzny dziedziniec zamkowy. Wchodząc do katedry, zobaczymy ogromny kieł mamuta, a w środku groby królewskie. Na wieży zobaczymy dzwony Wacława i Zygmunta, a w podziemiach sarkofagi zasłużonych Polaków. Przy wyjściu z Wawelu zobaczymy pomnik Tadeusza Kościuszki, z kolei na Rynku wieżę Ratuszową, Sukiennice, pomnik Adama Mickiewicza i kościół Mariacki. Wychodząc z Rynku obejrzymy Bramę Floriańską, Barbakan, pomnik Jana Matejki i pomnik Grunwaldzki.
Następny przystanek to sanktuarium w Łagiewnikach. Zobaczymy tam nowy kościół, górny i dolny, oraz zabudowania klasztorne.
Dalej pojedziemy do Wieliczki, aby przejść zabytkową trasą turystyczną w kopalni soli, o długości 2 km, na głębokości od 64 do 135 m pod powierzchnią ziemi. Przed zejściem pod ziemię obejrzymy maszyny, którymi obecnie wydobywa się sól. Sama trasa zostawia niezapomniane wrażenia, związane z poznaniem trudnych warunków, w których drążono chodniki, aby wydobyć z nich sól. Zobaczymy kolejne sale, niektóre o ogromnych rozmiarach oraz zobaczymy wiele rzeźb i pomników wykonanych z brył soli. Trasa prowadzi przez 20 komór, a najwspanialsza to kaplica św. Kingi z ogromną ilością rzeźb, płaskorzeźb i żyrandoli wykonanych precyzyjnie w solnych bryłach.
Ostatnim miastem, które zobaczymy są Wadowice, miasto, w którym urodził się nasz papież Jan Paweł II. Dom Ojca Świętego znajduje się przy rynku, tuż obok kościoła Ofiarowania Najświętszej Marii Panny. W kościele tym Karol Wojtyła został ochrzczony, tutaj służył do mszy, a 25 marca 1992 r., już jako papież Jan Paweł II, nadał kościołowi tytuł Bazyliki Mniejszej.