Spotkanie odbędzie się
w czwartek 8 października 2015 r. o godz. 18.00
Spotkanie z cyklu
„Regionalizm jako forma promocji regionu”
Wydawnictwa regionalne Lubelszczyzny
Wstęp wolny
Przemiany społeczno-polityczne w Polsce po roku 1989 spowodowały wzrost zainteresowania ragionalizmem. Nastąpił dynamiczny wzrost ilościowy towarzystw regionalnych w województwie lubelskim. Ruch ten prowadzi działalność skupioną wokół następujących celów:
1. Poznanie, dokumentowanie oraz upowszechnianie wiedzy.
2. Wychowanie patriotyczne.
3. Integrowanie społeczności lokalnej.
4. Wzbudzanie dumy mieszkańców z miejsca pochodzenia.
W rozważaniach na spotkaniu w Domu Kultury LSM skoncentrujemy się na działalności wydawniczej. Należy odnotować duże osiągnięcia w postaci wydawanych monografii, studiów, roczników, jednodniówek i innych publikacji. „Monografie regionalne stają się coraz bardziej potrzebne. Bez ich należytego rozwoju postęp badań historycznych byłby niemożliwy” – prof. dr hab. Jerzy Topolski, wybitny polski historyk, metodolog.
Osiągnięciem wielu towarzystw regionalnych uwieńczonym wydaniem monografii lub studiów były cykle oświatowe, które rozbudziły zainteresowanie mieszkańców przeszłością historyczną miast, miejscowości i regionów. Tak było m.in. w przypadku Uchań, Bełżyc, Grabowca, Urzędowa, Cycowa, Krzczonowa, Potoku Wielkiego i innych. Zamiarem organizatorów cyklów oświatowych było rozbudzenie zainteresowania regionalistyką mieszkańców różnych środowisk i środowiska uczonych oraz ukazanie stanu badań historycznych nad dziejami tych miast i miejscowości, a także przyciągnięcie młodzieży do prac w działalności regionalistycznej. Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z wybranymi monografiami, rocznikami i drukami zgromadzonymi na wystawie.
Kazimierz Spaleniec, realizator cyklu spotkań pt. „Regionalizm jako forma promocji regionu”, historyk, regionalista, animator kultury, długoletni pracownik Wojewódzkiego Domu Kultury w Lublinie, autor i redaktor wielu publikacji poświęconych upowszechnianiu historii, kultury i ruchu regionalistycznego. Posiada na swoim koncie wiele dokonań, m.in. związanych z aktywną realizacją konkursu „Dni Miejscowości” i tworzeniem izb pamięci. Szczególne zasługi położył jako animator towarzystw regionalnych. Z jego udziałem powstało 78 towarzystw na ponad 125 aktualnie prowadzących działalność na Lubelszczyźnie. Pod jego redakcją ukazały się m.in.: Studia z dziejów Grabowca, Lublin–Grabowiec 2003; Dzieje Uchań 1484-2006, Uchanie 2006, II wyd. poszerzone i uzupełnione, Uchanie 2009, album Historia wykuta w kamieniu. 40 lat twórczości artystycznej Witolda Marcewicza, Lublin 2008, a także Dzieje Krzczonowa 1359-2011, Krzczonów 2012.