Koncert odbędzie się
w piątek 30 października o godz. 18.00
Wstęp wolny
Koncert muzyki klasycznej i współczesnej
Sebastian Kozub
Zaczarowana wiolonczela II
W programie:
David Popper – Polonez koncertowy
Pietro Locatelli – Sonata D- dur
Jan Sebastian Bach – II suita : Sarabanda i Gigue
Bohuslaw Martinu – Wariacje na temat Rossiniego
Pablo Sarasate – Melodie cygańskie
Przy fortepianie prof. Agnieszka Schulz-Brzyska
Sebastian Kozub urodził się 20 grudnia 1998 r. w Lublinie w rodzinie o tradycjach muzycznych. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczął w wieku lat 6. Pierwszym jego nauczycielem gry na wiolonczeli był tata Mirosław Kozub. Obecnie Sebastian kontynuuje naukę przebywając na stypendium ufundowanym przez rząd brytyjski w renomowanej szkole dla młodych muzyków „The Purcell School” w Londynie. Mimo swojego młodego wieku Sebastian Kozub jest laureatem bardzo wielu konkursów wiolonczelowych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym: Austria, Francja, Słowacja, Estonia, Ukraina, Węgry, Chorwacja, Rosja. Aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym biorąc udział w wielu imprezach muzycznych. Występował w ramach prowadzonego przez Filharmonię Lubelską Festiwalu Spotkań Kultur, w cyklach koncertów: „Estrada Młodych” oraz „Lubelskie Forum Sztuki Współczesnej”. Koncertował we wnętrzach Zamku Królewskiego i w Łazienkach Królewskich w Warszawie, w sali balowej Pałacu Potockich w Łańcucie. Występował z orkiestrami: Filharmonii Kowieńskiej na Festiwalu „Talenty Europy” w Kownie na Litwie, z orkiestrą festiwalową „Talents for Europe” na Słowacji.
Sebastian Kozub doskonali swoje umiejętności na kursach mistrzowskich i lekcjach u wielu znanych wirtuozów wiolonczeli: prof. T. Strahl, prof. C. Feltz (Austria), prof. U. Clerici (Włochy), prof. E. Bronzi (Włochy), prof. Wen Sinn Yang (Niemcy), prof. P. Banda (Wielka Brytania), prof. C. Carr (USA), prof. R. Jabłoński, ad. Rafał Kwiatkowski. Aktualnie młody wiolonczelista przygotowuje się do kolejnych konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich .
Sebastian Kozub jest stypendystą:
– Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2011 , 2012 oraz 2014 ,
– Marszałka i Zarządu Województwa Lubelskiego w dziedzinie twórczości artystycznej w latach 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014
– Prezydenta Miasta Lublina w latach 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014.
– Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci w latach 2013, 2014.
Wroku 2013 Sebastian został laureatem X edycji programu stypendialnego „Młoda Polska” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury.
W latach 2014, 2015 Sebastian wygrał konkurs MKiDN oraz NCK, którego nagrodę stanowił udział w kursie mistrzowskim w akademii Morningside Music Bridge, który odbył się w Calgary w Kanadzie.
Agnieszka Schulz-Brzyska
Urodziła się w Lublinie. Naukę w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Lublinie ukończyła z wyróżnieniem w klasie fortepianu Mieczysława Dawidowicza. W 1985 roku została studentką Wydziału Klawesynu, Fortepianu i Organów Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie fortepianu prof. Kazimierza Gierżoda oraz kameralistyki prof. Mai Nosowskiej. Dyplom magistra sztuki otrzymała w 1990 roku. Rok później ukończyła Studium Pedagogiczne tej samej uczelni.
W 2000 roku otrzymała kwalifikacje I stopnia w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, a w 2010 roku Akademia Muzyczna w Krakowie nadała jej tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych. W 2005 roku ukończyła Podyplomowe Studia Kameralistyki na Wydziale Fortepianu, Klawesynu i Organów Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a także podyplomowe studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie na kierunku Zarządzanie oświatą.
Brała udział w licznych kursach pianistycznych. Pracowała pod kierunkiem prof. Ryszarda Baksta, Tatiany Szebanowej, Jean-Claude’a van den Eyndena, Oliviera Gardon oraz Witolda Lutosławskiego.
Prowadzi ożywioną działalność artystyczną jako solistka i kameralistka. Występuje w kraju i za granicą – Niemcy, Francja, Słowacja, Argentyna, Meksyk, Chiny. Jej repertuar obejmuje utwory solowe i kameralne od baroku po muzykę współczesną; szczególnym zainteresowaniem darzy kompozycje twórców lubelskich (G. Kątski, Z. Stojowski, L. Rogowski), choć nieobcy są jej też mało znani artyści zagraniczni (A. Jolivet, F. Martin).
Występowała z recitalami solowymi, jako solistka w koncertach symfonicznych, a także koncertami kameralnymi m.in. z Jadwigą Kotnowską, Aliną Mleczko, Pawłem Sobierajskim, Bartoszem Bryłą. Propaguje mało znaną twórczość polskich kompozytorów. Jej autorstwa były prawykonania utworów Z. Stojowskiego, P. Radko, J. Wieniawskiego. Jako pierwsza, wraz ze skrzypaczką Katarzyna Dudą, utrwaliła dla wytwórni DUX wczesne utwory kameralne Andrzeja Nikodemowicza; nagranie uzupełnia jej monografia Klasyczny romantyk współczesności. Wczesna twórczość kameralna Andrzeja Nikodemowicza w kontekście jego biografii i źródeł inspiracji.
Na stałe współpracuje z Mariolą Zagojską i Natalią Kozub tworząc niepowtarzalne prezentacje muzyki poważnej, koncerty arii operowych i operetkowych, a także reżyserowane przez Mariolę Zagojską oryginalne przedstawienia edukacyjne dla młodzieży („Nasz przyjaciel Chopin”, „Tuwimowo”).
Ponadto prowadzi zajęcia z nauki gry na fortepianie na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz w szkołach muzycznych na Lubelszczyźnie. Miarą skuteczności jej działalności pedagogicznej są sukcesy studentów i uczniów na konkursach muzycznych o zasięgu regionalnym, krajowym i międzynarodowym. Ponadto wielokrotnie towarzyszyła młodym wykonawcom jako akompaniator na krajowych i międzynarodowych kursach skrzypcowych (Międzynarodowy Konkurs Młodych Skrzypków im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego), otrzymując wiele nagród. Organizuje koncerty charytatywne dla osób poszkodowanych przez los, występując w placówkach kultury na terenie województwa lubelskiego.
——————————————-
Do najważniejszych osiągnięć artystycznych Sebastiana Kozuba można zaliczyć:
• II , III i IV OGÓLNOPOLSKI SOCHACZEWSKI KONKURS MŁODEGO WIOLONCZELISTY I NAGRODY w 2007, 2009 oraz 2011 r .
•XII i XIII MIĘDZYNARODOWY KONKURS MUZYCZNY W GRZE na INSTRUMENTACH SMYCZKOWYCH „TALENTS for EUROPE” w Kubinie Dolnym (Słowacja) I NAGRODY w latach 2008 i 2010
•MIĘDZYNARODOWY KONKURS MUZYCZNY „Young Musician” Tallinn 2009 r. I NAGRODA w grupie wiekowej A
•OGÓLNOPOLSKIE KONFRONTACJE WIOLONCZELOWE w Bydgoszczy I NAGRODY w 2009, 2010 i 2011r.
•VII MIĘDZYNARODOWY NIEZALEŻNY KONKURS MUZYCZNY „INDIVIDUALIS” Kijów 2009 r. (Ukraina) I NAGRODA grupa do lat 11
•IV MIĘDZYNARODOWY KONKURS WIOLONCZELOWY im. D. Poppera Varpalota 2009 r. (Węgry) II NAGRODA grupa do lat 12
•MIĘDZYNARODOWY KONKURS WIOLONCZELOWY Liezen 2010 (Austria) II NAGRODA w grupach do lat 12
•XI ŚLĄSKI FESTIWAL MŁODYCH TALENTÓW Rybnik 2010, GRAND PRIX Diamentowa Rybka
•VIII MIĘDZYNARODOWY KONKURS WIOLONCZELOWY im. Antonio Janigro Poreć 2010 r. (Chorwacja) I NAGRODA kategoria II oraz Nagroda Specjalna Nicole Janigro, Nagroda Specjalna maestro Enrico Bronzi
•XXI MIĘDZYNARODOWY KONKURS WIOLONCZELOWY im. B. Herana Usti n. Orlici 2011 r. (Czechy) II NAGRODA kategoria II
•OGÓLNOPOLSKIE FORUM MŁODYCH INSTRUMENTALISTÓW Rybnik 2011 I NAGRODA w grupie II
•II OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIOLONCZELOWY Warszawa 2012 II NAGRODA w grupie II
•MIĘDZYNARODOWY KONKURS WIOLONCZELOWY Liezen 2012 r. (Austria) II NAGRODA grupa I C
•MIĘDZYNARODOWY KONKURS MUZYCZNY „FLAME” Paryż 2012 r. (Francja) I NAGRODA kategoria A grupa III
•IV OGÓLNOPOLSKI KONKURS WIOLONCZELOWY „MŁODY POLSKI WIOLONCZELISTA” Bochnia 2012 r. I NAGRODA grupa III oraz DYPLOM dla Najlepszego Uczestnika Konkursu
•XVI MIĘDZYNARODOWY KONKURS MUZYCZNY W GRZE NA INSTRUMENTACH SMYCZKOWYCH „TALENTS for EUROPE” w Kubinie Dolnym (Słowacja) 2012 I NAGRODA grupa III
•X MIĘDZYNARODOWY NIEZALEŻNY KONKURS MUZYCZNY „INDIVIDUALIS” Kijów 2012 r. (Ukraina) I NAGRODA grupa do lat 14
•V MIĘDZYNARODOWY KONKURS WIOLONCZELOWY im. D. Poppera Varpalota 2013 r. (Węgry) III NAGRODA grupa do lat 14
•MIĘDZYNARODOWY KONKURS WIOLONCZELOWY im. J. Dotzauera Drezno 2013 r. (Niemcy) II NAGRODA grupa do lat 15
•X OGÓLNOPOLSKI KONKURS MŁODYCH WIOLONCZELISTÓW Wrocław 2013 r. I NAGRODA grupa do lat 15
•OGÓLNOPOLSKIE FORUM MŁODYCH INSTRUMENTALISTÓW Rybnik 2014 r. I NAGRODA grupa III
•OGÓLNOPOLSKIE KONFRONTACJE WIOLONCZELOWE Bydgoszcz 2014 r. I NAGRODA grupa IV
•V OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIA MŁODYCH WIOLONCZELISTÓW Ełk 2014 r. GRAND PRIX KONKURSU
•XVII MIĘDZYNARODOWY KONKURS MUZYCZNY W GRZE NA INSTRUMENTACH SMYCZKOWYCH „TALENTS for EUROPE” w Kubinie Dolnym (Słowacja) 2015 GŁÓWNA NAGRODA KONKURSU
oraz I NAGRODA grupa IV NAGRODA SPECJALNA za najlepsze wykonanie utworu współczesnego NAGRODA SPECJALNA ART. AIR CENTER
•MIĘDZYNARODOWY KONKURS KAMERALISTYKI „Morningside Music Bridge” w Calgary (Kanada) 2015 I NAGRODA