Spotkanie i koncert odbędą się
w piątek 30 października 2015 r. o godz. 17.00
Wstęp wolny
Lubelskie Towarzystwo Polsko-Węgierskie
Spotkanie i koncert
dla uczczenia
59. Rocznicy Powstania w Budapeszcie
Éljen lengyel magyar Barátság
Niech żyje przyjaźń Polsko-Węgierska
W programie:
• Słowo wstępne – Tadusz Rokicki
Październik 56 „Budapeszt wg nowych źródeł historycznych”
• Koncert: soliści klasy fortepianu Muzykologii KUL
prof. Agnieszka Schulz-Brzyska
oraz uczniowie klasy skrzypiec prof. Iwony Siedlaczek
– Średnia Szkoła Muzyczna im. Tadeusza Szeligowskiego
w programie muzyka polskich i zagranicznych kompozytorów.
Powstanie węgierskie 1956 nazywane dziś często rewolucją 1956 wybuchło 23 października 1956 i trwało do 10 listopada 1956, kiedy to zostało ostatecznie stłumione przez zbrojną interwencję Armii Radzieckiej. Było ono próbą narodu węgierskiego zdobycia wolności i uwolnienia się spod sowieckiej dominacji. (…)
Wydarzenia na Węgrzech spotkały się z bardzo żywiołową reakcją w Polsce. Po inwazji radzieckiej pomoc okazywana przez Polaków „Węgierskim Bratankom” przybrała olbrzymią skalę. Do 12 listopada w całym kraju zgłosiło się 11.196 honorowych krwiodawców, tak że wobec trudności z ich obsłużeniem uruchomiono dodatkowe punkty krwiodawstwa. W całym kraju powstawały komitety zajmujące się działaniem na rzecz potrzebującej ludności węgierskiej. Statystyki PCK wskazują, że samym transportem lotniczym (15 samolotów) dostarczono na Węgry 44 tony medykamentów i materiałów pierwszej potrzeby. Pomoc wysyłana przy użyciu transportu drogowego i kolejowego była znacznie większa. Polską pomoc szacuje się na wartość ok. 2 mln ówczesnych dolarów amerykańskich.
Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, iż społecznie, oddolnie zorganizowana pomoc materialna przysłana z Polski była znacznie większa niż udzielona przez rząd USA.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Powstanie_węgierskie_1956