Spotkanie odbędzie się
w środę 4 listopada 2015 r. o godz. 17.00
Wstęp wolny
Opowieści podróżnicze
Krzysztofa Baranowskiego
Nysa, Paczków i Tarnowskie Góry
Nysa, Paczków i Tarnowskie Góry
Południowo-zachodnia część Polski obfituje w wiele ciekawych i zabytkowych miast, a także oryginalnych miejsc przyrodniczych. Film, który nakręciłem podczas mojej podróży w tamte strony, pokażę w dniu 4 listopada 2015 r.
Zwiedzanie rozpoczniemy od miasta Nysa. Przejdziemy ulicami starej części miasta, wzdłuż obronnych murów miejskich, oglądając po drodze dwór biskupi, kościół Najświętrzej Marii Panny, gimnazjum, muzeum i dojdziemy do fontanny Tryfona. Po skręcie w lewo obejrzymy piękne wnętrza kościoła Św. Jana Nepomucena, a wracając przejdziemy obok ratusza do zabytkowego kościoła Św. Jakuba. We wnętrzu obejrzymy szereg zabytkowych nagrobków oraz piękne organy. Obok kościoła, w starej dzwonnicy, znajduje się muzeum diecezjalne oraz zabezpieczona ręcznie kutą żelazną kratą „Piękna studnia” z XVII w.
Kolejnym miastem po drodze jest Otmuchów, położony obok sztucznego zbiornika na Nysie Kłodzkiej. Zobaczymy tam zabytkowy ratusz oraz remontowany, barokowy pałac myśliwski z XVIII w.
Dalej jedziemy już do Paczkowa, nazywanego niekiedy polskim Carcassonne, z powodu dobrze zachowanych murów miejskich na znacznej długości otaczających miasto. Zwiedzanie rozpoczynamy od rynku z ratuszem. Potem idziemy do kościoła Św. Jana, którego architektura ma charakter obronny. Ciekawostką jest zachowana do dziś we wnętrzu kościoła studnia służąca kiedyś obrońcom do czerpania wody. Następnie przejdziemy wzdłuż fragmentu obronnych murów miasta, zabezpieczonych basztami.
Następnym miastem są Głuchołazy, miejscowość wypoczynkowa i uzdrowiskowa, leżąca wzdłuż rzeki Białej Głuchowskiej, odprowadzającej swe wody do Jeziora Nyskiego. Przejdziemy się tam ścieżką rekreacyjną przez park, w którym zamontowane są urządzenia do leczenia wodą metodą księdza Kneipa.
Stąd zrobimy sobie krótki wypad do Pragi, stolicy Republiki Czeskiej. Zobaczymy antypomnik króla Wacława, park położony na tyłach Wacławskich Namestii, zegar Orloy na rynku Starego Miasta, zabytkową piwiarnię z 1466 r., w której do dziś produkuje i spożywa się piwo, most Karola i muzeum sztuki nowoczesnej.
Po powrocie do Polski pojedziemy do Tarnowskich Gór, miasta słynącego z kopalni, w której wydobywano srebro. Dziś zabytkową kopalnię zamieniono na muzeum. Zanim pojedziemy do kopalni, zobaczymy rynek starego miasta i zwiedzimy wnętrza ratusza. Przy kopalni srebra zwiedzimy skansen starych, parowych maszyn, używanych kiedyś do wydobycia i transportu rudy srebra, a przed zjazdem na dół zobaczymy film, obrazujący wydobycie i odzyskiwanie srebra z rudy srebra. Na dole przejdziemy się chodnikami i popłyniemy łodziami po wodach wypływających ze Sztolni Czarnego Pstrąga. Na koniec zwiedzimy kompleks zamkowy w Tarnowicach (dzielnica Tarnowskich Gór), składający się z zamku, hotelu i restauracji.
Zapraszam
Krzysztof Baranowski