Spotkanie
we wtorek 15 marca 2016 r. o godz. 18.00
Wstęp wolny
Recital autorski
Michała Wardęszkiewicza – poety i barda
Prowadzenie – Ewa Hadrian
Elżbieta Danuta Wardęszkiewicz
Do najważniejszych pasji Autorki należą osobiste próby interpretacji dzieł na fortepian takich mistrzów, jak Beethoven, Schumann, Schubert, Bach, Chopin, List.
Interesuje się również twórczością literacką.
W ramach swoich upodobań poznawczych, szczególnie w zakresie potrzeby obcowania z przyrodą, odwiedziła w 2012 r. piętnaście parków narodowych USA, utrwalając tę podróż w sześciu filmach przyrodniczych.
Swoją pasję podróżniczą realizowała również wędrując śladami minionych wielkich cywilizacji oraz hiszpańskiej konkwisty, m.in odwiedziła dawne siedziby Majów, pokonując wiele tysięcy kilometrów w granicach dzisiejszego Meksyku, Gwatemali i Hondurasu.
Z kolei Dominikana, jej przyroda i kultura, pozwoliły Autorce na rozkoszowanie się obserwacją i porównywaniem prezentacji salsy, w jej najlepszych wydaniach.
Natomiast Wenezuela, Tour Around Wenezuela, jeszcze w okresie rządów Chaveza, była Wielką Przygodą, w której Autorka z autopsji – przez niemal miesiąc – żyła w na wpółdzikiej i niebezpiecznej Canaimie, łowiła piranie w Orinoco, gasiła pragnienie w dżunglii.
Książka „Bez czci i bez wiary” przedstawia dalsze losy dorosłej już Melanii, której dramatyczne dzieciństwo opisuje powieść pt. „Klucz”. Czytelnik spotyka bohaterkę ponownie podczas jej podróży do Francji. Mela odrzuca właśnie awanse zamożnego arystokraty polskiego pochodzenia, by powrócić do kraju, w którym czeka na nią ukochany Marcin i córka z pierwszego małżeństwa, Jola. Powieść krok po kroku ukazuje koleje niełatwego życia niekochanej przez córkę matki, która na przekór przeciwnościom losu odnajduje jednak szczęście w powtórnym związku, czerpie satysfakcję z pracy zawodowej i cieszy się pięknem odwiedzanych podczas licznych podróży miejsc.
***
Moje dzieciństwo i młodość było ściśle związane z Lublinem. W tym mieście ukończyłam szkoły i wyższe studia w Akademii Medycznej na Wydziale Lekarskim. Po studiach podjęłam pracę w Wojewódzkim Szpitalu Onkologicznym. Tutaj zrobiłam specjalizację pod patronatem nieżyjącego już profesora Jerzego Pęszyńskiego, wybitnego człowieka, lekarza i nauczyciela. Inspiracja ta stanowi jeden z ważnych wątków mojej powieści. W latach 80. przeprowadziłam się do Łodzi, gdzie w połowie tych lat, w czasie dyżuru w Zespole Ratunkowy „R”, ratując ludzi podczas wybuchu siarkowodoru w jednej z fabryk, sama uległam zatruciu. Przez pół roku walczyłam o życie. Wypadek uniemożliwił mi pracę w mojej specjalizacji. Znalazłam swoją niszę w zawodzie i przez 18 lat byłam dyrektorem medycznym i menadżerem w prywatnej klinice przyczyniając się do jej prężnego rozwoju. Dzisiaj Centra Medyczne „Medyceusz” należą do największych poliklinik w Łodzi. Również w tym okresie, przez kilka lat, kierowałam poradnią paliatywną w CMM. Nadal jestem aktywna zawodowo pełniąc dyżury lekarskie w Centrum.
Elżbieta Wardęszkiewicz
Spotkaniu „twarzą w twarz” z Autorką towarzyszyć będzie recital autorski Michała Wardęszkiewicza, poety i barda, autora wszystkich kompozycji i wszystkich tekstów oraz wykonawcy, zarejestrowanych na trzech autorskich płytach: 1. „Komu się dobrze powodzi”, 2. „El”, 3. „Nie płacz”, także autora tomiku poetyckiego „Skrzypek do Monte Carlo” – Nagrody Komisji Wydawniczej Wojewody Łódzkiego i Prezydenta Miasta, publikacji w kwartalniku literackim „Akcent”, ect., i aktualnych publikacji na Facebooku i stronach www.felieton.pl
fotografia
dali ci buty
pierwszoplanowe
buzię na biało
bladych aniołków
worek na grzechy
siedmiomilowe
cudze
stopom odejmę
kłody buciorów
dłońmi
rozczeszę ci skrzydła
i twoje serce zabiję
w moje
niechaj żyje tylko
i to wszystko
Michał Wardęszkiewicz