Spotkania
w środy 3 i 10 lutego 2016 r. o godz. 17.00
w sali widowiskowej Domu Kultury LSM
Wstęp wolny
Opowieści podróżnicze
Krzysztofa Baranowskiego
Północne Włochy
Włochy – kraj leżący na Półwyspie Apenińskim, z licznymi zabytkami, piękną przyrodą i ciepłym klimatem od zawsze przyciągał mnie i skłaniał do podróży. Zwiedzałem różne części Włoch, ale część północna zostawała na później. Wreszcie postanowiłem zobaczyć Włochy północne, czyli Padwę, Weronę, Mediolan, Turyn i Genuę. Film, który nagrałem podczas tej podróży, pokażę w dwóch częściach.
W pierwszej części, w dniu 3 lutego 2016 r. zobaczymy Padwę, a przede wszystkim Bazylikę Św. Antoniego z grobem Świętego, wspaniałe freski i płaskorzeźby, a także ołtarz główny. Dalej odwiedzimy uniwersytet, gdzie przez 20 lat pracował Galileusz.
W Weronie, idąc wzdłuż murów miejskich, dojdziemy do zamku, następnie obejrzymy imponującą Arenę z I w. n.e. będącą największym rzymskim amfiteatrem na świecie i przez plac targowy (Piazza delle Erbe) dotrzemy do domu Julii. Zobaczymy tam pomnik Julii i słynny z dramatu Szekspira balkon, mimo że dobudowano go dopiero w 1935 r. Dalej zobaczymy ratusz i kościół przy którym są gotyckie grobowce rodziny Scaglierich, rządzącej Weroną w średniowieczu.
W Sirmione, uznawanym za najpiękniejsze miasteczko nad Jeziorem Garda, zobaczymy świetnie zachowany, wybudowany na jeziorze zamek z XIII w. , następnie przejdziemy się główną uliczką, wzdłuż całego miasteczka, oglądając po drodze dom Marii Callas i na punkt widokowy, znajdujący się na końcu półwyspu.
Kolejną atrakcją jest wizyta w rodzinnej winnicy, produkującej wino i oliwę z oliwek. Gospodarz pokaże nam cały cykl produkcyjny wina i oliwy, pochwali się dyplomami, a na koniec zaprosi na degustację swoich wyrobów.
Po degustacji pojedziemy zwiedzić jeszcze małe miasteczko Garda, gdzie wsiądziemy na statek, aby przepłynąć na drugi brzeg jeziora Garda do miejscowości Salo.
W drugiej części w dniu 10 lutego 2016 r. rozpoczniemy zwiedzanie od Mediolanu, a w nim od monumentalnego zamku Sforzów. Budowę zamku w XV w. rozpoczęła rodzina Viscontich, a kontynuowali Sforzowie. Idąc podcieniami drugiego co do wielkości, miasta Włoch, dojdziemy do katedry Narodzin Św. Marii Magdaleny, będącej trzecią co do wielkości świątynią w Europie (po Bazylice Św. Piotra i katedrze w Sewilli). Kościół ma 174 m długości i 68 m szerokości. Z placu katedralnego wchodzimy do Galerii Vittorio Emanuele II, ekskluzywnej galerii handlowej, a wychodzimy na plac przed Operą La Scala.
Obok miasta Pavia leży klasztor – pustelnia Cartuzia de Pavia, uważany za arcydzieło architektury włoskiej. Bogato zdobiona fasada, marmury, freski i dziedzińce robią ogromne wrażenie.
Turyn kojarzy się z przechowywanym w Katedrze Św. Jana Chrzciciela całunem turyńskim, w który owinięte było po śmierci ciało Jezusa Chrystusa. Relikwia rzadko jest wystawiana na widok publiczny, a jednak udało mi się trafić na taki moment. Zanim trafił do Turynu w 1578 r., całun przeszedł długą drogę i często był ratowany od zniszczenia (ostatnio w 1997 r. z pożaru). Oprócz całunu zobaczymy pałace królewskie, uniwersytet i 167-metrową wieżę Antonelliana.
Genua to miasto, w którym urodził się w 1451 r. Krzysztof Kolumb. Zobaczymy miasto z góry, z punktu widokowego, następnie przejdziemy się po stromych, zabytkowych ulicach, oglądając równie zabytkowe pałace, dom Kolumba i dojdziemy do katedry San Lorenzo z XIII w. Na nabrzeżu zobaczymy Akwarium wybudowane w 1992 r. z okazji Wystawy EXPO 92.
Zapraszam
Krzysztof Baranowski