Spotkania
w środy 2 i 9 marca 2016 r. o godz. 17.00
Wstęp wolny
Opowieści podróżnicze
Krzysztofa Baranowskiego
Czechy, Wiedeń i Północne Włochy
Moje nieco wcześniejsze podróże po Europie odbywałem jadąc samochodem i nocując na campingach. Daje to duży komfort zwiedzania, gdyż nie byłem związany żadnym limitem czasowym. Zaplanowałem więc trasę nad ciepły Adriatyk do Lido di Jesolo obok Wenecji, a po drodze zwiedziłem Jaskinię Macocha w Czechach, Wiedeń w Austrii i kawałek Słowenii. Na miejscu zwiedziliśmy oczywiście Wenecję, a w powrotnej drodze Padwę, Weronę i Rivę nad Jeziorem Garda. Film z mojej podróży pokażę w dwóch częściach.
W pierwszej części w dniu 2 marca 2016 r. zobaczymy piękną jaskinię Macocha znajdującą się koło Brna w Czechach oraz przepłyniemy podziemną rzeką Punkva, której wody przepływają przez dno Jaskini Macocha. Zwiedzanie Wiednia rozpoczniemy od letniego pałacu cesarzy austriackich w Schonbrunn, gdzie podziwiać będziemy architekturę pałacu, Gloriettę, fontanny i ogrody kwiatowe. Z placu Karola Boromeusza przejdziemy ulicą Ring pod Muzeum Narodowe, gdzie zobaczymy monumentalny pomnik cesarzowej Marii Teresy, oraz po drugiej stronie ulicy pałac Hofburg, a na Starym mieście zobaczymy katedrę Św. Stefana. Na słynnym Praterze zabawimy się oraz zobaczymy, jak bawią się inni. Jadąc dalej przez piękne góry w Słowenii, dojedziemy do wypoczynkowej miejscowości Lido di Jesolo, znajdującej się we Włoszech, nad Adriatykiem, w pobliżu Wenecji.
W drugiej części w dniu 9 marca 2016 r. wybierzemy się na wycieczkę do Wenecji. Zobaczymy tam Pałac Dożów wyłożony białym marmurem i zdobiony misternie wykonanymi w kamieniu rzeźbami, przejdziemy po placu Św. Marka i wjedziemy na dzwonnicę, będącą obecnie wieżą widokową Campanilla. Dzwonnica jest repliką zawalonej w 1902 r. oryginalnej dzwonnicy z 1514 r. W bazylice Św. Marka podziwiać będziemy przepiękne złociste mozaiki, wyłożone na ścianach i suficie. Na koniec przepłyniemy vaporetto wzdłuż Canale Grande, podziwiając wspaniałą architekturę weneckich domów. Po odpoczynku na campingu nad morzem pojedziemy na północ, do Padwy. Zobaczymy tam bazylikę Św. Antoniego, nazywaną cudem Padwy. Do grobu Św. Antoniego zmierzają liczne pielgrzymki wiernych z całego świata. Zobaczymy tam również piękny ołtarz główny z rzeźbami Donatella. W Weronie, leżącej nad zakolem Adygi, zobaczymy grobowce rodziny Scaglierich, umieszczone wysoko nad poziomem chodnika. Rodzina ta rządziła Weroną w średniowieczu. Spacerując, dojdziemy do Domu Julii, słynnej z dramatu Szekspira. Ciekawostką jest, że balkon został dobudowany do domu dopiero w 1935 r. Stamtąd idziemy do Areny z I w. n.e., będącej jednym z największych rzymskich amfiteatrów na świecie. Obecnie znajduje się tam scena teatralna. Jadąc dalej na północ, dojeżdżamy do pięknego jeziora alpejskiego – Garda, gdzie odpoczywamy kilka dni.
Zapraszam
Krzysztof Baranowski