Spotkanie
w czwartek 31 marca 2016 r. o godz. 18.00
Wstęp wolny
Spotkanie z historykiem sztuki
dr Elżbietą Matyaszewską

„Z dziecięcych póz”,
czyli o twórczości Witolda Wojtkiewicza
Witold Wojtkiewicz uchodzi za jednego z najciekawszych, a zarazem chyba najmniej znanych powszechnie artystów polskich przełomu XIX i XX wieku. Nazywany malarzem groteski, był niezrównanym twórcą malarskich opowieści ze świata marionetek, cyrkowych pajacyków, porzuconych lalek, przedwcześnie postarzałych dzieci i zrezygnowanych, zniedołężniałych staruszków. Ten młody człowiek o wrażliwości dziecka z niezwykłym wyczuciem malował dramat ludzkiej egzystencji, demaskując najbardziej skrywane słabości i wcześnie budzące się pragnienia; owe dramaty, które zwykle są udziałem całkiem dorosłych ludzi, zamykał w świecie dziecięcych póz, bajkowych ceremonii i teatralnych dekoracji. Niewielu było artystów, którzy z taką finezyjną tkliwością ukazywali dramat samotności, opuszczenia i bezwolnego poddawania się ślepemu losowi. Owa bezdenna melancholia zdeterminowała całą twórczość Wojtkiewicza, nadając jej niepowtarzalny rys i sytuując całe jego artystyczne oeuvre między dziewiętnastowiecznym jeszcze w swych korzeniach nurtem realistyczno-naturalistycznym a dwudziestowiecznym już, lirycznym symbolizmem modernistycznym.
Twórczość Witolda Wojtkiewicza można zamknąć w trzech okresach, których rozpiętość czasową wyznaczyły określone etapy jego życia. Pierwszy związany był ściśle z pobytem artysty w rodzinnej Warszawie, studiami artystycznymi w Klasie Rysunkowej Gersona i współpracy młodziutkiego adepta sztuki z kilkoma, najpierw warszawskimi, a później krakowskimi periodykami. Wojtkiewicz przygotowywał między innymi dla „Tygodnika Ilustrowanego”, „Wędrowca” i „Kuriera Warszawskiego” czarno-białe rysunki o narracyjno-satyrycznym charakterze, w zabawny sposób ukazujące, trochę „od kuchni”, artystyczny świat i półświatek stolicy. Młodziutki artysta naśmiewał się w nich z „miłośników sztuki”…drzemiących w salach wystawowych, z nadętych mecenasów sztuki spędzających najsłodszy czas przy kawiarnianych stolikach czy wychudzonych artystów szukających natchnienia w filiżance, czasem wyjątkowo wzmocnionej kawy. Swoją prześmiewczo-krytyczną działalność kontynuował w Krakowie, włączając się, tak jak wielu innych „krakowskich cyganów”, w działalność kabaretu Zielony Balonik – przygotowywał zaproszenia na wieczorne spektakle, rysował karykatury stałych bywalców kawiarni Jama Michalika, ozdabiał swymi pracami jej wnętrze i pracował przy tworzeniu Teki Melpomeny, przygotowując doskonałe karykatury ludzi ze świata krakowskiego teatru. Podobnie też jak w Warszawie, przygotowywał dla krakowskich tygodników rysunkowe historyjki, opowiadające o codziennym życiu krakowskich filistrów i artystycznej cyganerii oraz komentował na swój niepowtarzalny sposób wszelkie absurdy rządzące ówczesną moralnością i niełatwą codziennością. Zamieszczane głównie w „Liberum Veto”, w większości dotykały bolesnych problemów społecznych, ukazując ból samotności, nędzę dołów społecznych i podwójną moralność ówczesnych mieszkańców dużego miasta.
Czyniąc owe krytyczne i prześmiewcze obserwacje otaczającej go rzeczywistości, Wojtkiewicz w niemal niezauważalny sposób przeszedł do kolejnego etapu swej twórczości, czyli do obrazowania tego, co ukształtowało się w nim samym czy — szerzej ujmując problem — tego, co wynika z najgłębszych przeżyć i doznań każdego, kto uważnie obserwuje świat rzeczywisty. Nicią tematyczną większości takich dzieł była historia ludzi żyjących w świecie wyizolowanym i niezrozumiałym dla większości oraz w zamkniętej przestrzeni własnej, niezgłębionej przez racjonalny umysł wyobraźni.


Elżbieta Matyaszewska jest autorką książki „Wierzę w cuda nie od dziś”. Religia w życiu i twórczości Jana Matejki (Lublin 2007) oraz kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych w zakresie ikonografii chrześcijańskiej i malarstwa polskiego, a także wielu haseł z dziedziny historii sztuki zamieszczonych w Encyklopedii Katolickiej.
Elżbieta Matyaszewska ZAPRASZA
Specjalistyczne szkolenie:
Ikonografia bizantyjska i łacińska
9-10 kwietnia 2016, Lublin
Szkolenie prowadzą specjalistki tematu:
dr Elżbieta Matyaszewska
dr Magdalena Dylewska
www.edu-tour.pl/ikonografia