Spotkanie
w poniedziałek 16 maja 2016 r. o godz. 18.00
Wstęp wolny
Spotkanie autorskie z okazji
700- lecia Królewskiego Miasta Lublina
dr Józef Zięba
Tajemnice lubelskiego koziołka
Fragmenty tekstu czytają: Katarzyna Michalczak i Anna Wójcik-Miroń
W czasie spotkania będzie można nabyć książkę pt. Tajemnice lubelskiego koziołka, Wydawnictwo POLIHYMNIA, Lublin 2016
Piąte już, wzbogacone ilustracjami, jubileuszowe wydanie lubelskich opowieści, kształtowało się niemal przez czterdzieści lat. Pierwsze bowiem zatytułowane Szklaneczka króla Stasia ukazało się w nieistniejącym już Wydawnictwie Lubelskim w 1977 roku. Zawierało dziewięć opowieści. Kolejne wydania były wzbogacane nowymi, by jubileuszowe osiągnęło liczbę dwadzieścia jeden. Książka rozrastała się niemal jak Lublin przez stulecia, który z niewielkich osiedli i grodów przezwyciężając pożogi, najazdy, morowe powietrze i dziejowe klęski, stał się metropolią.
Niezwykłe piękno miasta podziwiają dziś krajowi i zagraniczni turyści, a rodowici i zasiedziali mieszkańcy obdarzają je przywiązaniem i miłością, dumni z bogatej, historycznej przeszłości.
Na Czwartku, na wzgórzu zamkowym, Grodzisku, nad brzegami Bystrzycy, Czechówki i Czerniejówki i na obecnym Starym Mieście powstawały bowiem od szóstego wieku kolejne osiedla i grody, ale nie było nigdy dłuższego okresu, by zanikło tu ludzkie osadnictwo.
Ślady bytowania dawnych lublinian przechowała ziemia. Wydobywają je archeolodzy. Udostępnia zwiedzającym w Muzeum na Zamku stała archeologiczna wystawa. Plastyczne makiety rozwoju miasta można oglądać w lubelskich podziemiach. Archeolodzy nie są jednak w stanie stwierdzić, kiedy powstała nazwa miasta. Językoznawcy wywodzą ją od imienia „Lubią” Gród Lubli – Lublin, jak od Zosi – Zosin, od Maryni – Marynin. Brak jednak na to udokumentowanego potwierdzenia. Z dziejowych mroków przywołuje tu „Lubię” owiana pierwotną miłością legenda.
Pozostałe opowieści z jubileuszowego tomu zostały oparte na faktach potwierdzonych w dokumentach i naukowych opracowaniach. (Niektóre z nich wymieniono po każdej opowieści.)
Epokowym i przełomowym wydarzeniem w dziejach Lublina była rozpoczęta na początku XI wieku chrystianizacja. Można więc obchodzić w 2017 roku nawet trzy jubileusze: piętnastu wieków stałego osadnictwa, tysiąclecie chrystianizacji i siedemsetlecie uzyskania prawa miejskiego.
Przedstawione obrazki obyczajowe ułatwiają zrozumieć czasy, których już nie ma. Opowieści skupiają się głównie na wydarzeniach i ludziach szeroko rozumianej kultury, gdyż to oni kształtowali przez wieki i kształtują obecnie prawdziwy wizerunek miasta. Marginalnie zostali przywołani budowniczowie domów, kościołów i urbaniści wytyczający ciągi ulic, tworzący dzisiejszy obraz Lublina. – Czekają na należne im miejsce w naszej pamięci.
Ciąg lubelskich opowieści rozpoczynają dzieje pierwotnej miłości i wielkiego przywiązania, do miejsca, które się lubi. Kończy też opowieść o wielkiej miłości do Lublina poety, Józefa Łobodowskiego, który jako polityczny emigrant marzył w Madrycie, by chociaż jego prochy spoczęły w grobie matki, na lubelskim cmentarzu przy ulicy Lipowej, żeby mu śpiewały wiosną lubelskie cmentarne słowiki.
Lublin od piętnastu wieków był życzliwym miejscem przyciągającym ludzi. Dla wielu jego mieszkańców stał się jedynym miejscem na ziemi. Takim miejscem zapewne zostanie przez następne pokolenia i wieki.
Józef Zięba, Tajemnice lubelskiego koziołka, Wprowadzenie, Lublin 2016, s. 7-8
Józef Zięba – poeta, prozaik, pamiętnikarz, publicysta, autor wyborów wierszy – ur. 15 VIII 1932 r w Powursku na Wołyniu. Ukończył w 1951 roku Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie, studia polonistyczne w 1955 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w 1974 r. doktorat uzyskał w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Organizator i wieloletni kierownik Muzeum Józefa Czechowicza w Lublinie.
Wydał siedem tomików wierszy, powieść Dzierżak, opowieści lubelskie: Szklaneczka króla Stasia (1977, wyd. II1983), Wspaniały dar króla i inne lubelskie opowieści (1996), Wspaniały dar króla, poeta burmistrz i inne lubelskie opowieści (2003), Dzieje jednego obrazu. Opowieść o cudownej ikonie Matki Boskiej Chełmskiej (2005), Rozmowy o Józefie Czechowiczu (2006), Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Narodziny Uczelni (2008).
Cykl wspomnieniowy: Znad Stochodu. Wspomnienia wołyńskie (2001), Miasto ocalenia (2005), Lublin, miasto przeznaczenia (cz. l 2007, cz. II i III 2012), Był Człowiek, w którym moja ziemia ujrzała, że jest związana z niebem (2014, poemat poświęcony Janowi Pawłowi II, wydanie albumowe), Opowieść o długim żywocie i przedwczesnej śmierci lubelskiej fary (2014).