Wernisaż
w piątek 16 września 2016 r. o godz. 18.00
Wstęp wolny
Wystawa malarstwa
Michał Chomiuk
Barwne wizje
Nazywam się Michał Chomiuk, urodziłem się 10 kwietnia 1976 roku o godzinie 21, w sobotę w Michowie (niewielkie pożydowskie miasteczko leżące na terenie powiatu lubartowskiego na Lubelszczyźnie). Moja przygoda z malarstwem rozpoczęła się bardzo wcześnie – już jako dzieciak lubiłem bardzo rysować, bazgrać w zeszytach na lekcjach, czasami na szkolnych ławkach, a nieco później też i malować. Dużo w tamtym okresie rysowałem, szkicowałem, a część prac z tamtego okresu mam do dzisiejszego dnia i kiedy je przeglądam, sprawia mi to wielką frajdę. Na dobre malarstwem zająłem się w latach 90. XX wieku, kiedy zacząłem malować (głównie niestety z myślą o zarobku) duże ilości olejnych pejzaży, martwych natur itd. Handel szedł całkiem fajnie i przyjemnie, ale już w roku 2000 dostałem się na studia malarskie na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie (Wydział Plastyczny).
Jeszcze na studiach odkryłem, że bardzo inspiruje mnie ludowa kultura, tradycje, pełne uroku i swoistej grozy opowieści wiejskich gawędziarzy o diabłach, tańczących południcach, rusałkach, o zmorach duszących bogobojnych gospodarzy i plotących koniom warkocze, owczarzach, płanetnikach, babach – zielarkach itd. Znalazło to oczywiście odbicie w mojej twórczości, co można dostrzec, oglądając prace w galerii.
Do dzisiaj bardzo chętnie maluję wiejskie pejzaże oraz architekturę, dawnych lub starszych mieszkańców wsi, a także postacie z ludowych podań i opowieści. Zaczęło się od tego, że babcia mojego kolegi zainteresowała mnie bardzo opowiadając niezwykłe historie z czasów przedwojennego Michowa, gdzie diabły, upiory, czary były na wyciągnięcie ręki. Zafascynowany zacząłem podpytywać kolejne starsze osoby, no i zapisywać w zeszytach.
Także w mojej prozie (nowelki i opowiadania) mitologiczne i demonologiczne istoty obecne w ludowej świadomości zajmują bardzo ważną pozycję. Jeździłem w różne miejsca w kraju – na Podlasie, Polesie, w Beskidy itd. poznając to coraz nowsze historie i zagłębiając się w niesamowite arkana ludowej magii. Część z zebranych podań udało mi się wydać w formie książkowej (dwie książki: „Dziwy spod strzechy i wierzbowej dziupli” oraz „Kasza dla diabła, czyli kręte ścieżki lubelskiego zabobonu” – dzięki wsparciu Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w ramach Programu „FIO”). Opowiadania z obydwu książek zamieściłem na niniejszej stronie. Obecnie w przygotowaniu kolejna książka (motyw ludowej magii i demonologii będzie tutaj misternie wpleciony w fabułę).
Oprócz ludowej obrzędowości i wierzeń zawsze bardzo inspirowała mnie i do dzisiaj inspiruje – natura. Lasy, góry, jary, uroczyska, rzeki, jeziora, kwieciste łąki oraz przykryte śniegiem rozległe przestrzenie. Moja miłość do natury zaowocowała odbiciem w mojej twórczości, jak również moim zaangażowaniem w ochronę środowiska naturalnego (jestem jednym z założycieli, prezesem oraz koordynatorem większości projektów i działań Stowarzyszenia Ekologiczno-Społecznego „Zielona Swoboda”).
Duże znaczenie w mojej twórczości ma inna strona rzeczywistości – przestrzenie oraz głębia ze światów innych, równoległych (a kto wie, może i nawet prostopadłych ;), które stanowią integralną część życia, chociaż często niestety niedostrzeganą a przecież jakże ważną i potrzebną. Świat snu, wizji, przeczuć czy tajemnych szeptów i podszeptów, uroków i prądów, innych istot, demonów i czarów, mieszanina baśni oraz horroru to wszystko jest wielką, cenną pożywką i nawozem dla tej właśnie twórczości. Jakieś minione, mgliste wspomnienia, krajobrazy ze snu lub to, co dopiero ma się wydarzyć, jakieś niejasne skojarzenia i fantasmagorie, marzenia oraz to, co marzeniem nie jest i być nie może. Wszystko to znajdziecie w mej sztuce. Techniki, jakich używam, to głównie olej na płótnie, a także akryl na starym drewnie. Jeśli chodzi o stare drewno, to maluję na deskach z rozbiórki starych domów, a także na starych meblach-kufrach, szafach, komodach itp.-są to w dużej mierze motywy ludowe, nawiązujące do folkloru i życia dawnej wsi, ale także niezależne wizje i pejzaże, których nawiązanie i inspiracja folklorem są bardzo swobodne. Zapraszam serdecznie do oglądania wystawy. Zainteresowanych moimi pracami proszę o bezpośredni kontakt pod numerem telefonu 783102178.
Michał Chomiuk