Spotkania
w środy 12, 19 i 26 października 2016 r. o godz. 17.00
Wstęp wolny
Opowieści podróżnicze
Krzysztofa Baranowskiego
Iran
– dawna Starożytna Persja
W maju 2016 r. wybrałem się na wycieczkę do Iranu, czyli dawnej, starożytnej Persji. Przez wiele ostatnich lat Iran borykał się z nałożonym przez USA embargiem gospodarczym, którego skutki widać na ulicach kraju. Ostatnio jednak embargo zniesiono, stosunki gospodarcze i społeczne się poprawiły, a za tym poszło otwarcie się na turystów. Iran jest bardzo bezpiecznym krajem i czułem się tam jak w Europie, nie licząc obowiązku chodzenia przez kobiety w chustach zakrywających włosy oraz w długich spodniach lub długich spódnicach. Podczas podróży nakręciłem film, który pokażę w trzech częściach.
W pierwszej części, w dniu 12 października 2016 r., zobaczymy Teheran – stolicę Iranu, która z 16 milionami mieszkańców jest największym miastem Bliskiego Wschodu. Pierwszym obiektem jest muzeum słynnych perskich dywanów. Zobaczymy tam m.in. dywan z kolekcji króla Jana III Sobieskiego. Następnie zobaczymy Saadabad – rezydencję pałacową ostatnich szachów Iranu położoną w olbrzymim parku. Kolejno zobaczymy monumentalny Pomnik Wolności, będący symbolem Teheranu, kompleks pałacowy Golestan, którego ściany pokryte są kolorową mozaiką i lusterkami, co daje fantastyczny efekt, oraz bazar w Teheranie. Dalej pojedziemy przez pustynię do miasta Kaszan, gdzie zwiedzimy meczet Aga Bozorg, dom bogatego kupca, ulice i sklepy.
W drugiej części, w dniu 19 października 2016 r., zobaczymy wioskę Abyane, jakby żywcem przeniesioną ze średniowiecza, w której domy wybudowane są z brunatnej glinki. Jadąc dalej, dojedziemy do Isfahanu. Zwiedzanie rozpoczniemy od wieczornego spojrzenia na most Si o Se („Trzydzieści trzy”). Rano zwiedzimy pięknie pomalowaną katedrę ormiańską, czyli Bazylikę Wank, oraz muzeum przy bazylice. Dalej zobaczymy średniowieczne mosty: „Trzydzieści trzy” i Haju, oraz przejedziemy do największego na terenie Iranu placu Imama, zwanego Naqsz-e Dżahan, czyli Obraz Świata. Wokół placu zwiedzimy Meczet Imama, pałac Ali Qapu i bazar. Nieco dalej zwiedzimy letnią rezydencję szachów – Czehel Sotun.
W trzeciej części, w dniu 26 października 2016 r., kontynuując zwiedzanie Isfahanu, zobaczymy park poetów z wieloma pomnikami perskich twórców, meczet Lotfallah, oraz zrobimy sobie wieczorny odpoczynek w hotelowej herbaciarni, połączony z pokazem zręczności kelnerów. Z Isfahanu jedziemy dalej na południe, po drodze zwiedzając meczet, i dojeżdżamy do doliny Naqsz-e Rostam, gdzie zobaczymy grobowce królów perskich, w tym grobowiec króla Dariusza. Kontynuując podróż, dojedziemy do wykopalisk miasta Persepolis. Zwiedzając ruiny tego potężnego niegdyś miasta, zobaczymy resztki murów pałaców Dariusza, Kserksesa, harem oraz liczne rzeźby. Jadąc dalej na południe, dojedziemy do miasta Sziraz, którego zwiedzanie rozpoczniemy od wieczornego spojrzenia na oświetloną twierdzę oraz uliczne życie miasta. Rano przejedziemy do parku, w którym znajduje się mauzoleum słynnego poety perskiego Haweza. Następnie zwiedzimy piękny, czynny meczet Szach Czeraq ze ścianami wykładanymi lusterkami, meczet Kahira, nazywany „różowym” z powodu różowej poświaty od witraży, meczet Wakil oraz ogromny bazar, na którym kupić i sprzedać można wszystko. Ostatni obiekt w Sziraz, który zobaczymy, to twierdza, która jeszcze niedawno była więzieniem. W środku zobaczymy ręczny, rzemieślniczy wyrób pamiątek, które na miejscu można kupić za duże pieniądze i jedziemy na lotnisko, aby przelecieć do Dubaju.
Zapraszam
Krzysztof Baranowski