Koncert
we wtorek 28 lutego 2017 r. o godz. 18.00
Wstęp wolny
Koncert i wieczór wspomnień
Podwójne urodziny Fryderyka Chopina
O sonetach Jana Bernarda opowie Jan Orłowski
Wystąpią
Mariola Zagojska – sopran, Patrycjusz Sokołowski – bas,
Natalia Kozub – skrzypce, Agnieszka Schulz-Brzyska – fortepian
W programie m.in.:
Nokturn c moll, Swiat Chopina, Oczarowana kucharka, Fortepian w ogrodzie, Konstancja do Chopina, Dąb i błyskawica
Prowadzenie – Ewa Hadrian
Urodzony w roku 1937 rosyjski poeta Jan Bernard jest twórcą o polskich korzeniach. Nic zatem dziwnego, że w swojej twórczości bardzo często podejmuje tematy polskie, o czym świadczą zbiory jego wierszy: „Polskie sylwetki. Sonety i ballady” (1991), cykl sonetów „Krym Mickiewicza” (1988), zainspirowany „Sonetami krymskimi” polskiego poety, oraz trzy zbiory sonetów poświęcone Fryderykowi Chopinowi: „Serce Fryderyka Chopina” (2008), „Pożegnanie z Laskiem Bulońskim” (2010) i wreszcie „Świat Chopina” (2012).
Polski zbiorek czterdziestu sonetów Jana Bernarda pt. „Sonety o Fryderyku Chopinie” w tłumaczeniu Jana Orłowskiego ukazał się w roku 2015. Obecnie przygotowywane jest dwujęzyczne rosyjsko-polskie wydanie tego zbiorku, które ukaże się w Rosji w bieżącym roku.
Profesor dr hab. Jan Orłowski urodził się 23 stycznia 1932 r. we wsi Wola Szczygiełkowa w powiecie kieleckim. Pochodzi z rodziny chłopskiej. W roku 1953 ukończył liceum pedagogiczne w Bodzentynie. W tym samym roku rozpoczął studia wyższe na kierunku filologii rosyjskiej w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Warszawie, które ukończył na Uniwersytecie Warszawskim w roku 1957. Po studiach pracował jako nauczyciel w szkołach licealnych w Kraśniku i Lublinie oraz w II lubelskim Studium Nauczycielskim.
W roku 1967 rozpoczął pracę na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej jako wykładowca historii literatury rosyjskiej. Z tą lubelską uczelnią związana jest jego droga naukowa.
W roku 1971 uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych, cztery lata później stopień doktora habilitowanego. Tytuł profesora nauk humanistycznych uzyskał w roku 1986. Do czasu przejścia na emeryturę w roku 2002 pełnił odpowiedzialne funkcje kierownicze na Wydziale Humanistycznym UMCS – kierownika Zakładu Literatury Rosyjskiej, dyrektora Instytutu Filologii Słowiańskiej i prodziekana Wydziału Humanistycznego.
W pracy naukowej prof. Jan Orłowski poświęcał się głównie badaniu dziejów polsko-rosyjskich związków literackich, a w ostatnich latach odkrywaniu twórczych inspiracji polskiej kultury w poezji rosyjskiej (Mickiewicz, Chopin, Sienkiewicz). Tej problematyki dotyczy większość jego licznych publikacji naukowych, m.in. książek: Niekrasow w Polsce, Aleksy K. Tołstoj. Z dziejów polsko-rosyjskich związków kulturalnych, Z dziejów antypolskich obsesji w literaturze rosyjskiej, Miecze i gałązki oliwne. Antologia poezji rosyjskiej o Polsce.
W roku 2012, ustanowionym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Józefa Ignacego Kraszewskiego w dwustulecie urodzin Pisarza, w dniach 28 i 29 września odbyła się w Lublinie i Romanowie międzynarodowa sesja naukowa pt. Józef Ignacy Kraszewski. Pamięć Pisarza – pamięć o Pisarzu. Sesję zorganizowały: Muzeum Lubelskie w Lublinie Oddział Literacki im. Józefa Czechowicza, Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie, Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza – Oddział Lubelski. W czasie sesji prof. Jan Orłowski wygłosił wykład pt. Józef Ignacy Kraszewski o pisarzach rosyjskich
Profesor Jan Orłowski jest siedmiokrotnym laureatem nagrody naukowej Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia w pracy badawczej.