wtorek 4 grudnia
o godz. 18.00
Spotkanie ze studentem filologii angielskiej na Uniwersytecie Huazhong w Chinach
Xiao Chen
Chiny
Życie codzienne i zwyczaje świąteczne
w chińskiej rodzinie
Specjały kuchni chińskiej
Chiński Nowy Rok, inaczej Święto Wiosny, odbywa się pomiędzy 21 stycznia a 19 lutego w zależności od roku. Jest to najdłużej trwające i najważniejsze święto w czasie całego roku.
Festiwal Latarni
Festiwal ten odbywa się piętnastego dnia pierwszego miesiąca według kalendarza chińskiego i kończy uroczystości związane z obchodem Nowego Roku. Nocą dzieci wychodzą niosąc latarnie o różnych kształtach symbolizujące szczęście i nadzieję.
Festiwal Smoczych Łodzi
Święto to przypada piątego dnia piątego miesiąca według kalendarza chińskiego, zazwyczaj w okolicach 5 czerwca. Upamiętnia poetę Qu Yuan, który popełnił samobójstwo topiąc się na znak protestu przeciw korupcji rządu. Według legendy ludzie, którzy znali go jako dobrego człowieka, rzucali do wody jedzenie dla ryb, by nie pożywiły się ciałem poety. Dziś urządza się wyścigi smoczych łodzi, które upamiętniają osobę Qu Yuana.
Święta Bożego Narodzenia
Obchody Bożego Narodzenia w Chinach to fenomen ostatnich lat. Od tego czasu sklepy coraz częściej organizują świąteczne promocje, a młodzi ludzie coraz chętniej wręczają sobie kartki i prezenty. Nieznane dotąd w Państwie Środka święta przyjęły się dzięki otwarciu na świat i modzie na zachodni styl życia.
O tych i o wielu innych zwyczajach tradycyjnych i współczesnych w chińskiej rodzinie, a także ciekawostki z kuchni chińskiej usłyszymy na spotkaniu z Xiao Chen.
***
Xiao Chen, student filologii angielskiej na Uniwersytecie Huazhong w Chinach, w prowincji Hubei. Urodził się w mieście Wuhan, gdzie też mieszka i studiuje. Interesuje się szeroko pojętym językoznawstwem, zna także język niemiecki, a od dwóch lat uczy się polskiego, gdyż po wizycie w Polsce jest zafascynowany naszą kulturą, miejscami, które zwiedzał, a przede wszystkim serdecznym przyjęciem. Xiao Chen przebywał w Polsce w ramach projektu organizowanego przez organizację studencką AIESEC. Projekt ten był realizowany w szkołach podstawowych, przedszkolach i domach kultury.
Wolontariusze, wśród których był Xiao Chen, przedstawiali historię, tradycje, zwyczaje i różne ciekawostki ze swoich krajów wzbudzając radość i zachwyt u dzieci. Były tez prowadzone warsztaty kulinarne, zajęcia taneczne, na których dzieci uczyły się np. tańca japońskiego czy też chińskich tradycyjnych zabaw.
Hobby Xiao Chena to gra na pianinie, gitarze, działalność aktorska w Studenckim Kole Teatralnym, podróże, a także gotowanie tradycyjnych potraw z bogatej i jakże smakowitej kuchni chińskiej.
Xiao Chen jest także wybitnym studentem, w 2011 roku znalazł się wśród 20 najlepszych studentów w całej prowincji Hubei (prowincja ta jest wielkości Polski), jest Primus Inter Pares w swojej Uczelni, był delegowany na stypendium naukowe dla najlepszego studenta na Uniwersytet w Harwardzie (USA).