Koncert i spotkanie
w czwartek 9 marca 2017 r. o godz. 18.00
Wstęp wolny
DK LSM
i
Lubelski Klub Rotariański (Rotary Club Lublin)
serdecznie zapraszają na koncert
Od Schuberta do Beatleasów
w wykonaniu Kwartetu Salonowego CONCERTO
oraz na wieczór wspomnień
IV Imieniny Profesora Grzegorza Leopolda Seidlera
(1913 – 2004)
W programie:
o Profesorze Grzegorzu Leopoldzie Seidlerze rozmawiać będą
prof. Maria Szyszkowska i prof. Roman Tokarczyk
W części artystycznej wystąpi Kwartet Salonowy w składzie:
Andrzej Mazur – klarnet, Marta Szermińska – fortepian,
Natalia Kozub – skrzypce, Mirosław Kozub – wiolonczela
W trakcie konceru będzie można nabyć książkę Romana Andrzeja Tokarczyka,
Oblicza Grzegorza Leopolda Seidlera w powadze i anegdocie, Wydawnictwo Polihymnia, Lublin 2015
Profesor był teoretykiem państwa i prawa, specjalistą w dziedzinie historii doktryn politycznych i prawnych, autorem nowej koncepcji filozofii prawa, legendą Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i jego rektorem w latach 1959-1969.
Był Profesor Seidler postacią znaczącą, barwną, żywą, wypełniającą swoją bogatą osobowością obszary różnych kręgów lubelskiej i polskiej społeczności nie tylko naukowej, uniwersyteckiej i prawniczej, ale także kręgów władzy, parlamentu, wydawnictw, redakcji gazet i czasopism oraz organizacji opiniotwórczo-charytatywnych, jak dawniej YMCA, a obecnie Rotary International. Kontakty Profesora sięgały również wielu naukowych placówek zagranicznych i z ich przedstawicielami trwały właściwie do ostatnich chwil życia.
Profesor urodził się 18 września 1913 roku w Stanisławowie, dzisiejszym Iwanofrankowsku na Ukrainie. Pochodził z rodziny o tradycjach niepodległościowych. Jego ojciec, Teodor, również prawnik, autor m.in. pracy pt. „Jednostka, państwo, rząd” (1934), w okresie międzywojennym był posłem na sejm i działał w samorządzie Stanisławowa. Odzyskanie państwowości po I wojnie światowej było dla niego najwyższą wartością.
Grzegorz Leopold w latach trzydziestych studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz historię filozofii na Uniwersytecie w Wiedniu. W 1937 roku ukończył rozprawę doktorską dotyczącą idei filozoficzno-społecznych w konstytucjach polskich okresu międzywojennego pisaną u profesorów Macieja Starzewskiego i Jerzego Landego. Pracował też w Biurze Prac Parlamentarnych w Warszawie.
We wrześniu 1939 roku w szeregach 13. Dywizjonu Artylerii Konnej z Brodów walczył nad Wkrą i osłaniał odwrót piechoty pod Wieluniem. Pod Warszawą został ranny, a potem zbiegł ze szpitala nadzorowanego przez Niemców w Zamościu. W latach 1940-1945 udzielał korepetycji oraz prowadził księgowość w majątkach ziemskich koło Rawy Mazowieckiej. Po wyzwoleniu wykładał na Uniwersytecie Jagiellońskim i Akademii Handlowej w Krakowie. W 1947 roku na Wydziale Prawa UJ ukończył przewód habilitacyjny. W 1950 roku, jako jeden z organizatorów Wydziału Prawa, objął kierownictwo Katedry Teorii Państwa i Prawa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, w latach 1959-1969 był rektorem tej uczelni.
W okresie 1969-1971 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Kultury Polskiej w Londynie. Po powrocie do Lublina kierował Zakładem Teorii Państwa i Prawa oraz Historii Doktryn Polityczno-Prawnych UMCS. Od 1955 roku przez wiele lat piastował też stanowisko naczelnego redaktora naukowego wydawnictwa „Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska”.
Jest autorem ponad 200 prac naukowych, popularnonaukowych i publicystycznych, w tym tak fundamentalnych dzieł jak: „Przedmarksowska myśl polityczna” (tłumaczenia na język angielski, niemiecki, ukraiński, czeski, węgierski i słowacki), „Sociale Ideen in Byzanz”, „Doktryny prawne imperializmu”, „The Emergence of the Eastern World”, „Two Essays in Political Theory”, „Z zagadnień filozofii prawa”, „O istocie i akceptacji władzy państwowej”, „Rechtssystem und Gesellschaft” i wielu innych.
W ostatnich latach Profesor chętnie poświęcał uwagę różnym zagadnieniom myśli politycznej w mniejszych formach. Tak powstały książki: „W nurcie Oświecenia”, „W poszukiwaniu naczelnej idei”, cykl „Notatek o…”: opinii publicznej, terrorze jakobińskim, wolności, wspólnocie europejskiej, racjonalizmie. Także takie publikacje jak: „O trafną ocenę polityczną”, „Dwie koncepcje wolności Isaiaha Berlina”, „Wątpliwości. Dubito ergo sum”.
Książki Profesora docierały i docierają do wielu czytelników, chociaż sądzę, że powinny stać się przedmiotem większego wykorzystania, szerszej dyskusji, wnikliwszej oceny. Te rozprawy, artykuły, eseje, wystąpienia czy myśli nieraz nie były odczytywane tak głęboko, jak na to zasługują. Często onieśmielały. Profesor miał dar szerokiego patrzenia na świat, człowieka, pojawiające się zjawiska, zagadnienia i problemy. I nie zawsze udawało się nam sprostać temu widzeniu. Pełniejsze zrozumienie przychodzi nieraz po czasie. Profesor też zdawał sobie sprawę z własnych ograniczeń, z inności czasów niż te, które Go kształtowały, i te, na które sam przez wiele lat mógł wpływać. W liście z maja 1999 roku do swego dawnego podopiecznego z YMCA, dzisiaj prawie 70-letniego architekta ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, Jana Lewandowskiego, pisał: „Mnie, starego człowieka, przytłacza postęp techniki, męczą tabuny samochodów, ogłupia wpatrywanie się w komputer i nie kończąca się gadanina przez telefony komórkowe”, ale w wywiadzie pt. „Zagubieni wśród prawa” dla „Nowych Książek” z 1985 roku (nr 6, s. 15) podkreślił: „Cały porządek społeczny wynika z prawa. Wiele nieszczęść jest w Polsce, że prawa są wydane, ale nie obowiązują. (…) Tymczasem prawnicy mają kompleks niższości wobec techniki, nie rozumieją, że ona bez prawa niewiele znaczy”.
Profesor Grzegorz Leopold Seidler zmarł 28 grudnia 2004 roku.
Andrzej Zdunek
Pełen pasji żywot Profesora Seidlera (1913-2004). Państwo i prawo – uniwersytet – Rotary, „Ziemia Lubelska” 2005, nr 1 (25), s. 18-19.; zob. też Wprowadzenie do: Roman Andrzej Tokarczyk, Oblicza Grzegorza Leopolda Seidlera w powadze i anegdocie, Wydawnictwo Polihymnia, Lublin 2015, s. 21-24.
Maria Szyszkowska, polska filozof i polityk, działaczka społeczna, wykładowca akademicki, senator V kadencji. W 1961 r. ukończyła studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, a w 1962 na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Akademii Teologii Katolickiej. Po obronie doktoratu na Wydziale Prawa UW w 1967 r. odeszła z tej uczelni. Działała w Stowarzyszeniu PAX Bolesława Piaseckiego. W rok po uzyskaniu habilitacji w 1973 r. na Wydziale Filozoficznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego podjęła pracę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach, a później wykładała w filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku. Profesorem nadzwyczajnym została w 1988, a zwyczajnym w 1993 r. Od 1992 r. zaczęła ponownie pracować na Uniwersytecie Warszawskim. W Instytucie Studiów Politycznych PAN utworzyła Zakład Filozofii Polityki i kierowała nim do roku 1994. Na UW wykłada filozofię współczesną, filozofię kultury i filozofię prawa. Flozofię wykładała również na uniwersytecie w Wiedniu. Opublikowała kilkadziesiąt książek i kilkaset artykułów. Niektóre z nich to: Filozofia prawa i filozofia człowieka (1988), Filozofia prawa. Filozofia polityki. Filozofia twórczości (1993), Europejska filozofia prawa (1993 ), Filozofia Kanta w XXI wieku (2005), Teoria i filozofia prawa (2008), Na każdy temat z Marią Szyszkowską… rozmawia Stanley Devine (2011).
Roman Andrzej Tokarczyk, profesor zwyczajny, prawnik i filozof, specjalista w zakresie historii i współczesności doktryn politycznych i prawnych, filozofii prawa, etyki prawniczej, komparatystyki prawniczej, kultur prawnych, prawa amerykańskiego i prawa medycznego. Stworzył i rozwija również nowy nurt prawoznawstwa – biojurysprudencję. Jest autorem wielu wielokrotnie wznawianych książek oraz kilkuset artykułów naukowych, opublikowanych w kilku językach w kraju i za granicą. Czołowe publikacje książkowe to: Współczesne doktryny polityczne (1971, wyd. I-XV), Prawa narodzin życia i śmierci (1984, wyd. I-XI), Filozofia prawa (1993, wyd. I-XI), Prawo amerykańskie (1996, wyd. I-XI), Współczesne kultury prawne (2000, wyd. I-IX), Komparatystyka prawnicza (1989, wyd. I-IX), Oblicza Grzegorza Leopolda Seidlera w powadze i anegdocie (2015). Dotychczasowy życiorys i dorobek naukowy autora wieńczy pięciotomowe dzieło pod red. Zbigniewa Władka i zespołu redakcyjnego pt. Księga życia i twórczości. Księga pamiątkowa dedykowana prof. Romanowi A. Tokarczykowi, Wydawnictwo Polihymnia, Lublin 2014 (dwa wydania – dostępne w wersji elektronicznej i drukowanej).
Kwartet Salonowy CONCERTO
Marta Szermińska – fortepian, Mirosław Kozub – wiolonczela,
Natalia Kozub – skrzypce, Andrzej Mazur – klarnet