Koncert
w piątek 7 kwietnia 2017 r. o godz. 18.00
Bilet 10 zł
Koncert żeńskiego kwartetu
SAKSOFONARIUM
Kwartet tworzą:
Joanna Jarosz – saksofon sopranowy
Aleksandra Skierka – saksofon altowy
Dorota Olech – saksofon tenorowy
Paulina Owczarek – saksofon barytonowy
Prowadzenie: Ewa Hadrian
Koncertowi towarzyszyć będzie promocja najnowszej książki
Janusza Świądra Gwiazdy błyszczały wczoraj, tom II, Polihymnia, Lublin 2017
Saksofonarium jest rezultatem zderzenia różnych muzycznych temperamentów, które połączyła fascynacja kameralistyką saksofonową. Tworzą go saksofonistki, absolwentki Akademii Muzycznej w Krakowie. Repertuar zespołu jest zróżnicowany stylistycznie, począwszy od jazzu, poprzez aranżacje muzyki filmowej i rozrywkowej, po współczesne kompozycje saksofonowe. W wykonaniu kwartetu możemy usłyszeć zarówno renesansową suitę, swing, argentyńskie tango, jak i najnowsze utwory, napisane specjalnie dla zespołu.
Kwartet powstał w 2009 roku. Od momentu założenia grupy postanowiłyśmy nie ograniczać się do określonej stylistyki. Jesteśmy otwarte na różne gatunki i style muzyczne. Każda z nas wniosła do zespołu swoje doświadczenia i upodobania estetyczne, stąd też wszechstronny repertuar kwartetu. Aktywnie koncertujemy od pięciu lat. Brałyśmy udział m.in. w: Ladies’ Jazz Festiwal w Gdyni, Happy Jazz nad Niegocinem, Krakowskim Festiwalu Filmowym, Festiwalu ERŁO w Łodzi, Festiwalu Złota Tarka w Iławie. Koncertowałyśmy również na scenie Filharmonii Częstochowskiej podczas festiwalu Hot Jazz Spring, a także w krakowskiej Piwnicy pod Baranami oraz na sali koncertowej Akademii Muzycznej w Krakowie jako solistki z Orkiestrą Dętą AM. Współpracowałyśmy z Teatrem im. Juliusza Słowackiego, Teatrem Starym w Krakowie oraz Teatrem Sztuk w Oleśnicy. Wzięłyśmy udział w konferencji TEDxKazimierz, gdzie opowiadałyśmy o naszej działalnośc. W 2016 roku ukazał się nasz pierwszy teledysk do utworu „Marysin”, a w marcu 2017 roku wydana została debiutancka płyta kwartetu z utworami George’a Gershwina.
W programie usłyszymy:
• George Gershwin:
I got rhythm
Oh, Lady be good
Liza
Summertime
Four songs
They can’t take that away
Somebody loves me
The man I love
S’wonderful
Lullaby
• Ilio Volante – American Feeling
• Heiner Wiberny – Ulla in Africa
• Glen Miller – In the mood
• Bruce Evans – Diamond state rag
• Thelonius Monk – Blue Monk
• Mark Goddard – Pasodoble demento
• Henry Mancini – Moon river
• Duke Ellington – It don’t mean a thing
• St. Louis blues
Janusz Świąder – dziennikarz od 1969 r. w redakcjach: „Sztandar Ludu”, „Dziennik Lubelski” i „Dziennik Wschodni”, a w latach 1975-1991 również w Polskiej Agencji Prasowej, gdzie został uhonorowany III nagrodą prezesa PAP. Autor książek (w tym biograficznych o Marcie Mirskiej i Januszu Gniatkowskim), licznych publikacji w prasie lubelskiej, krajowej (m.in. w „Przekroju” i „Głosie Nauczycielskim”, Magazynie Wyższych Sfer VIP) i zagranicznej (londyńskim, polonijnym Polish Weekly Magazine „Cooltura”, nowojorskim polonijnym „Super Express USA” i dwutygodniku polonijnym ukazującym się w USA -„Gwiazda Polarna”) oraz w portalach internetowych – Interia, Wirtualna Polska i kanadyjskim Mowiepopolsku. Współpracował również owocnie z Krajową Agencją Prasową i Fotograficzną, warszawską agencją Micro Way Media oraz z dwumiesięcznikiem lubelskim „Uroda Życia”. W 2011 roku, decyzją lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, został mu przyznany tytuł „Młodego Dinozaura”. Tytułem tym stowarzyszenie obdarza dziennikarzy-emerytów, ale jeszcze czynnych zawodowo. „Gwiazdy błyszczały wczoraj”, tom II, to obszerne wydanie encyklopedyczne zawierające około 170 sylwetek piosenkarzy, kompozytorów oraz osób związanych z polską piosenką. O nich opowiada ta książka. Publikacja ta ma na celu ocalić od zapomnienia przeszłość, pamięć o tych właśnie artystach, którzy objawili się talentem. W formie encyklopedycznej zawarto tu biogramy artystów, zdjęcia, wywiady, dyskografie, jak i charakterystyczny dla danego artysty fragment tekstu piosenki popularnej w latach jego świetności. Książka ma na celu ocalenie od zapomnienia twórczości artystów popularnych w ubiegłych latach, często zapomnianych i przez długie lata pomijanych w mediach. Jest to znakomity prezent zarówno dla seniora, jak i młodego kulturoznawcy oraz melomana.