Spotkanie
we wtorek 16 maja 2017 r. o godz. 18.00
Wstęp wolny
Spotkanie autorskie z poetą
dr Józef Zięba
Stęskniony krokodyl
debiut odnowiony po 60. latach
W maju 1957 roku ukazał się mój debiutancki tomik „Stęskniony krokodyl”. Wydany na powielaczu w serii sześciu tomików członków Klubu Literackiego. Autorami serii byli: Anka Markowa, Jurek Ksieski, Jan Stanisław Stefaniak, Zbyszek Stepek, Staszek Weremczuk i ja. Tomiki zostały oficjalnie ostemplowane przez cenzurę, a więc i nasz debiut był oficjalny, chociaż przez nikogo nie firmowany. Nikt nie mógł tej serii firmować, gdyż nie funkcjonowała jeszcze Lubelska Spółdzielnia Wydawnicza, a Klub Literacki nie miał osobowości prawnej. Na karcie tytułowej /okładki nie było/ znajduje się tylko imię i nazwisko, miejsce i rok wydania.
Mimo prymitywnej szaty graficznej ukazanie się w jednym czasie sześciu debiutów poetyckich uznano za „historyczne” wydarzenie w życiu literackim Lublina. Świadomość „ważności” tego wydarzenia mieli też członkowie Klubu Literackiego reklamujący się jaskrawym plakatem: „Tego jeszcze w Lublinie nie było! Własne utwory sprzedają autorzy!”
Przy stolikach ustawiały się kolejki, a młodzi poeci pisali długie dedykacje i rozdawali autografy. Odbywało się to na Placu Litewskim w czasie dorocznych „Obchodów Dni Oświaty, Książki i Prasy”.
Nasz Klub powstał po likwidacji pod koniec 1956 roku Koła Młodych, które istniało przy Lubelskim Oddziale Związku Literatów Polskich, a któremu patronował Zarząd Wojewódzki Związek Młodzieży Polskiej /ZMP/. W 1955 roku nowym prezesem Koła Młodych został Zbyszek Stepek, który w roku 1954 ukończył studia polonistyczne na KUL-u. Pisał fraszki i krótkie opowiadania, niektóre publikował.
(…)
W maju 1956 roku z inicjatywy Zbyszka Stępka, nowego prezesa Koło Młodych, został ogłoszony konkurs literacki. Jego celem było powiększenie ilości członków Koła, które nie przejawiało żywszej działalności. Oferta Stepka zainteresowała naszą grupę. Postanowiliśmy skorzystać z okazji i zamanifestować swoją obecność. Namawiałem kolegów, by każdy wysłał na konkurs jeden, a najlepiej dwa zestawy utworów, opatrując konkursową kopertę hasłem „Atlantyda” i sygnując kolejnym numerem. W sumie wysłaliśmy na adres Lubelskiego Oddziału ZLP kilkanaście prac konkursowych. Poczta przynosiła kolejne „Atlantydy”. Zaniepokoiło to panią Marię Be-chczyc-Rudnicką, która podejrzewała polityczną prowokację kojarząc „Atlantydę” z Paktem Atlantyckim, który był, jak głosiła propaganda, największym wrogiem „miłującego pokój obozu”, a w szczególności Polski Ludowej. Poleciła przed posiedzeniem jury rozpieczętowania koperty…
Wyniki konkursu zostały ogłoszone 16 czerwca 1956 roku w Klubie Pracowników Książki Prasy i Radia /późniejsza „Nora”/. W dziale poezji wraz z Piotrkiem Kuncewiczem zostałem wyróżniony drugą nagrodą /pierwszej nie przyznano/. Otrzymałem na pamiątkę wydane w 1955 roku w Czytelniku „Wiersze wybrane” Józefa Czechowicza z wypisaną na maszynie wklejką: II NAGRÓDA w dziale poezji Konkursu Literackiego Kola Miodych przy Lubelskim Oddziale ZLP i ZW ZMP w Lublinie. Otrzymuje Koi. J.W. Zięba. Lublin, dn. 14.6.56. Za Jury: Trzy podpisy: Anna Jakubiszyn, Zbigniew Stepek, trzeci podpis nieczytelny. Wklejka została dodatkowo opatrzona okrągłą pieczęcią z napisem: Związek Literatów Polskich, Oddział ZLP w Lublinie. (…)
Józef Zięba – poeta, prozaik, pamiętnikarz, publicysta, autor wyborów wierszy – ur. 15 VIII 1932 r w Powursku na Wołyniu. Ukończył w 1951 roku Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie, studia polonistyczne w 1955 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w 1974 r. doktorat uzyskał w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Organizator i wieloletni kierownik Muzeum Józefa Czechowicza w Lublinie.
Wydał siedem tomików wierszy, powieść Dzierżak, opowieści lubelskie: Szklaneczka króla Stasia (1977, wyd. II1983), Wspaniały dar króla i inne lubelskie opowieści (1996), Wspaniały dar króla, poeta burmistrz i inne lubelskie opowieści (2003), Dzieje jednego obrazu. Opowieść o cudownej ikonie Matki Boskiej Chełmskiej (2005), Rozmowy o Józefie Czechowiczu (2006), Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Narodziny Uczelni (2008).
Cykl wspomnieniowy: Znad Stochodu. Wspomnienia wołyńskie (2001), Miasto ocalenia (2005), Lublin, miasto przeznaczenia (cz. l 2007, cz. II i III 2012), Był Człowiek, w którym moja ziemia ujrzała, że jest związana z niebem (2014, poemat poświęcony Janowi Pawłowi II, wydanie albumowe), Opowieść o długim żywocie i przedwczesnej śmierci lubelskiej fary (2014), Kiedy pan Belina na karkach Moskali wjechał do Lublina (2015), Tajemnice lubelskiego koziołka (016).