Koncert
w poniedziałek 25 września 2017 r. o godz. 18.00
Bilet: 10 zł
KONCERT w ramach
XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga
maj – październik 2017 r.
dyrektor artystyczny Wojciech Dąbrowski
Mieczysław Fogg
1901-1990
Miłość Ci wszystko wybaczy
Anika Chlebik – wokal
Złoty Liść Retro ‘ 2010
Wojciech Durak – pianino
Artur Figiel – klarnet
Aleksander Resiak – kontrabas
Usłyszymy przeboje: Tak dziwnie mi, La vie en rose, Nie obiecuj nic, Ty i miłość i wiosna, Ja się boję sama spać, Padam, padam, Habanita, Miłość Ci wszystko wybaczy, Uliczka w Barcelonie, Pragnę Twoją być, Rebeka, Pamiętam Twoje oczy, Sex appeal, Obrivion, StreetTango
Prowadzenie: Ewa Hadrian
Ogólnopolski Festiwal Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga ma już 15 lat. Festiwal wymyślił Wojciech Dąbrowski i już od piętnastu lat jest jego dyrektorem. Honorowy patronat nad wydarzeniem przejęła rodzina Foggów – obecnie reprezentowana przez Michała Fogga – prawnuka artysty oraz Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu i Biblioteka Polskiej Piosenki w Krakowie.
Z okazji festiwalu corocznie przyznawane są Honorowe Wyróżnienia ‘ Złote Liście Retro’. Zdobywcami takiego wyróżnienia są m.in. : Teatr Syrena, Ateneum , Teatr Buffo i Kamienica Emiliana Kamińskiego, Irena Santor, Barbara Rylska, Bohdan Łazuka, Halina Kunicka, Stanisław Wielanek, Jerzy Połomski, Bernard Ładysz, Sława Przybylska, Tadeusz Woźniakowski oraz nasi lubelscy artyści : Łukasz Jemioła (Złoty Liść Retro ‘ 2015), Marta Baum (Złoty Liść Retro’ 2013), Anika Chlebik (Złoty Liść Retro ‘ 2010). Podczas festiwalu od maja do września lub października (finał we wrześniu lub październiku) w całej Polsce odbywają się koncerty piosenki retro, spotkania, przedstawienia nawiązujące do tamtego okresu.
http://www.spotkaniazpiosenka.org
Anika Chlebik – muzyk, wokalistka, pedagog, nauczyciel emisji głosu
Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie w klasie śpiewu solowego prof. Aliny Naumowicz oraz kierunek pedagogika na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UMCS, jak również Podyplomowe Studia z Emisji Głosu na Wydziale Artystycznym UMCS. Uczestniczyła w warsztatach wokalnych – śpiewu klasycznego prowadzonych m.in. przez prof. Henryka Januszewską-Stańczyk, prof. Urszulę Kryger i Borysa Ławreniwa
Od stycznia 2017 roku regularnie uczestniczy w warsztatach śpiewu musicalowego prowadzonych przez artystów warszawskiego Studia Accantus.
W latach 2004-2010 występowała na scenie lubelskiego Teatru Muzycznego. Brała udział m.in. w takich spektaklach jak: Straszny dwór, Carmen, Baron cygański oraz galach operowych, koncertach operetkowych i musicalowych.
Koncertowała w lubelskich kawiarniach artystycznych, występowała w salach: lubelskiego Trybunału Koronnego, i Pałacu Małachowskich w Nałęczowie, prezentując się głównie w piosenkach z repertuaru artystów 20-lecia międzywojennego, jak również ariach operetkowych czy musicalowych.
W 2010 roku otrzymała HONOROWE WYRÓŻNIENIE „ZŁOTY LIŚĆ RETRO‚ 2010” za najciekawsze wydarzenie artystyczne w sezonie 2009/2010 – „Wieczory Retro w kawiarni „Czarna Inez” z cyklu Lata 20. lata 30.
W 2015 roku została laureatką XII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga.
Od stycznia 2013 roku współpracuje z Gimnazjum i Liceum Śródziemnomorskim im. Św. Dominika Guzmana w Lublinie, gdzie prowadzi chór szkolny, zespół wokalny, zajęcia artystyczne, warsztaty z emisji głosu.
Wojciech Durak
Artysta muzyk; trębacz, pianista, aranżer, pedagog w zakresie gry na trąbce oraz sakshornie tenorowym. Ukończył studia w Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Instrumentalnym, specjalność: trąbka w klasie Piotra Wojtasika oraz Jerzego Skalskiego. Obecnie zatrudniony jest również w Orkiestrze Wojska Polskiego w charakterze trębacza. Współpracuje z zespołem STANDARD BRASS BAND. Prowadzi orkiestry dęte, m.in. w Szastarce.
Artur Figiel – ur. w 1979 roku w Puławach. Naukę gry na klarnecie rozpoczął w wieku 12 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w rodzinnym mieście w klasie Andrzeja Toruńskiego. Kolejnym etapem edukacji artystycznej była nauka w Państwowej Szkole Muzycznej Stopnia Podstawowego i Licealnego im. Karola Lipińskiego w Lublinie. Jego nauczycielami byli Jan Walewski, a następnie Dariusz Sribniak.
W 2003 roku Artur Figiel ukończył studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie klarnetu prof. Stanisława Przystasia. Będąc studentem brał udział w licznych koncertach muzyki kameralnej (m.in. w Studiu Koncertowym S-5 Radia Kraków, Generalnym Konsulacie Republiki Austrii w Krakowie, Galerii Sztuki Politechniki Krakowskiej w Zakopanem, Pałacu Czartoryskich w Puławach) oraz występował z Orkiestrą Symfoniczną AM w Krakowie pod batutą Wojciecha Czepiela (m.in. koncerty w Filharmonii Krakowskiej oraz podczas II Międzynarodowego Konkursu Fletowego w Krakowie).
Od września 2002 roku jest klarnecistą orkiestry Teatru Muzycznego w Lublinie. Jako muzyk orkiestrowy współpracował z Filharmonią Lubelską, Filharmonią Kaliską, Płocką Orkiestrą Symfoniczną im. Witolda Lutosławskiego, Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, Królewską Orkiestrą Symfoniczną przy Pałacu w Wilanowie oraz występował jako muzyk-aktor w przedstawieniach Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie.
Jako członek licznych zespołów występował: we Francji, Niemczech, Hiszpanii, Czechach, Słowenii, Węgrzech i Ukrainie.
W grudniu 2010 roku był jedynym polskim klarnecistą zakwalifikowanym do półfinału przesłuchań do YouTube Symphony Orchestra 2011, w którym znalazło się 12 muzyków grających na klarnecie z całego świata.
W kwietniu 2012 roku w duecie z pianistą Kamilem Turczynem zdobył wyróżnienie w kategorii „kameralistyka” na I Międzynarodowym Mistrzowskim Konkursie dla Pedagogów Muzyki w Warszawie.
Od 2005 roku jest nauczycielem gry na klarnecie w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II Stopnia im. Karola Lipińskiego w Lublinie oraz Państwowej Szkole Muzycznej I i II Stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Chełmie.
W czerwcu 2015 roku z pianistką Teresą Księską-Falger oraz wiolonczelistą Szymonem Krzemieniem wystąpił w koncercie z cyklu „Harmonie Starego Miasta” wykonując Sonatę f-moll op. 120 nr. 1 oraz Trio op. 114 Johannesa Brahmsa. We wrześniu 2015 roku wziął udział w wykonaniu Koncertu kameralnego Andrzeja Nikodemowicza podczas koncertu w ramach „ IV Międzynarodowego Festiwalu Andrzej Nikodemowicz – Czas i Dźwięk”. Od 2016 roku bierze udział w koncertach kameralnych z cyklu „Bo piękno na to jest, by zachwycało” w Domu Kultury LSM.
Aleksander Resiak
Absolwent Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuki Muzycznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Z zawodu muzyk i pedagog.
Od 2006 roku kontrabasista w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie oraz członek kwartetu smyczkowego Ambitus. Współtwórca projektu artystycznego 007 BOND SYMFONICZNIE. Z pasji do tworzenia muzyki – kompozytor, aranżer.