Spotkania
w środę 27 września 2017 r. 0 godz. 10:00, 11:00 i 16:00
Wstęp wolny
Spotkania w ramach
XIV edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki
Planetarium
Spotkania poprowadzi
dr inż. Małgorzata Ciosmak
W Domu Kultury LSM wyląduje UFO.
Będzie to Planetarium, wewnątrz którego każdy chętny będzie miał możliwość dowiedzieć się, jakie gwiazdy i planety można zaobserwować nad naszymi głowami.
Kopule Planetarium towarzyszyć będzie wystawa meteorytów, która na co dzień dostępna jest w Urzędowie.
Zobaczymy także wystawę informacji o drugim po Mikołaju Koperniku, sławnym na cały świat, astronomie polskim, Janie Heweliuszu, który dokonał wielu odkryć w swoim obserwatorium w Gdańsku. Podczas „Spacerku po firmamencie” będzie można o wiele zapytać prowadzącego ten pokaz, mgr Józefa Barana lub osoby Jemu towarzyszące. Swoisty lot ku gwiazdom poprzedzi komentarz i pokaz meteorytów.
Pierwszy seans z gwiazdami i planetami rozpocznie się o godzinie 10:00, a drugi o 11:00 w sali widowiskowej Domu Kultury LSM.
Trzecie spotkanie z gwiazdami odbędzie się o godzinie 16.00, a po nim wykład na temat „Jak człowiek zaśmieca Świat i Kosmos i co z tym zrobić?” Wykład poprowadzi dr inż. Małgorzata Ciosmak z Politechniki Lubelskiej.
Od zarania dziejów człowiek, przygotowując odzież, posiłki, budując dom, wypoczywając i pracując, a także prowadząc badania naukowe, produkował i produkuje wiele odpadów, popularnie nazywanych śmieciami. Te odpady pozostają na Ziemi, ale też, wprowadzane na orbity okołoziemskie i pozycje stacjonarne, pozostają tam długi czas, nawet stulecia. Ponad naszymi głowami są ich już miliony. Ilość odpadów ciągle wzrasta i trzeba się z tym problemem zmierzyć. Oznacza to konieczność wycofania i zagospodarowania w inny, bezpieczniejszy sposób to, co obecnie jest niepotrzebne lub niebezpieczne. O tym będzie wykład i dyskusja po nim.
Wstęp na wszystkie pokazy XIV Lubelskiego Festiwalu Nauki, w ramach którego spotkamy się w środę 27 września 2017 roku, jest bezpłatny.
Serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych.
www.festiwal.lublin.pl
Dr inż. Małgorzata Ciosmak
Specjalista z dziedziny inżynierii i ochrony środowiska, geologii i hydrogeologii, inżynierii ekologicznej. Pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lubelskiej. Prywatnie regionalistka działająca w Towarzystwie Ziemi Urzędowskiej, podróżniczka i turystka, członkini Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Pochodzi z Urzędowa, zaś całe dorosłe i zawodowe życie związała z Lublinem. Jest przewodnikiem PTTK po Lublinie i Ziemi Urzędowskiej, prezesem Klubu Ochrony Przyrody przy Oddziale miejskim PTTK w Lublinie, gdzie jest także członkiem Zarządu tego Oddziału, a także wiceprezesem Komisji Ochrony Przyrody Zarządu Głównego PTTK w Warszawie. Współpracuje z Radiem Lublin, gdzie jest częstym gościem w audycji dla dzieci i młodzieży pt. Jasiek. Pasjonatka i tropicielka ciekawych i tajemniczych zdarzeń z historii Polski. W wolnych chwilach, szczególnie w wakacje, lubi zajmować się fotografią i sztuką plastyczną. Od 2005 roku corocznie pełni funkcję koordynatora przedsięwzięć organizacyjnych kolejnych edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki.