Koncert i spotkanie
w czwartek 26 października 2017 r. o godz. 18.00
Koncert zespołu Traditional Jazz Revival
Marzenie zawsze jest to samo
Spotkanie autorskie i promocja książki
Udział biorą: Bożena Baranowska – choreograf, Ewa Hadrian – krytyk literacki,
Zofia Kopel-Szulc – grafik, Danuta Powiłańska-Mazur – etnograf,
Edward Balawejder – animator i manager kultury, Jakub Konrad Kamiński, Romuald Lipko – kompozytor, Bogdan Markowski – rzeźbiarz, Adam Natanek – dyrygent,
Bohdan Zadura – poeta, prozaik, tłumacz, redaktor naczelny „Twórczości”
oraz zespół Traditional Jazz Revival w składzie: Andrzej Mazur, Zbigniew Zatorski, Tomasz Jusiak, Wojciech Kopyciński, Anton Szaszkow
Scenariusz i reżyseria: Alicja Lejcyk-Kamińska
Wspomnienia są najpiękniejszym prezentem naszej pamięci
A wspominanie to przede wszystkim przywoływanie przeszłości i możliwość ponownego jej przeżywania. Oglądanie się za siebie to próba zatrzymania nieuniknionego, ale też możliwość powrotu do chwil istotnych w naszym życiu, to ponowne spotkanie z ludźmi, którzy byli dla nas najważniejsi, bo kształtowali naszą osobowość, nadawali kierunek naszym działaniom. Im zawdzięczam to, kim jestem.
Wielu moich najbliższych odeszło na zawsze pozostawiając mnie z pytaniami, których nie zdążyłam zadać. W młodości, pędząc przez życie, nie zwracałam uwagi na przeżycia i przeszłość moich ukochanych rodziców, dziadków i krewnych, a przecież każdy z nich posiadał własną historię wplecioną w losy narodu i miejsca, w którym przyszło im żyć. A kiedy już zaczęłam pytać, niewielu z nich mogło mi jeszcze odpowiedzieć.
Udało mi się przekonać Mamę, by wróciła pamięcią do lat minionych. Tak powstał przyczynek do moich wspomnień. Przekonałam również swoje ciotki: Mirkę Deję (siostra cioteczna Mamy – Ireny Lejcyk) i Zofię Kucharczyk (siostrę Taty – Henryka Lejcyka), by spróbowały odpowiedzieć na moje pytania. Ich wspomnienia są wspaniałym uzupełnieniem „mojej” historii rodzin Lejcyków, Rybaczków, Kucharczyków, Mojsiejuków i czasów, w którym przyszło im żyć. Listy, które pisali do Babci – Ireny Lejcyk, Ania Łabędzka, a szczególnie korespondencja z moim synem Marcinem Kamińskim, są świadectwem nie tylko rodzinnej miłości, ale i otaczającej rzeczywistości.
Symfonia rodzinna dla Kuby jest więc zapisem moich – naszych przeżyć bardzo osobistych, zawodowych i społecznych, nierozerwalnie związanych z czasami i ludźmi, których spotkałam na swojej drodze. Są wśród nich wybitni artyści: poeci, malarze, rzeźbiarze, twórcy kultury narodowej, ale przede wszystkim ci, którym zawdzięczam mój osobisty rozwój dzięki spotkaniom na co dzień. Chcę podarować memu wnukowi, Jakubowi Kamińskiemu, „moją opowieść” o historii kultury i sztuki Lublina i kraju, w którym przyszło mi żyć w jego burzliwych, trudnych, choć dla mnie radosnych, szczęśliwych i wspaniałych czasach minionego XX wieku.
Alicja Lejcyk-Kamińska, dziennikarka, scenarzystka, reżyserka. Urodziła się 18 stycznia 1948 roku w Rudce koło Chełma. Absolwentka (1966) I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie. Studia magisterskie na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w latach 1966-1971 (filologia polska, dyplom z wyróżnieniem), studia podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim (socjologia, 1980/1981). Od roku 1969 współpracownik, a następnie redaktor (1972-1996) w Radiu Lublin. W latach 1988-1996 współpracowała z Oddziałem Lubelskim TVP. Od 1972 do 1974 kierownik działu artystycznego Lubelskiego Domu Kultury. W latach 1974-1981 starszy inspektor w Wydziale Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie. Od 1981 roku dyrektor artystyczny w Państwowym Przedsiębiorstwie Estrada Lubelska, od 1 kwietnia 1988 do 2 marca 1997 roku właścicielka Agencji Artystycznej Koncert-Es-13 i Spółki z o.o. „Kalait”. Współwłaścicielka i redaktor naczelny Radia TOP (1994-1996). W latach 1997-2005 dyrektor naczelny i artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej oraz dyrektor artystyczny Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych w Lublinie i Nałęczowie.
Autorka scenariuszy i reżyser widowisk plenerowych, m.in. Z tego gniazda naród nasz nastał, Wieczna wieża, Cześć Ci, Polsko, Polskie zrodziło go plemię, Romantyczni, Na ten Nowy Rok. Reżyser koncertów z okazji otwarcia Igrzysk Polonijnych w latach 1997, 1999. Autorka i reżyser filmów telewizyjnych, widowisk estradowych w Poznaniu, Kołobrzegu, Toruniu, Rzeszowie, Zamościu, Warszawie, Gdańsku, Opolu, Debreczynie, Budapeszcie, Lwowie, Wiedniu.
Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, odznaką Zasłużony Działacz Kultury, srebrną i złotą odznaką Zasłużony dla Lublina, złotą odznaką Za zasługi dla Spółdzielczości Mieszkaniowej, honorową odznaką Za zasługi dla Lubelszczyzny, nagrodą indywidualną Ministra Kultury i Sztuki za upowszechnianie sztuk plastycznych. Laureatka I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie na Reportaż za reportaż radiowy Kto sieje mak, zbiera burzę. Członek Związku Autorów i Kompozytorów Rozrywkowych ZAKR. Członek Rady Programowej Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Córka Ireny i Henryka, siostra Hanny i Zbigniewa, żona Andrzeja, matka Marcina, babcia Jakuba. Mieszka w Lublinie.
***
Po koncercie będzie można nabyć książkę
Alicji Lejcyk-Kamińskiej pt. „Symfonia rodzinna dla Kuby”, POLIHYMNIA, Lublin 2017