Koncert
w piątek 10 listopada 2017 r. o godz. 18.00
Wstęp wolny
99. rocznica
Odzyskania Niepodległości w 1918 r.
Wielki koncert pieśni patriotycznych, żołnierskich i partyzanckich w wykonaniu
Zespołu Tańca Ludowego UMCS im. Stanisława Leszczyńskiego
pod dyrekcją Lecha Leszczyńskiego
Echa Pierwszej Brygady
Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie powstał w 1953 roku. Jest najstarszym reprezentacyjnym studenckim Zespołem artystycznym UMCS, założonym i przez 55 lat kierowanym przez magistra Stanisława Leszczyńskiego, osobę niezwykle zasłużoną dla kultury polskiej. Stanisław Leszczyński zmarł 15 marca 2017 roku w wieku 91 lat. Obecnie Zespół nosi Jego imię.
Głównym celem działalności Zespołu jest roztańczenie i rozśpiewanie młodzieży akademickiej oraz uwrażliwienie jej na piękno muzyki, słowa, ruchu i gestu. Zespół liczy ponad 200 osób, a dotychczas tańczyło w nim ponad 8 tysięcy studentów. Wychowankowie Zespołu Tańca Ludowego UMCS są kierownikami ponad 40 zespołów folklorystycznych w różnych zakątkach kraju. Od 2008 roku dyrektorem, kierownikiem artystycznym i choreografem jest magister Lech Leszczyński, instruktor-choreograf I kategorii z zakresu tańca ludowego.
Na swym koncie Zespół może odnotować ponad 313 wojaży za granicę do 56 krajów na pięciu kontynentach, gdzie dał ponad 8500 koncertów. Występował m.in. w siedzibie UNESCO w Wiedniu, gdzie brał udział w programie „Światło i ciemność” organizowanym pod patronatem UNESCO-UNICEF. Koncert ten był transmitowany przez telewizję na cały świat, a dochód przeznaczony został na pomoc dzieciom Trzeciego Świata.
Zespół czterokrotnie prezentował swój program artystyczny Papieżowi Janowi Pawłowi II, występował na międzynarodowym Festiwalu Olimpijskim i uroczystym otwarciu Igrzysk Olimpijskich w Seulu, skąd przywiózł trzydzieści sześć medali olimpijskich. Zespół nagrał kilka płyt długogrających (we Francji i w Polsce) oraz wiele wideokaset. W swoim repertuarze ma dziesięć bogatych programów obejmujących tańce, pieśni narodowe i regionalne oraz tańce i melodie ludowe innych narodów.
Zespół Tańca Ludowego może poszczycić się licznymi nagrodami i wyróżnieniami, m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi, dyplomami Ministra Spraw Zagranicznych i Ministra Kultury i Sztuki, Nagrodą im. Oskara Kolberga „Za Zasługi dla Kultury Ludowej” oraz wyróżnieniem „Serce dla Serc” w dziedzinie rozsławiania imienia Polski przyznawanym przez Kościół Polskokatolicki w Lublinie. Do najbardziej liczących się międzynarodowych wyróżnień należą: Srebrna Kolia XXIV Światowego Festiwalu Folklorystycznego w Dijon (Francja), Nagroda Europejska FVS za zasługi w upowszechnianiu folkloru, Złota Artemida na Festiwalu Folklorystycznym w Efezie (Turcja), nagroda – eccelente, złoty medal i dwa puchary dla Zespołu i duetu tanecznego w Gorizia (Włochy). Zespół jest honorowym współobywatelem miast: Selcuk (Turcja) i Rexburg (USA). Do licznych sukcesów Zespołu należy zaliczyć udział w programie artystycznym EXPO ’92 w Sevilli (Hiszpania), EXPO ‚2000 w Hanowerze (Niemcy), EURO-GATE ‚2000 w Taipei (Tajwan), a także w X Międzynarodowych Targach Turystycznych HOLIDAY WORLD 2001 w Pradze. Od 1974 roku Zespół był gospodarzem Studium Folklorystycznego dla Instruktorów Zespołów Polonijnych w Lublinie, kultywując piękno polskiego folkloru wśród naszych rodaków rozsianych po całym świecie.
***
Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj. Jędrzej Moraczewski opisał to słowami:
Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (…) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (…)