Widowisko
w piątek 16 lutego 2018 r. o godz. 18.00
Bilet – 10 zł
Widowisko słowno-muzyczne
w wykonaniu znakomitych artystów krakowskich
Wiera Gran i jej świat
Obsada:
Zofia Aleksandra Dubiel – Wiera Gran
Elżbieta Borkowska – jej świat
Janusz Nowak – Ludwik Sempoliński / SS-Man
Akompaniament:
Walentyn Dubrowskij – fortepian
Michał Półtorak– skrzypce, mandolina
Wiera Gran i jej świat
Słowno-muzyczna opowieść o talencie, tragicznym losie i obłędzie Wiery Gran – znakomitej wokalistki, interpretatorki utworów międzywojennych i powojennych.
Wiera Gran do dzisiaj przez niektóre środowiska żydowskie pozostaje nadal winna kolaboracji z Niemcami podczas II wojny światowej, na co podobno dowodem ma być bezkarne opuszczenie getta warszawskiego, oficjalnie, przez gmach sądu. Całe swoje powojenne życie spędzała na walce z opinią publiczną, coraz częściej nawiedzającymi ją demonami przeszłości, na obsesyjnym, wręcz nienawistnym żalu do Romana Polańskiego i Władysława Szpilmana. Pomimo jednak całego bólu dnia codziennego, obdarowywała świat swoim magicznym altem i niepowtarzalną interpretacją utworów. I to były chyba jej jedyne szczęśliwe momenty jej smutnego życia.
„Wiera Gran i jej świat” to kontrastowe pokazanie zamykającej się w smutku i paranoi wokalistki i coraz radośniejszego świata zewnętrznego. Zabrzmią znane utwory po polsku wykonywane onegdaj prze Wierę Gran oraz obcojęzyczne, równolegle bawiące inne środowiska, jak również fragmenty dokumentów, listów i wspomnień, skrzętnie gromadzonych przez artystkę w jej paryskim mieszkanku.
Czas trwania- ok 80-90 minut.
***
Zofia Aleksandra Dubiel (1980) – prawdziwa, związana ze swoim miastem krakowianka. Z wykształcenia mgr inż. zootechnik. Zajmuje się tym i owym, ale najważniejsze dla niej jest śpiewanie. Występuje na scenach w krakowskich pubach i piwnicach, choć również śpiewa na powierzchni ziemi. W wolnych chwilach pisze, choć raczej dla przyjemności.
Publikuje na www.portal-pisarski.pl.
Elżbieta Borkowska – malarka, ikonopisarka, wokalistka, autorka tekstów poetyckich, tłumaczka, animator kultury. Od lat tworzy wieczory artystyczne łącząc różne wymiary sztuki – malarstwo, muzykę, rzeźbę, elementy gry teatralnej zapraszaja do współpracy zaprzyjaźnionych artystów. Śpiewa bluesa, gospel, jazz, muzykę klezmerską, poezję śpiewaną. Współpracuje z wieloma muzykami w Polsce, Holandii i USA. Jako malarka tworzy obrazy olejne, akwarele i ikony tradycyjne. Od kilkunastu lat naucza malarstwa, jego konserwacji oraz innego spojrzenia na sztukę zarówno w domowym zaciszu, jak i współpracując z kilkoma europejskimi uczelniami. Jest również tłumaczem języka niemieckiego i szwedzkiego (m.in. Podstawy obywatelskiego nieposłuszeństwa Pera Herngrena).
Janusz Nowak – krakowski puzonista jazzowy. Koncertował z zespołami: Beale Street Band, Paying Family, Swing Orchestra Cracow. Obecnie wchodzi w skład zespołu Boba Jazz Band oraz współpracuje z Bigbandem Małopolskim i bierze udział w projektach artystycznych Eli Borkowskiej.
Występował m.in. z Grażyną Auguścik, Lorą Szafran, Januszem Zabieglińskim, Janem Budziaszkiem, Andrzejem Marchewką, Januszem Witko, Jerzym Michałem Bożykiem, Bogdanem Wysockim, Aloszą Awdiejewem.
Miłośnik i czynny twórca poezji, malarstwa, grafiki, biorący udział w krakowskiej grupie malarskiej Amarant, prowadzonej przez artystę malarza Kazimierza Machowinę.
Walentyn Dubrowskij – multiinstrumentalista (fortepian, akordeon, melodyka, gitara, bas), akompaniator, aranżer. Ukończył Wydział Muzykologii Państwowego Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie. Od 1993 roku mieszka w Krakowie, gdzie pracuje z wieloma artystami i zespołami artystycznymi.
Michał Półtorak – polski skrzypek występujący m.in. w zespole Grzegorza Turnaua, członek grupy Anawa od 1976 roku i jej kierownik muzyczny od roku 1980, występujący i nagrywający z Markiem Grechutą. Od wielu lat gra na skrzypcach (a także na mandolinie) w Piwnicy pod Baranami, gdzie grają także jego dzieci – Maciej i Agata Półtorakowie.
fotki by Marek Dybek