Czwartek 17 maja 2018 r. o godz. 18.00
Wstęp wolny
Wystawa rysunku
Małgorzaty Ciosmak
i opowieść podróżnicza
Małgorzaty Balcerzak
Dlaczego lubię Jukatan
Małgorzata Anna Ciosmak urodziła się w Urzędowie, mieście, które w czasach Jagiellonów i aż do XVIII wieku odgrywało niezwykle ważną rolę w Rzeczypospolitej. Naukę pobierała najpierw w Lublinie w Szkole Podstawowej Nr 29 im. Adama Mickiewicza, następnie w IX Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika. Studia podjęła w Politechnice Lubelskiej, a po jej ukończeniu pracowała najpierw w przemyśle zdobywając wiele uprawnień do samodzielnego prowadzenia prac wykonawczych i projektowych. Po kilku latach praktyki inżynierskiej wróciła na Politechnikę już jako jej pracownik. Obecnie jest adiunktem a Wydziale Mechanicznym, w Instytucie Transportu, Silników Spalinowych i Ekologii. Realizuje tam swoje plany naukowe łącząc zagadnienia techniczne z ochroną i eksploatacją zasobów przyrody. Wolny czas, chociaż ma go dosyć mało, poświęca na pasję turystyczną, fotografowanie i rysunek abstrakcyjny. Jak sama mówi, psycholog i grafolog mógłby na podstawie tych rysunków wiele o niej powiedzieć. Do uprawiania sztuki zachęcał Autorkę jej nauczyciel plastyki jeszcze ze szkoły podstawowej, wybitny artysta plastyk, Konrad Szurowski, a w liceum Jacek Spisacki. Pierwsza wystawa rysunku Małgorzaty Ciosmak odbyła się w 1992 roku w Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki w Lublinie. Prace Autorki znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce, Kanadzie, Szwecji, Niemczech, Włoszech, Anglii i Japonii.
Małgorzata Balcerzak – urodzona lublinianka, studiowała biologie na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej i filozofie przyrody na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Doktoryzowała się na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi na UMCS. W 1990 roku emigrowała do Kanady. Obecnie pracuje jako biolog molekularny w Badawczym Instytucie Rolnym przy Ministerstwie Rolnictwa w Ottawie. Prowadzi prace badawcze nad odpornością pszenicy przeciwko chorobom wywołanym przez patogen grzybowy Fusarium. Wiedza ta ma ogromne zastosowanie przy produkcji nowych, odpornych odmian pszenicy.
Od kiedy odkryła, że jej syn ma autyzm, ogromna cześć swojego czasu poświeciła na organizowanie i prowadzenie dla niego terapii behawioralnej (ang. Applied Behavioral Analysis), co pomogło mu w pełni osiągnąć jego potencjał intelektualny.
Pasją Małgorzaty jest podróżowanie. Szczególnie zachwycona jest krajami Ameryki Środkowej. Lubi poznawać ich kulturę, zwiedzać antyczne miasta śpiące w dżungli, wdrapywać się na ośnieżone wulkany, zachwycać się pięknymi lasami deszczowymi. Podczas swoich podroży lubi poznawać dziesiątki życzliwych osób, odwzajemniać setki pięknych uśmiechów; gromadzić zdjęcia i wspaniale wspomnienia.
Małgorzata opowie nam o swojej wycieczce samochodowej po Jukatanie w swojej prezentacji pod tytułem „Dlaczego lubię Jukatan”.