Spotkanie
w środę 10 października 2018 r. o godz. 18.00
Wstęp wolny
Polski Klub Ekologiczny
Okręg Środkowo-Wschodni
Obszary chronionego krajobrazu na Lubelszczyźnie
– mało znane formy ochrony przyrody
Obszar chronionego krajobrazu to jedna z dziecięciu form ochrony przyrody w Polsce. W naszej ojczyźnie zajmują największą powierzchnię spośród wszystkich powierzchniowych obszarów chronionych – ponad 22,5% powierzchni kraju. Jest ich ponad 380 na terenie całej Polski. Są „łagodną” formą ochrony przyrody w porównaniu do takich form jak park narodowy, rezerwat czy nawet park krajobrazowy. Ustawa o ochronie przyrody definiuje je tak: „Obszar chronionego krajobrazu obejmuje tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych”.
Zgodnie z zamierzeniami ich twórców i pomysłodawców obszary chronionego krajobrazu miały tworzyć spójny system nadając Wielkoprzestrzennemu Systemowi Obszarów Chronionych charakter sieci. Obszary miały być łącznikami pomiędzy formami ochrony przyrody o wyższej kategorii i bardziej restrykcyjnym reżimie ochronnym – parkami narodowymi i krajobrazowymi oraz rezerwatami przyrody. Jednocześnie miały też pełnić ważną rolę dla rozwoju zrównoważonej turystyki i działalności rekreacyjnej.
Z uwagi na dość łagodny reżim ochronny obszary chronionego krajobrazu nie stanowiły obiektów „budzących kontrowersje”, ponieważ działalność ludzka prowadzona w sposób zrównoważony była i jest w nich dopuszczana. Stąd też z czasem zeszły niejako „na drugi plan” i zainteresowanie i wiedza o nich zmalała. Sytuacja ta pogłębiła się dodatkowo po 2004 roku, kiedy wraz z wejściem naszego kraju w struktury Unii Europejskiej na plan pierwszy, jeśli idzie o obszarową ochronę przyrody, wysunęła się europejska sieć ekologiczna NATURA 2000. Zwłaszcza, że wiele ostoi tej sieci znalazło się w granicach istniejących wcześniej obszarów chronionego krajobrazu.
W województwie lubelskim istnieje 17 obszarów chronionego krajobrazu. Rozrzucone są po całym jego terenie, ze szczególną koncentracją w centralnej części Lubelszczyzny. Ogółem zajmują 12% powierzchni województwa. Najstarsze z nich zostały utworzone ponad 40 lat temu (1977 r.), najmłodsze nieco ponad 2 dekady temu (1997 r.). Są pośród nich obszary o znacznej powierzchni odpowiadającej obszarowi kilku gmin (Pradolina Wieprza, Chełmski, Czerniejowski, Poleski), są też obszary niewielkie powierzchniowo (Dolina Ciemięgi, Annówka czy Radzyński). Każdy z lubelskich obszarów chronionego krajobrazu ma swój niepowtarzalny charakter. Każdy obejmuje ochroną cząstkę swojskiego krajobrazu.
Nad dziką doliną naturalnie meandrującego Bugu położone są dwa Nadbużańskie Obszary Chronionego Krajobrazu (jeden w dawnym województwie bialskopodlaskim a drugi w dawnym zamojskim). Przylegają doń także obszary chronionego krajobrazu (Chełmski, Poleski i Dołhobyczowski). Ten ostatni obejmuje także ochroną fragment zachodnich krańców Wyżyny Wołyńskiej położonych w granicach naszego kraju. Chełmski i Poleski OChK obejmują ochroną tereny Polesia. W krainie tej położony jest także Pawłowski OChK, natomiast fragmentarycznie „zahacza” o nią także Grabowiecki-Strzelecki OChK (w swej północno-wschodniej części). Jednak zasadnicza jego część położona jest na obszarze najwyżej położonego mezoregionu Wyżyny Lubelskiej – Działów Grabowieckich. Centralną część Wyżyny Lubelskiej obejmuje Czerniejowskich OChK, który w swym północno-zachodnim fragmencie wchodzi na
teren miasta Lublina obejmując Zalew Zemborzycki, Stary Gaj i Las Dąbrowa. Na północ od Lublina (również zahaczając o jego granice administracyjne) znajduje się OChK Dolina Ciemięgi. Na zachodnich krańcach Wyżyny Lubelskiej położone są dwa duże obszary chronionego krajobrazu: Chodelski i Kraśnicki. Ów drugi swych wschodnim krańcem wchodzi na teren Roztocza. W lubelskim fragmencie tej krainy położony jest tylko jeden OChK – Roztoczański. Nie brak obszarów chronionego krajobrazu także w równinnej części Lubelszczyzny. Najbardziej oddalony od stolicy województwa jest Łukowski OChK obejmujący kompleks Lasów Łukowskich. Zaś na wschód od Łukowa położony jest niewielki … Radzyński OChK. Znacznie bliżej Lublina, pomiędzy Lasami Kozłowieckimi a trasą warszawską położony jest OChK Kozi Bór w przeważającej mierze o charakterze leśnym. Kilka kilometrów na północ od Kocka położony jest OChK Annówka – najmniejszy ze wszystkich lubelskich obszarów chronionego krajobrazu. Sąsiaduje z nim jeden z największych a z pewnością
najcenniejszy przyrodniczo OChK Pradolina Wieprza. Niemal w całości obejmuje on w swych granicach mezoregion o tej samej nazwie i cały dolny odcinek rzeki Wieprz od Kocka aż do jej ujścia do Wisły koło Dęblina. Odcinek doliny Wieprza wraz z naturalnym, silnie meandrującym korytem tej rzeki, przyległymi łąkami, starorzeczami i kompleksami leśnymi posiada szczególne walory przyrodniczego wyróżniające ten obszar chronionego krajobrazu spośród wszystkich pozostałych i sprawiające, że w pełni zasługuje na ochronę w formie co najmniej parku krajobrazowego. Obszar ten jest nie tylko ostoją rzadkich przedstawicieli fauny i flory ale też bardzo ważnym punktem na trasie migracji ptaków. Podczas jesiennych i wiosennych przelotów można tu spotkać setki blaszkodziobych, siewkowych oraz liczne rzadkie gatunki drapieżników. Teren ten nadaje się także doskonale do rozwijania turystyki wodnej. Funkcje turystyczne i rekreacyjne pełnią zresztą wszystkie lubelskie obszary chronionego krajobrazu.
Od 2009 roku obszary chronionego krajobrazu położone na terenie województwa lubelskiego znajdują się pod nadzorem Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, któremu podlega pięć Ośrodków Zamiejscowych oraz Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Brzeźnie i Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Sobieszynie.
Zadaniem Zespołu jest m.in. ochrona przyrody i nadzór nad przestrzeganiem przepisów ochrony przyrody, opiniowanie projektów planów i dokumentów takich jak studia uwarunkowań czy plany miejscowe, inwentaryzacja i dokumentowanie walorów przyrodniczych oraz kulturowych i historycznych, a także edukacja ekologiczna społeczeństwa, zgodna z zasadą rozwoju zrównoważonego.
Opracowanie: Krzysztof Wojciechowski
Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych
Krzysztof Wojciechowski – przyrodnik, społecznik, regionalista, publicysta i tłumacz, miłośnik dawnych Kresów. Ukończył ochronę środowiska w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II (2001), gdzie przez wiele lat pracował prowadząc zajęcia ze studentami z zakresu ochrony przyrody i środowiska, planowania przestrzennego i dziedzin pokrewnych. Od lat 90. zaangażowany w działalność społecznych organizacji zajmujących się ochroną środowiska (Ekologiczny Klub UNESCO, Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot, Towarzystwo dla Natury i Człowieka, Polski Klub Ekologiczny Okręg Środkowo-Wschodni, Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu). Uczestniczył w opracowywaniu dokumentów z zakresu ochrony środowiska dla gmin Lubelszczyzny (programy ochrony środowiska, plany gospodarki odpadami,
opracowania ekofizjograficzne, plany ekorozwoju), m.in. dla: Woli Uhruskiej, Terespola, Czemiernik, Wisznic, Konopnicy, Spiczyna, Modliborzyc, Zamościa, Żmudzi i Wólki. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych, ponad 500 popularnonaukowych oraz bez mała 100 tłumaczeń z języka ukraińskiego, rosyjskiego i białoruskiego (w tym dwóch książek). Uczestniczył w licznych projektach z zakresu ochrony środowiska, w tym międzynarodowych (z Ukrainą i Białorusią). Współorganizator Ukraińsko-Polskiej Szkoły Ochrony Przyrody oraz Zamojskich Dni Kresowych DEWAJTIS. W 2010 roku nagrodzony Medalem Polskiej Niezapominajki za społeczną działalność na rzecz ochrony środowiska.
Obecnie pracuje w Zespole Lubelskich Parków Krajobrazowych na stanowisku starszego specjalisty ds. ochrony przyrody, krajobrazu, wartości historycznych i kulturowych, ochrony środowiska, edukacji oraz turystyki i rekreacji.
Polski Klub Ekologiczny
Powstał w 1980 r. w Krakowie w czasie pierwszego zrywu Solidarności jako niezależna organizacja ekologiczna stawiająca sobie za cel wdrażanie idei ekorozwoju. Był pierwszą organizacją w bloku państw socjalistycznych pozarządową otwarcie sprzeciwiającą się traktowaniu środowiska jako dobra niczyjego, stanowiącego wartość drugorzędną w stosunku do gospodarki kraju. W następnych latach PKE rozwijał się w drodze powstawania okręgów i kół. PKE uczestniczy w międzynarodowym ruchu ekologicznym – jest członkiem kilku organizacji zagranicznych.
Polski Klub Ekologiczny Okręg Środkowo-Wschodni
Początki działalności sięgają 1981 r. Jest on organizacją pozarządową pożytku publicznego. Posiada osobowość prawną. Jest zarejestrowany pod numerem KRS 0000153780. Gromadzi w swoich szeregach naukowców, praktyków ze środowisk inżynieryjnych i humanistycznych oraz młodzież. Uczestniczą oni w pracach zespołów problemowych Klubu: ochrony przyrody, gospodarki wodnej, gospodarki odpadami, energii odnawialnej, rolnictwa ekologicznego, edukacji ekologicznej i ekoturystyki. Wspieramy wszelkie działania w regionie, służące przywracaniu równowagi ekologicznej w środowisku przyrodniczym, czystości biosfery, ochronie krajobrazu naturalnego i kulturowego. Klub podejmuje interwencje na rzecz przestrzegania prawa w zakresie kształtowania, ochrony i restytucji środowiska i zdrowia ludzi. Poprzez swoich ekspertów wspiera inicjatywy lokalne mieszkańców na rzecz ochrony środowiska. Wpływa na podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa poprzez organizacje spotkań, warsztatów, seminariów, konferencji i publikacje z zakresu ochrony środowiska.
W realizacji celów programowych Polski Klub Ekologiczny Okręg Środkowo-Wschodni współpracuje ze środowiskami naukowymi wyższych uczelni Lublina, Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach, instytucjami państwowymi i samorządowymi, organizacjami pozarządowymi i szkołami. W ramach realizacji naszych celów współdziała z władzami państwowymi i samorządowymi. Uczestniczy w konsultacjach, opiniowaniu inwestycji i dokumentów programowych dotyczących strategii ochrony środowiska w regionie.
Celem naszych działań jest:
– uznanie ekorozwoju, jako podstawy polityki społeczno-gospodarczej państwa
– poprawa stanu środowiska przyrodniczego Polski
– ochrona krajobrazu naturalnego i dziedzictwa kulturowego
– kształtowanie w społeczeństwie świadomości, że jakość życia zależy od racjonalnego gospodarowania zasobami naturalnymi i zachowania równowagi między środowiskiem a rozwojem cywilizacji
– powszechna edukacja ekologiczna
Polski Klub Ekologiczny
Okręg Środkowo-Wschodni
ul. Turystyczna 44, 20-207 Lublin
tel. 506-693-379,
e-mail: pke-lublin@wp.pl
Prezes:
dr Zbigniew Borkowski
Polski Klub Ekologiczny Okręg Środkowo-Wschodni jest organizacją pożytku publicznego, w związku z powyższym zwracamy się z uprzejmą prośbą o przekazanie 1% podatku na naszą działalność programową. KRS 0000153780