Koncert poświęcony pamięci Ewy Szeligi – pedagoga, nauczyciela, prezesa Fundacji Wzajemnego Wsparcia KLUCZ, członka Rady Seniorów przy Prezydencie Miasta Lublin
w piątek 23 listopada 2018 r. o godz. 18.00
w sali widowiskowej Domu Kultury LSM
Wstęp wolny
Mateusz Dąbrowski z zespołem w koncercie
Wspomnienie o Ewie Szelidze
„Istota wspomnień polega na tym, że nic nie przemija.”
Elias Canetti
ur. 6 października 1958 r. – zm. 17 czerwca 2017 r.
Organizatorem wieczoru jest Fundacja Wzajemnego Wsparcia KLUCZ,
Mateusz Dąbrowski z zespołem, grono przyjaciół.
W koncercie wspomnienia, utwory muzyczne.
Ewa Szeliga – pomysłodawczyni i główny fundator oraz prezes Fundacji Wzajemnego Wsparcia KLUCZ, nauczyciel dyplomowany, pedagog, społecznik, działacz senioralny – członek Rady Seniorów Miasta Lublin, żona i matka dwójki dzieci: syna Jakuba i córki Oli.
Studia pedagogiczne, magisterskie odbyła na UMCS, na Wydziale Pedagogiki i Psychologii. Po ich ukończeniu podjęła pracę w Szkole Podstawowej nr 24 przy ul. Niecałej w Lublinie, gdzie pracowała początkowo jako nauczyciel klas I-III, a potem, aż do uzyskania emerytury, jako pedagog szkolny. Ewa, będąc na emeryturze, do końca swych dni, była pedagogiem w Zespole Szkół Lider przy ul. Radziwiłłowskiej w Lublinie. W ciągu całego swego życia zawodowego dokładała starań, aby podnosić swoje kwalifikacje, zdobywać wiedzę i doświadczenie w pracy z dziećmi, młodzieżą i rodzicami. Ukończyła na UJ Podyplomowe Studium Pedagogiki Specjalnej w zakresie resocjalizacji, zdobyła certyfikat II stopnia z zakresu problematyki uzależnień. Była Kuratorem Społecznym dla Dorosłych w Sądzie Rejonowym w Lublinie.
Nasza niezapomniana koleżanka w roku 2007 założyła Fundację Wzajemnego Wsparcia KLUCZ i przez 10 lat była jej prezesem, a przede wszystkim pomysłodawcą i kreatorem działań Fundacji na rzecz środowiska lokalnego dzieci i młodzieży Śródmieścia i Starego Miasta. Od roku 2013 inicjowała i koordynowała projekty realizowane na rzecz seniorów. Bardzo kompetentna w pracy pedagogiczno-wychowawczej. Patrzyła na dzieci i ich problemy wnikliwie, diagnozując trafnie przyczynę ich kłopotów, a swymi oddziaływaniami obejmowała zarówno dziecko, jak i rodzinę. Jej aktywność zawodową cechował bogaty warsztat pracy, wyczucie problemu i trafne diagnozy. Miała mnóstwo pomysłów, którymi zarażała innych, skutecznie zachęcając do pracy. Ewa była inicjatorką wielu działań środowiskowych na rzecz ożywienia Placu Rybnego ( cykliczne „ Kier-Masze Książki za Darmo”, „Cuda –Wianki” , „Majówka z Julią Hartwig”). Jej pomysły i działania wzbogacały coroczne obchody Lubelskich Dni Seniora.
Uzdolniona plastycznie, upiększała w sposób artystyczny otoczenie, w którym przebywała. Sprawiała, że świat stawał się piękniejszy, estetyczny, pełen uroku. Ewa była osoba nietuzinkową, zauważalną, niezapomnianą, pełną życzliwości, kultury, dyskretnego taktu i elegancji. W relacjach nastawiona na słuchanie, dyskretna, nieustannie i na różne sposoby bardzo pomocna tym, z którymi się zetknęła. Pracowita, skromna, świetna obserwatorka zjawisk i ludzi, była powiernicą wielu. Nie narzekała, z lekka uśmiechając się, zmieniała na lepszy świat wokół siebie i zarażała tym innych. Z Jej odejściem straciliśmy bardzo, bardzo wiele. Nie straćmy chociaż tego, co pozostało w naszej pamięci…
Fundacja Wzajemnego Wsparcia KLUCZ, której pomysłodawcą, założycielem i wieloletnim prezesem była Ewa Szeliga, to organizacja pożytku publicznego. Istnieje od 2007. Pierwsze 5 lat działań Fundacji to działania skierowane do dzieci , młodzieży i rodziców dzielnic Starego Miasta i Śródmieścia. Od 2013 r. organizacja ta zajęła się seniorami i nieprzerwanie pracowała z nimi do 2018 r. Fundacja zrealizowała 9 projektów skierowanych do lubelskich seniorów. Siedzibą Fundacji było klimatyczne miejsce przy ul. Rybnej 7, w urokliwym miejscu lubelskiej Starówki. Tam mieściła się kawiarenka dla seniorów „Zakątek Seniora”. Tam też było biuro realizowanych projektów, współfinansowanych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej – 4 projekty, przez Urząd Miasta Lublin – 3 projekty i Urząd Marszałkowski w Lublinie – 2 projekty. Fundacyjne działania projektowe i pozaprojektowe opierały się na aktywności i zainteresowaniach odbiorców, pobudzały i rozwijały poprzez różnorodne zajęcia (plastyczne, muzyczne, rekreacyjno- turystyczne, spotkania, warsztaty, kiermasze dobroczynne). Działania Fundacji wychodziły do środowiska lokalnego poprzez organizowane cykliczne imprezy na placu Rybnym: („ Kier-Masz Książki za Darmo”, „ Majówka z Julią Hardwig”, „ Cuda -Wianki”). Aktywność Fundacji była widoczna podczas corocznych obchodów Lubelskich Dni Seniora. Fundacja KLUCZ w roku 2018 wygasza swoją aktywność, ale do chwili obecnej seniorzy skupieni wokół niej tworzą zintegrowaną grupę spędzającą ze sobą czas na różnorodnych imprezach, uroczystościach, wyjazdach, okolicznościowych spotkaniach. Mimo że Fundacja od kwietnia 2018 r. rozpoczęła proces działań likwidacyjnych zmierzających do zakończenia jej działalności, seniorzy nadal tworzą swoistą, wzajemnie wspierającą się społeczność, pełną radości i pogody ducha.