Spotkanie
w środę 30 stycznia 2019 r. o godz. 18.00
Wstęp wolny
Polski Klub Ekologiczny
Okręg Środkowo-Wschodni
Spotkanie autorskie i promocja książki
dr Grażyna Hołubowicz-Kliza
Puławy – polskie Ateny
historia i architektura
Na spotkaniu zostanie zaprezentowana historia i architektura pięknego zakątka Lubelszczyzny, jakim są Puławy. Słuchacze będą mogli przenieść się do czasów Tęczyńskich, Lubomirskich, Sieniawskich i Czartoryskich.
Zalążkiem Puław była osada założona w XIV w. na brzegu Wisły w celu obsługi przeprawy przez rzekę. Stanowiła ona własność rodów klucza końskowolskiego, którzy wybudowali w tym miejscu pałac obronny. Poprzez małżeństwa i przechodzenie Puław w wianie w 1731 r. miejscowość trafiła w ręce Czartoryskich, którzy zarządzali nią przez około 100 lat. W tym czasie rozwijało się w majątku bardzo intensywne życie kluturalne. O Puławach mówiono wówczas „Polskie Ateny” z uwagi na znaczenie tego miejsca dla kraju. Lista znamienitych postaci bywających w na dworze Czartoryskich była imponująca. Do najbardziej znanych postaci można zaliczyć Juliana Ursyna Niemcewicza, Franciszka Karpińskiego, Marcello Bacciarelliego czy Adama Naruszewicza.
Sama siedziba rodu również stanowiła o jego potędze. Najważniejszym zabytkiem Zespołu pałacowo-ogrodowego jest pałac główny z kordegardami wybudowany w XVII w. oraz Pałac Marynki pochodzący z końca XVIII w. W zespole znajduje się Świątynia Sybilli do złudzenia przypominająca jedną z rzymskich świątyń starożytnych, Dom Gotycki i Kaplica Pałacowa wzniesione na początku XIX w. Kolejne zabytkowe budowle to: Domek Grecki wybudowany pod koniec XVIII w. jako oranżeria oraz Domek Żółty, Altana Chińska i Brama Rzymska. Na terenie Zespołu pałacowo-ogrodowego znajduje tzw. mała architektura czyli: Schody Rampowe, Schody Angielskie, bramy ogrodowe i rzeźby. Wszystkie budowle otacza 30-hektarowy ogród.
dr Grażyna Hołubowicz-Kliza jest pracownikiem naukowym IUNG-PIB w Puławach. Humanistka, przyrodnik i regionalistka z zamiłowania, która po skończeniu studiów rolniczych do miłości do swojego rodzinnego Lublina, dołączyła miłość do Puław.
Wiele lat poświęciła zgłębianiu wiedzy o historii i przyrodzie nowego miejsca na Ziemi. Zaowocowało to wieloletnią pracą w Towarzystwie Przyjaciół Puław i Fundacji Wspierania Historycznego Ogrodu Puławskiego, gdzie od wielu lat jest jej prezesem. Dzięki jej zaangażowaniu i wsparciu przez licznych fundatorów został zrewaloryzowany dziedziniec wstępny przed Pałacem.
Prelegentka jest autorką wielu książek, nie tylko naukowych czy popularnonaukowych, ale także o charakterze regionalnym „Puławy – Polskie Ateny”, „Rezydencje magnackie i dwory szlacheckie Lubelszczyzny” (współautor), „Gmina Puławy owocnie nad Wisłą” (współautor). Jej artykuły poświęcone historii i zabytkom Ziemi Puławskiej od wielu lat ukazują się w wielu regionalnych wydawnictwach.
Umiłowanie przyrody zaowocowało także napisaniem dwóch zbiorów wierszy dla dzieci, „Zwierzyniec” oraz „Wędrówki przyrodnicze”, a zamiłowanie do poezji – zbiorem wierszy „Barwy miłości”.
Polski Klub Ekologiczny
Powstał w 1980 r. w Krakowie w czasie pierwszego zrywu Solidarności jako niezależna organizacja ekologiczna stawiająca sobie za cel wdrażanie idei ekorozwoju. Był pierwszą organizacją w bloku państw socjalistycznych pozarządową otwarcie sprzeciwiającą się traktowaniu środowiska jako dobra niczyjego, stanowiącego wartość drugorzędną w stosunku do gospodarki kraju. W następnych latach PKE rozwijał się w drodze powstawania okręgów i kół. PKE uczestniczy w międzynarodowym ruchu ekologicznym – jest członkiem kilku organizacji zagranicznych.
Polski Klub Ekologiczny Okręg Środkowo-Wschodni
Początki działalności sięgają 1981 r. Jest on organizacją pozarządową pożytku publicznego. Posiada osobowość prawną. Jest zarejestrowany pod numerem KRS 0000153780. Gromadzi w swoich szeregach naukowców, praktyków ze środowisk inżynieryjnych i humanistycznych oraz młodzież. Uczestniczą oni w pracach zespołów problemowych Klubu: ochrony przyrody, gospodarki wodnej, gospodarki odpadami, energii odnawialnej, rolnictwa ekologicznego, edukacji ekologicznej i ekoturystyki. Wspieramy wszelkie działania w regionie, służące przywracaniu równowagi ekologicznej w środowisku przyrodniczym, czystości biosfery, ochronie krajobrazu naturalnego i kulturowego. Klub podejmuje interwencje na rzecz przestrzegania prawa w zakresie kształtowania, ochrony i restytucji środowiska i zdrowia ludzi. Poprzez swoich ekspertów wspiera inicjatywy lokalne mieszkańców na rzecz ochrony środowiska. Wpływa na podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa poprzez organizacje spotkań, warsztatów, seminariów, konferencji i publikacje z zakresu ochrony środowiska.
W realizacji celów programowych Polski Klub Ekologiczny Okręg Środkowo-Wschodni współpracuje ze środowiskami naukowymi wyższych uczelni Lublina, Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach, instytucjami państwowymi i samorządowymi, organizacjami pozarządowymi i szkołami. W ramach realizacji naszych celów współdziała z władzami państwowymi i samorządowymi. Uczestniczy w konsultacjach, opiniowaniu inwestycji i dokumentów programowych dotyczących strategii ochrony środowiska w regionie.
Celem naszych działań jest:
– uznanie ekorozwoju, jako podstawy polityki społeczno-gospodarczej państwa
– poprawa stanu środowiska przyrodniczego Polski
– ochrona krajobrazu naturalnego i dziedzictwa kulturowego
– kształtowanie w społeczeństwie świadomości, że jakość życia zależy od racjonalnego gospodarowania zasobami naturalnymi i zachowania równowagi między środowiskiem a rozwojem cywilizacji
– powszechna edukacja ekologiczna
Polski Klub Ekologiczny
Okręg Środkowo-Wschodni
ul. Turystyczna 44, 20-207 Lublin
tel. 506-693-379,
e-mail: pke-lublin@wp.pl
Prezes:
dr Zbigniew Borkowski
Polski Klub Ekologiczny Okręg Środkowo-Wschodni jest organizacją pożytku publicznego, w związku z powyższym zwracamy się z uprzejmą prośbą o przekazanie 1% podatku na naszą działalność programową.
KRS 0000153780