W tle - grafika Pawła Ryżki p.t. ROBOTNICE SZTUKI - pierwowzór muralu, jaki znajduje się na południowej ścianie Domu Kultury LSM

Niniejsza domena domkulturylsm.pl stanowi obecnie
ARCHIWUM działalności oraz wydarzeń jakie miały miejsce
w Domu Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
w okresie od lipca 2012 r. do czerwca 2022 r.

Wszelkie AKTUALNOŚCI oraz ZAPOWIEDZI
znajdziecie Państwo na nowej odsłonie strony:

www.dklsm.pl

ZAPRASZAMY

poniedziałek 17 grudnia 2012 r.

o godz. 19:00

Formacja Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej „Gamza”

i

Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej

serdecznie zapraszają na

Koncert świąteczny

pod patronatem

prof. Andrzeja Wac-Włodarczyka

Prorektora ds. Studenckich Politechniki Lubelskiej

ulotka.pdf 

____________________________________

______________________________________________

 

________________________________________________

Formacja Tańca Towarzyskiego „GAMZA”
jest najwcześniej powstałą grupą artystyczną działającą przy Politechnice Lubelskiej. l kwietnia 1970 roku, z inicjatywy rozmiłowanych w sztuce tanecznej studentów Wyższej Szkoły Inżynierskiej: Krystyny Majdan, Wiktora Życzyńskiego i Krzysztofa Madejskiego, powstał Zespół Tańca Towarzyskiego. Po koncercie premierowym tancerze uczcili swój pierwszy sukces węgierskim winem „GAMZA” . Uczestnicy spotkania w sposób żartobliwy zaproponowali, że właśnie „GAMZA” stanie się oficjalną nazwą powstałego zespołu. Spotkało się to z ogólną aprobatą.. Pierwszym kierownikiem artystycznym i choreografem została Zenobia Stepowicz, wychowanka prof. Mariana Wieczystego.
Od 1990 roku prowadzeniem zajęć w Zespole zajęli się Arkadiusz Lis oraz Piotr Mochol wcześniejsi jego członkowie, a 1 marca 1991 roku całkowite kierownictwo objął Piotr Mochol, absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej oraz tancerz „GAMZY” .
Podczas długich lat działalności zespół rozwijał się, doskonalił warsztat taneczny, co w 1997 roku zaowocowało zmianami organizacyjno-strukturowymi poprzez przekształcenie Zespołu w studencką Formację Tańca Towarzyskiego w obecnej nazwie. Formacja uświetnia swoimi występami inauguracje roku akademickiego Politechniki Lubelskiej, uroczystości towarzyszące Juwenaliom, imprezy kulturalne i sportowe oraz koncertuje w innych miastach naszego kraju, a nawet poza jego granicami.
Dumą Formacji jest coroczny organizowany od 1992 roku Koncert Noworoczno-Karnawałowy. Całkowity dochód z tego widowiska przeznaczony jest na potrzeby dzieci ze Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 oraz Gimnazjum Specjalnego nr 1 w Lublinie, nad którymi „GAMZA” sprawuje taneczny patronat. W styczniu 2003 roku odbył się Karnawałowy Bal Charytatywny na rzecz dzieci ze wspomnianych placówek.
W latach 1990-2002 „GAMZA” wielokrotnie prezentowała swój kunszt taneczny i reprezentowała Uczelnię podczas tournee po Związku Radzieckim w części europejskiej (1990 i 1991), Litwie (1993), Czechach i Słowacji (1996) i Japonii (1997). Szczególnie prestiżowym był wyjazd 7-osobowej reprezentacji Formacji na półroczny kontrakt do Japonii, gdzie prezentowany był specjalnie przygotowany taneczny „show time”.
Formacja „GAMZA” uczestniczyła również w uroczystościach o charakterze państwowym. Na zaproszenie Konsula Generalnego RP w Brześciu, w związku z uroczystymi obchodami Święta Konstytucji 3 Maja wśród tamtejszej Polonii, „GAMZA” zaprezentowała specjalny program taneczno-poetycki.
Działalność artystyczna Formacji to również organizacja widowiska pod nazwą „Gala Taneczna – Politechnika Lubelska”, któremu patronuje Jego Magnificencja Rektor Politechniki Lubelskiej, corocznie od 1993 roku. Uczestniczą w nim czołowe pary taneczne z całej Polski i jest ono wizytówką studenckiej kultury tanecznej.
Ważnymi wydarzeniami jubileuszowymi były Koncerty Galowe XX, XXV i XXX-lecia działalności Formacji „GAMZA” , które miały charakter prezentacji dorobku artystycznego. Zaproszeni goście na czele z Władzami Uczelni, Wydziałów Kultury Urzędów Miejskiego i Wojewódzkiego wyrazili poprzez dyplomy gratulacyjne swoje uznanie dla poczynań jubilatów. Kierownik artystyczny został uhonorowany nagrodą Prezydenta Miasta Lublina.
Znaczącymi osiągnięciami, które są bardzo mobilizujące dla tańczących studentów, były: specjalne wyróżnienie za choreografię podczas Międzynarodowego Dnia Tańca Kraśnik ’95, zdobycie Pucharu Prezydenta Białej Podlaskiej (1997), III miejsca w I Lubelskim Maratonie Tańca (1998), I miejsca w Wojewódzkim Turnieju Tańca Towarzyskiego w Formie Użytkowej w Lublinie (1999), IV miejsca w V Mistrzostwach Polski Par Wcześniej Urodzonych w Bielsku-Białej (2001), I miejsca w IX i X Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego o Puchar Jego Magnificencji Rektora Politechniki Lubelskiej w kategorii hobby (2001, 2002), I miejsca w I Amatorskich Spotkaniach Tanecznych Lubartów ‚2002.
Te i inne sukcesy przyczyniają się do niesłabnącego zainteresowania wśród studentów Formacją Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej „GAMZA”.

http://gamza.pl/

______________________________

Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej
Dawno temu
…kwiecień 1991 roku. Taką datą zaczyna się nasza działalność na Politechnice Lubelskiej. Osobami, które sprawiły, że zaistnieliśmy na uczelni, były: prof. Ewa Bojar, prof. Edward Śpiewla oraz dyr. Bogdan Lebedowicz. Założycielką i pierwszym kierownikiem była Aldona Flis-Ejfler, osoba, która kochała folklor i była zaangażowana w działalność na rzecz popularyzacji polskich tańców wśród młodzieży. Nazywaliśmy się „Krajka”, od kolorowych wstążek wpinanych we włosy przez wiejskie dziewczęta.
Nasz pierwszy koncert odbył się 8 maja 1991 roku w Auli im. Rektora Stanisława Podkowy, w ramach Dni Politechniki Lubelskiej. Potem posypały się inne występy w kraju i za granicą.
W lutym 1995 roku, dzięki staraniom prof. Lucjana Pawłowskiego, ówczesnego Rektora ds. Nauki, otrzymaliśmy upragnioną własną siedzibę, z salą baletową, prysznicami i garderobą. Nareszcie byliśmy u siebie.
8 lutego 2001 roku odeszła od nas Pani Aldona. Przez mgłę łez pamiętamy pożegnanie przy trumnie. Już nic nie mogło być takie, jak przedtem.
Obecnie
…marzec 2004 roku. Po długich rozmowach z władzami uczelni, zapadła decyzja: zespół ma być reaktywowany! Dzięki Rektorowi Józefowi Kuczmaszewskiemu i Prorektorowi Adamowi Wasilewskiemu oraz wielu innym osobom możemy znowu zaistnieć na scenach uczelni, kraju i świata.
Funkcję choreografa powierzono Hannie Aleksandrowicz, osobie od wielu lat związanej z tańcem ludowym i folklorem. Cały obecny repertuar taneczny to w pełni zasługa jej żmudnej pracy. Wiele godzin poświęca na to, aby złożyć tańce w zgrabny układ choreograficzny, tak, aby się podobało i bawiło. Potrafi też wyczarować stroje – zaprojektować, uszyć, poprawić i włączyć wszystkich w te prace. Na pierwszym spotkaniu powiedziała: „Zawsze chciałam uczyć tańca młodzież studencką. Moje marzenie spełniło się!” Natomiast repertuar wokalny i przygotowanie kapeli to zasługa Jacka Szpunara i Janusza Kiełba.
W październiku 2005 roku przyjęliśmy nową nazwę „Zespół Pieśni i Tańca”, dla podkreślenia, że nie tylko tańczymy, ale też śpiewamy. I to jak! W swoim repertuarze posiadamy kilkadziesiąt piosenek i przyśpiewek ludowych, biesiadnych i patriotycznych oraz kolęd i pastorałek.
Swoją wznowioną działalność artystyczną zaczęliśmy od zera. Nie możemy się więc jeszcze pochwalić ani licznymi wyjazdami, ani setkami występów. Mamy za to ogromny zapał i swoją pasję. A nasze zamiłowanie do folkloru potrafimy pokazać na scenie, tworząc z muzyki, tańca, śpiewu i barwnych strojów niepowtarzalne widowisko.
Jeżeli istnieje jakaś miara sukcesu, to dla nas jest tym radość i zachwyt, a czasami łzy wzruszenia widziane w oczach publiczności.

http://zpitpl.pollub.pl

______________

Archiwa
RELACJE FILMOWE
PLAYZapraszamy do oglądania relacji filmowych z wydarzeń jakie odbyły się w Domu Kultury LSM. ***
Realizacja filmów Zenon Krawczyk
Prowadzenie strony - Marek Dybek  Marek Dybek / KmBk-STUDIO   /    Powered by WordPress Platform
ul. Konrada Wallenroda 4a        20-607 Lublin
tel. 81 743 48 29
dom.kultury@spoldzielnialsm.pl
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. .

Zapoznałem się z informacją