Spotkania
w środę 18 września 2019 r. godz. 10:00 i 11:00
Wstęp wolny
Łazik Marsjański ORION
Spotkania w ramach
XVI edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki
Spotkania poprowadzą
dr inż. Małgorzata Ciosmak i dr inż. Marcin Maciejewski
Łazik Marsjański ORION jest projektem tworzonym przez studentów Koła Naukowego MICROCHIP działającego przy Instytucie Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Lubelskiej od około 2012 roku. Jest on budowany na zawody łazików marsjańskich European Rover Challenge. Opiekunem projektu jest dr inż. Marcin Maciejewski, pracownik Politechniki Lubelskiej.
Organizatorem ERC jest Mars Society Polska, we współpracy z firmą Planet PR, Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego, Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu k. Chęcin, ABM Space Education oraz Austriackim Forum Kosmicznym. Rywalizacja w ERC polega na wykonaniu jak najdokładniej i w jak najkrótszym czasie czterech zadań symulujących pracę łazika na Marsie. Zadania te wymuszają zbudowanie zaawansowanego technicznie, zdalnie sterowanego robota, wyposażonego w precyzyjny manipulator oraz system wizyjny, a także system pomiaru i analizy danych. Konieczne jest opracowanie napędu i konstrukcji odpornej na trudne warunki terenowe, a także zapewnienie bezprzewodowej komunikacji w czasie rzeczywistym. Robot startujący w zawodach ma za zadanie pokonać piaszczysty i kamienisty teren nawigując po wyznaczonej drodze, wykonywać prace przy panelach obsługi urządzenia, pobrać próbki gleby trzema różnymi metodami, a także przetransportować specjalny przedmiot pomiędzy dwoma wyznaczonymi miejscami. Do wykonania są wiec zadania: nawigacyjne, inżynierskie, badawcze oraz transportowe.
Koło Naukowe Elektroników „MicroChip”opracowało projekt budowy takiego robota. Dokumentacja, opisująca postęp prac, została podzielona na trzy główne części: mechaniczną, elektroniczną i informatyczną. Zostaną one przedstawione w kilku etapach, zaczynając od samej analizy wymagań, a kończąc na praktycznym wykonaniu.
Podczas pokazu zaprezentujemy działanie łazika, opowiemy o jego budowie, zawodach łazików marsjańskich i eksploracji kosmosu. Odpowiemy także na pytanie, czemu eksploracja Marsa jest trudna i czy nasz łazik poleci kiedyś w Kosmos!