Uroczystość i koncert
w czwartek 26 września 2019 r. o godz. 18.00
Wstęp wolny
Uroczysta inauguracja działalności
Lubelskiego Uniwersytetu Drugiego Wieku 45+
KONCERT KALEJDOSKOP MUZYCZNY
i poplenerowa wystawa fotografii autorstwa uczestników LUDW
w programie:
• KONCERT „KALEJDOSKOP MUZYCZNY”
w wykonaniu CHÓRU KANTYLENA
pod dyrekcją Małgorzaty Nowak
• Wernisaż wystawy poplenerowej autorstwa uczestników LUDW
• Kilka słów o LUDW – propozycje dla uczestników na bieżący rok
Serdecznie zapraszamy wszystkich
UCZESTNIKÓW i SYMPATYKÓW LUDW
Chór Kantylena
III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie
Dyrygent: Małgorzata Nowak
Chór powstał w 1993 roku. Założycielem i kierownikiem artystycznym jest dr hab. Małgorzata Nowak – pracownik Instytutu Muzyki, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lubline. Zespół bierze udział w życiu muzycznym miasta, występował w kraju i za granicą m.in. na Oskarshamn International Choir Festiwal (Szwecja 1997), na IX International de Chant Choral (Francja 2000), na Warsztatach Chórów Kameralnych (Niemcy 2000), na VII International Choir Festiwal (Estonia 2001) i w kolejnych edycjach Eurotreff Musik w Niemczech w latach 1997-2010.
Koncertował też w Czechach, Izraelu, na Węgrzech, Litwie, Łotwie i we Włoszech. Występował wielokrotnie z orkiestrą Filharmonii Lubelskiej, w tym w „Stworzeniu świata” Józefa Haydna (2009) czy „Mszy koronacyjnej” Wolfganga Amadeusza Mozarta (2010). W latach 2016-2018 KANTYLENA wzięła udział w koncertach finałowych Projektu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, w programie znalazły się II Symfonia Gustawa Mahlera „Zmartwychwstanie” i Carla Orffa – „Carmina Burana”. Zespół uczestniczy w międzynarodowych projektach chóralnych i organizuje wymiany chórów.
KANTYLENA zdobyła wiele nagród i wyróżnień, wśród nich m.in. 3 Złote (2002, 2008 i 2010) i 5 Srebrnych (1996, 1997, 1999, 2000, 2007) Kamertonów w kolejnych edycjach Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy, I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pieśni Religijnej „Cantate Deo” w Rzeszowie (2012), II miejsce na Konkursie Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy (2013), Złotą Strunę na Małopolskim Konkursie Chórów w Niepołomicach (2016), Złoty Dyplom (2018) oraz Srebrny Dyplom 2016, 2017) na Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej CANTANTES LUBLINIENSIS, Grand Prix w VII Międzynarodowym Dziecięco – Młodzieżowym Festiwalu „ŚWIAT, SZTUKA I MORZE” – Złote Piaski w Bułgarii (2018), I Nagrodę na Międzynarodowym Turnieju Chórów Kameralnych w Rzeszowie (2019).
Lubelski Uniwersytet Drugiego Wieku powstał we wrześniu 2013 roku jako drugi w Polsce z myślą o 50- i 60-letnich mieszkańcach Lublina.
LUDW jest nową formułą edukacyjną, ma za zadanie wypełnić lukę, która powstała między kształceniem młodych a Uniwersytetami Trzeciego Wieku.
W szybko zmieniających się warunkach na nowoczesnym rynku pracy potrzeby i plany tej grupy osób są znacząco inne niż osób po 70-ce. Partnerami Uniwersytetu Drugiego Wieku w zakresie realizacji oferty szkoleniowej i kulturalno-oświatowej są Dom Kultury LSM i Centrum Aktywności Obywatelskiej. Ofertę edukacyjną Uniwersytetu objął swoim patronatem Prezydent Lublina.
W swojej codziennej działalności LUDW organizuje warsztaty, na których uczymy 50-60-latków przydatnych umiejętności, których z powodu zdobywania wykształcenia w innym systemie edukacyjnym i gospodarczym ,nie posiadają w sposób zadawalający. Mowa tu przede wszystkim o znajomości języków obcych, znajomości praw rynku kapitałowego, zarządzania, marketingu i swobodnego posługiwania się nowymi technologiami. Nasza oferta programowa realizowana jest w zakresie: edukacji, zdrowia i rekreacji oraz integracji społecznej i akywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym.
Uczymy przydatnych w życiu codziennym umiejętności, pomagamy spełniać marzenia, współtworzyć kulturę, rozbudzać aktywność i chęć zmiany swojego otoczenia na lepsze. Pomagamy rozwijać pasje i odkrywać możliwości własnego nieustannego kształcenia i rozwoju osobistego.
Uczestnictwo w zajęciach proponowanych przez LUDW pomaga ludziom w dojrzałym wieku w krótkim czasie uzyskać umiejętności, które nie tylko wzmacniają ich pozycję na rynku pracy, ale też podwyższają samoocenę. Oprócz zajęć edukacyjnych bardzo ważne są zajęcia integrujące uczestników: wspólne wyprawy do instytucji kulturalnych, wspólna nauka śpiewu, uczestnictwo w imprezach okolicznościowych nawiązujących do tradycji regionalnych i obrzędowych, warsztaty fotograficzne połączone z sesjami fotograficznymi nawiązującymi swoją stylistyką do historii kraju i regionu. Bardzo ważną pozycję na liście zajęć oferowanych przez LUDW stanowią zajęcia rekreacyjne, ruchowe oraz cykle zajęć poświęconych profilaktyce prozdrowotnej. Wspólne ćwiczenia dopingują starsze osoby do aktywności, ćwiczenia taneczne dodają dobrej energii, utrwalają dobre nawyki dotyczące systematyczności, integrując uczestników wpływają korzystnie na poprawę nastroju.
W swojej pracy edukacyjnej staramy się trafnie zdiagnozować zainteresowania, potrzeby i oczekiwania uczestników programu, a podczas zajęć odwoływać się do ich bogatego doświadczenia.
LUBELSKI UNIWERSYTET DRUGIEGO WIEKU 45+
KONTAKT:
tel.667959060
e-mail:drugiwiek@gmail.com
jesteśmy też na facebooku
ZAPISY 16-27 września w godz.16:00-18:30
punkt informacyjny w DK LSM ul.Wallenroda 4a
Zapraszamy!
Poplenerowa wystawa fotograficzna
„Fotografia to smakowanie życia w 1/100 sekundy” – Mark Riboud.
Tym razem miejscem naszego pleneru fotograficznego był niepowtarzalny, klimatyczny, nastrojowy Kazimierz Dolny. Nasi uczestnicy wykazali się jak zwykle kreatywnością i wrażliwością na piękno historycznych i współczesnych kazimierskich uliczek.
Niniejsza wystawa jest fotograficznym zapisem kilkunastu wspaniałych godzin spędzonych w przyjaznym gronie pasjonatów, którzy doskonali swoje umiejętności fotografowania pod kierunkiem doskonałego instruktora P. A. Chowaniec.