Spektakl
w piątek 15 listopada 2019 r. o godz. 18.00w sali widowiskowej Domu Kultury LSM
Partner spektaklu: Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
Bilet w cenie 20 zł
FUNDACJA 44 w WARSZAWIE
zaprasza na spektakl
Damsko-męskie relacje, deszczowy wieczór, wino, muzyka i romantyczna noc.
Nowocześni bohaterowie (Ona i On) wielokrotnie spotykają się w tej samej scenerii.
Próbują do doskonałości doprowadzić wstępne okoliczności poprzedzające ich „pierwszy raz”, który ma się odbyć według ustalonego scenariusza.
Seksualność, brak miłości i brak dojrzałości to tematyka tej tragikomicznej opowieści, poruszającej rzeczy ważne, a nawet intymne, w sposób bezpośredni, ale i subtelny.
„Mój pierwszy raz musi być doskonały, musi być absolutnie przemyślany i świadomie podjęty” mówi bohaterka.
Spektakl jest swoistą kontynuacją „Piaskownicy”, debiutanckiego dramatu Michała Walczaka, wystawionego z wielkim powodzeniem przez Teatr Nowy w 2011 roku.
Prapremiera dramatu odbyła się na scenie Teatru Narodowego w Warszawie w 2006 roku, a Michał Walczak otrzymał za ten tekst Europejską nagrodę autorską podczas „Heidelberger Stuckmarkt. Forum Junger Autoren” w Niemczech.
Produkcja przedstawienia została dofinansowana ze środków otrzymanych przez Fundację 44 od Miasta Łodzi.
ANNA WALKOWIAK-SIKORSKA
Aktorka, absolwentka PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie – Wydziały Zamiejscowe we Wrocławiu (2006). W latach 2001-2002 współpracowała z Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu („Sen nocy letniej” Williama Szekspira w reżyserii Krzysztofa Kopki oraz „Zatrudnimy starego klowna” Matei Visniec w reżyserii Ewy Piotrowskiej). W spektaklach dyplomowych zagrała główne role: Salome w „Salome” na podstawie Oskara Wilde’a w reżyserii Alzbety Tichonovej (z praskiej DAMU) oraz Luizę w „The Fantasticks” na podstawie „Romantycznych” Rostanda w reżyserii Jana Szurmieja.
W latach 2006-2011 współpracowała z Teatrem Polskim w Poznaniu. Można ją było zobaczyć w „Procesie” Franza Kafki w reż. Marka Fiedora (Anioł/Dziewczynka), w „Wyszedł z domu” Tadeusza Różewicza w reż. Marka Fiedora (Gizela), w „Postępującym zaniku mięśni” Andrzeja Bartnikowskiego w reż. autora (Elwira), w „Szarańczy” Biljany Srbljanović w reż. Pawła Szkotaka (Nadeżda) oraz w „Mykwie” Piotra Rowickiego w reż. Moniki Dobrowlańskiej (Agnieszka, Sara). W latach 2011-2013 współpracowała z Teatrem Nowym w Łodzi wcielając się w rolę Miłki w spektaklu „Piaskownica” (reż. Adam Biernacki).
Zagrała w filmie „Sztuczki” w reż. Andrzeja Jakimowskiego oraz w „Syberiadzie polskiej” w reż. Janusza Zaorskiego, a także w serialach „Biuro kryminalne” i „Fala zbrodni”. Użyczyła swojego głosu w serialach dubbingowanych.
W ostatnim czasie wystąpiła w teledysku Artura Gotza kręconym na deskach Teatru Nowego w Łodzi do piosenki „Już kąpiesz się nie dla mnie” z repertuaru Kabaretu Starszych Panów w reż. Adama Biernackiego.
W pozateatralnym życiu aktorka skupia się na prowadzeniu w Kotlinie Kłodzkiej własnego biznesu – pensjonatu „Pod Gadającym Kotem” i apartamentów „Kot Pocztowy”.
ARTUR GOTZ
Urodzony w Krakowie aktor i wokalista młodego pokolenia, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie – Filia we Wrocławiu (2006), prezes Fundacji Kultury i Sportu 44 w Warszawie. Występuje na scenie od jedenastego roku życia. W wieku 15 lat rozpoczął współpracę z Teatrem The Imagination w Londynie, gdzie wystąpił w trzech premierach.
Po studiach związany z teatrami Warszawy (Współczesny, Kamienica, 6. piętro), Łodzi (Nowy) i Chorzowa (Rozrywki). Aktualnie współpracuje z Mazowieckim Teatrem Muzycznym im. Jana Kiepury w Warszawie i Teatrem Piosenki im. Romana Kołakowskiego, a także z Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.
Jako wokalista debiutował w krakowskiej Piwnicy pod Baranami, w której rozpoczął współpracę z kompozytorem Zygmuntem Koniecznym. Z jego piosenką wydał singiel „Usposobienie przyjemne”, a w 2010 r. odbyła się premiera płyty „Obiekt seksualny” z 17 piosenkami o tematyce damsko-męskiej. W 2015 r. ukazała się druga płyta Artura Gotza „Mężczyzna prawie idealny” pod patronatem TVP 2 z piosenkami satyrycznymi, które napisała dla niego Agnieszka Chrzanowska. Trzeci solowy album artysty „Kabaret Starszych Panów. Przeboje wszech czasów śpiewa Artur Gotz” ukazał się w Walentynki 2018 r. i został objęty patronatem siedmiu rozgłośni Polskiego Radia. Wystąpił na dwóch płytach z bajkami muzycznymi dla dzieci („Tam, gdzie mieszkają bajki” 2017 i „Tramwaje dzieciom” 2018) oraz wraz z innymi artystami na zbiorowych albumach („Osiecka w popkulturze” 2018, „Opera matematyczna” 2017).
Artur Gotz zagrał ponad 500 solowych recitali w całej Polsce, a także w Amsterdamie, Berlinie, Brukseli, Budapeszcie, Londynie, Lozannie, Oxfordzie, Pradze, Wiedniu, na Cyprze oraz podczas dwóch tournée po USA (m.in. Los Angeles, Las Vegas, New Jersey, Boston, Cincinnati, Portland, San Diego, Seattle), a także podczas dwóch tras koncertowych po Australii (Sydney, Melbourne, Brisbane, Perth, Canberra, Adelajda, Newcastle i Hobart na Tasmanii) i Nowej Zelandii (Christchurch, Wellington). Artysta zagrał również duże radiowe koncerty na antenie rozgłośni Polskiego Radia (RDC w Warszawie, Kraków, Gdańsk, Łódź, Lublin, PiK w Bydgoszczy, Olsztyn, Rzeszów) oraz w Telewizji Kraków w ramach Teatru w Telewizji. Jego piosenki są emitowane na antenach ogólnopolskich i regionalnych, zajmują wysokie pozycje na listach przebojów, a piosenka „Tobiasz” została wybrana przez słuchaczy Radia Kraków „Krakowską Piosenką Miesiąca”. Artysta jest też gościem popularnych programów telewizyjnych i audycji radiowych.
Występował na festiwalach teatralnych w Czechach, Francji, Słowacji, Wielkiej Brytanii, na Łotwie, a także na 27. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2006 r. w koncercie EnergiaPro Młodzi. Współpracował ze Studiem 68 of theatre arts London w Gdyni pod patronatem Sean’a Connery’ego.
Laureat Międzynarodowej Nagrody Konsula Generalnego Republiki Czeskiej, w 2013 r. otrzymał Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Łodzi, a w 2014 r. Stypendium Miasta Stołecznego Warszawy. Laureat nagród: „Wokalista Roku 2015″ i „Wokalista Roku 2016″.
Zagrał kilkanaście ról filmowych m.in. seminarzystę Jurija Nogę w filmie „Karol – człowiek, który został papieżem” (reż. G. Battiato), Reportera Dzikowskiego w „Wielkich ucieczkach”, Wojtka Wystracha w „Ścianie śmierci” oraz w popularnych serialach telewizyjnych (m.in. Na Wspólnej, Barwy szczęścia, Ojciec Mateusz, M jak miłość, Klan, Pierwsza miłość, Fala zbrodni, Święta wojna).
Artur Gotz jest tytułowym bohaterem powieści „Idol” Marty Fox. Premiera odbyła się podczas Śląskich Targów Książki w 2016 r.
Od wielu lat prowadzi warsztaty teatralne dla młodzieży i studentów, a także dla osób niepełnosprawnych oraz warsztaty z emisji głosu mówionego dla nauczycieli i osób pracujących głosem.
Mieszka i pracuje w Warszawie.
ADAM BIERNACKI
– reżyseria. Absolwent kulturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego i Wydziału Reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej, wyreżyserował spektakle dramatyczne, muzyczne i operowe m.in. w:
· Teatrze im. W . Bogusławskiego w Kaliszu (7 minut, 2017)
· Teatrze Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku (W pustyni i w puszczy 2018; Królewna Śnieżka, 2017; Emocjałki, 2015; Migdały i rodzynki. Szkice białostockie, 2014; Rozkłady jazdy, 2013)
· Teatrze im. S. Żeromskiego w Kielcach (Zaucha. Welcome to the prl, 2017)
· Teatrze Kamienica w Warszawie (Rozkłady jazdy, 2017; Spricht der Weihnachtsmann deutsch?, 2016; Szwindel, 2009)
· Teatrze im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze (Czego nie widać, 2016)
· Polish Millenium House, Birmingham, Wielka Brytania (Mężczyzna sukcesu, 2015)
· Mask-Kara Tiyatrosu / Sultanahmet Tiyatrosu / Uğur Mumcu Sahnesi (Stambuł / Bursa, Turcja; Herszek, 2014)
· CKiS, Scena Teatralna Miasta Siedlce (Skąpiec. Work in progress, 2014)
· Warszawskiej Operze Kameralnej (The Young Wife, 2013)
· Teatrze Polonia w Warszawie (Jaś i Małgosia, 2014, Czerwony Kapturek, 2013)
· Teatrze im. W. Horzycy w Toruniu (Pippi Pończoszanka, 2013)
· Teatrze Nowym w Łodzi (Piaskownica, 2011)
· Old Timers Garage w Katowicach (Piaskownica, 2010)
· Teatrze Syrena w Warszawie (Dochodzenie, 2010, Krystyna Tkacz śpiewa Kurta Tucholsky’ego, 2010)
· Teatrze Polskim w Warszawie (Do Amsterdamu, 2010)
· Teatrze Stara Prochoffnia w Warszawie (Mojo Mickybo, 2009)
· Teatrze Studio w Warszawie (Rok magicznego myślenia, 2008)
· Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie (Sceny z Buntu żaków, 2008)
Współpracował m.in. z takimi artystami jak Krystyna Janda, Ewa Błaszczyk czy Krystyna Tkacz. Jego spektakle Wyprawy Krzyżowe i Skąpiec. Work in progress otrzymały nagrody podczas festiwali teatralnych. Jest autorem scenariuszy spektakli, widowisk, seriali: Akademia (TVP Kultura) i Na Wspólnej (TVN) i innych. Przygotował liczne czytania dramatów w teatrach w Polsce. Tłumaczy teksty poetyckie i dramatyczne z języka angielskiego i niemieckiego. Jest wiceprezesem Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ, z którym od lat jest związany jako instruktor teatralny i wykładowca w Ognisku Teatralnym Machulskich i Szkole Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich, czy jako koordynator ogólnopolskiego konkursu Szukamy Polskiego Szekspira. Prowadził międzynarodowe Warsztaty teatralne m.in. w Hiszpanii, Turcji czy Szwecji. Jest kompozytorem hejnału Katowic.