Koncert
we wtorek 17 grudnia 2019 r. o godz. 18.00
Wstęp wolny
Koncert w wykonaniu
Zespołu SENIORITKI
z okazji
65-lecia pracy artystycznej dyrektora zespołu
Dariusza Machnickiego
Zespół wystąpi w składzie
Danuta Charkowska, Ewa Krupa, Bożena Korżan, Maria Kowalska, Teresa Klepka,
Anna Niedźwiedź, Helena Spuz vel Szpos, Alina Wnuk, Elżbieta Wiśniewska
W programie usłyszymy piosenki: Skowronek, Cicha noc, Sorento, Cyganeria, Suliko, Kraj rodzinny, Ach Lubelskie, Serduszko puka w rytmie cza, cza.
Soliści: Są takie dni w tygodniu – Bożena Korżan, Mały książe – Bożena Korżan, Czarny Orfeusz – Elżbieta Wiśniewska, Kasztany – Elżbieta Wiśniewska, Akropolis – duet Elżbieta Wiśniewska i Dariusz Machnicki, Serce – duet Elżbieta Wiśniewska i Dariusz Machnicki, Dziś do Ciebie przyjść nie mogę, Piosenka na pożegnanie ułożona przez koleżankę z zespołu – Alinę Wnuk
Zespół wokalny „Senioritki” powstał z inicjatywy mgr Dariusza Machnickiego w roku 1993, jako chór Lubelskiego Uniwersytetu III Wieku. W roku 2006 przeszedł w całości do Domu Kultury LSM pod nazwą „Senioritki” i do chwili obecnej pracuje pod kierownictwem swego założyciela.
Brał udział w wielu przeglądach i konkursach, między innymi w Bydgoszczy, Dęblinie, Puławach, Kraśniku i Kozienicach, zdobywając wiele nagród wyróżnień i podziękowań. W roku 2012 otrzymał podziękowanie od Prezydenta Lublina za przygotowanie wzruszających występów artystycznych w ramach obchodów Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej w Lublinie.
25 października 2013 roku zespół obchodził uroczyście jubileusz 20-lecia, a dyrygent mgr Dariusz Machnicki 60-lecie pracy artystycznej.
„Senioritki” śpiewają kolędy w domach pomocy społecznej w okresie świątecznym, a wiosną i jesienią repertuar rozrywkowy i patriotyczny. Otrzymują wiele podziękowań od dyrekcji DPS-ów, jak i pensjonariuszy. W okresie świątecznym z kolędami występują również w kościołach. „Senioritki” występują wszędzie tam, gdzie są zapraszane i mile widziane.
Dariusz Machnicki, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, muzyk, nauczyciel i instruktor muzyki, kierownik chórów i orkiestr na terenie Lublina oraz województw lubelskiego i siedleckiego.
Urodził się w 1932 r. Działalność artystyczną rozpoczął 14 kwietnia 1953 r. jako kontrabasista w Orkiestrze Symfonicznej Państwowej Filharmonii Lubelskiej w Lublinie, gdzie pracował do 31 sierpnia 1969 r. W latach 1969-1971 był muzykiem w orkiestrze Teatru Muzycznego w Lublinie. Od 1971 do 1992 r. pracował jako nauczyciel muzyki w lubelskich szkołach średnich: w Zespole Szkół Mechanicznych, Zespole Szkół Pedagogiczno-Technicznych, Zespole Szkół Mechaniczno-Energetycznych i Zespole Szkół Kolejowych. Oprócz pracy etatowej przez całe życie był instruktorem muzyki w szkołach i zakładach pracy na terenie Lublina, Lubelszczyzny i województwa siedleckiego. Prowadził takie zespoły jak: Zespół Estradowy Jednostki KBW Ziemi Lubelskiej, Zespół Instrumentalny Polskiego Związku Niewidomych, Orkiestrę Dętą i Zespół Akordeonistów Technikum Kolejowego w Lublinie, zespoły muzyczno-wokalne w średnich szkołach Lublina, m.in. odzieżowych i gastronomicznych, a także w Zespole Szkół Rolniczo-Łąkarskich w Radoryżu Smolanym i Zespole Szkół Ekonomicznych w Nałęczowie oraz Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Po trzynastu latach Chór ten przekształcił się w Zespół Wokalny „Senioritki” i od września 2006 r. występuje pod patronatem Domu Kultury LSM.
Dariusz Machnicki wielokrotnie za swoją działalność był nagradzany: w 1953 r. z Zespołem Instrumentalnym Polskiego Związku Niewidomych w Lublinie zdobył I miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Muzycznych, sześciokrotnie Zespół Estradowy KBW zdobywał I miejsca na ogólnopolskim konkursie artystycznych zespołów wojskowych, w 1985 r. pod jego kierownictwem Orkiestra Dęta Technikum Kolejowego w Lublinie uczestniczyła w Ogólnopolskim Konkursie Młodzieżowych Orkiestr Dętych „Inowrocław 1985”. Dwukrotne Dariusz Machnicki otrzymał za swoją działalność puchar Kuratora Oświaty i Wychowania, także złotą odznakę honorową Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej i złotą odznakę honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.