Koncert
w czwartek 30 stycznia 2020 r. o godz. 18.00
Wstęp wolny
XXXII KONCERT KAMERALNY
pod dyrekcją Teresy Księskiej-Falger
Słuchając muzyki Beethovena
Justyna Zańko – skrzypce
Artur Figiel – klarnet
Teresa Księska-Falger – fortepian i słowo o muzyce
Program
Ludwig van Beethoven – Romans F-dur op. 50 na skrzypce i fortepian
Ludwig van Beethoven – transkrypcje na klarnet w opr. Zoltána Kocsisa
Menuetto z Sonaty fortepianowej f-moll op. 2 nr 1
Menuetto z Sonaty fortepianowej Es-dur op.31 nr 3
Scherzo z Sonaty fortepianowej As-dur op. 26
Allegretto z Sonaty cis-moll op. 27 nr 2
Johannes Brahms – Sonata f-moll op. 120 nr 1 na klarnet i fortepian
Andante un poco Adagio
Allegretto grazioso
Ludwig van Beethoven – Sonata D-dur op. 12 nr 1 na fortepian i skrzypce
Allegro con brio, Tema con variazioni
Andante con moto, Rondo.Allegro
Urodził się 16 grudnia 1770 roku w Bonn, a więc blisko 250 lat temu. Pochodził z rodziny flamandzkiej, osiadłej w Niemczech w latach trzydziestych XVIII wieku. Naukę rozpoczął u ojca (nadwornego muzyka bońskiego kurfirsta), później ksztłacił się u Christiana Neefego, Josepha Haydna, Antonia Salierego i Johanna Albrechtsbergera.W 1792 roku Ludwig van Beethoven zamieszkał w Wiedniu, gdzie w krótkim czasie stał się cenionym pianistą i kompozytorem. Około 1800 roku, na jego pełne blasku, pracowite życie padł tragiczny cień: artysta poczuł, że zaczyna tracić słuch. Zrozpaczony, świadom konieczności wycofania się z życia publicznego, pisze słynny „testament heiligensztadzki”, w którym odkrywa przed światem swoją tragedię, jednocześnie deklarując dalszą pracę twórczą i całkowite oddanie sztuce dźwięku…
Faktycznie kryzys wyzwolił nowe siły i nadzwyczajną aktywność kompozytorską. Po latach historycy muzyki nazwali Beethovena ojcem muzyki nowoczesnej, twórcą odkrywczych rozwiązań harmonicznych, fakturalnych, wyrazowych, rewolucjonistą w zakresie klasycznych form sonaty, symfonii, kwartetu smyczkowego. Artysta zwiększył obsadę orkiestry, wprowadził nowe instrumenty, wzbogacił technikę wykonawczą i kolorystykę materii symfonicznej.
Ilościowo dorobek artysty wygląda imponująco: 9 symfonii, 5 koncertów fortepianowych, Koncert skrzypcowy, Koncert potrójny na skrzypce, wiolonczelę i fortepian op. 56, uwertury, Fantazja na fortepian, chór i orkiestrę op. 80, Missa solemnis, kantaty, opera Fidelio, 32 sonaty fortepianowe, 10 sonat na fortepian i skrzypce, 5 sonat na wiolonczelę i fortepian, kwartety skrzypcowe i wiele, wiele innych utwórów na fortepian, chór i śpiew z towarzyszeniem fortepianu.
W roku 2020 muzyka Ludwiga van Beethovena wypełni programy wielu filharmonii i instytucji kultury na całym świecie. To jego czas!
Serdecznie zapraszamy.
Teresa Księska – Falger z Przyjaciółmi