Spotkanie odbędzie się
w czwartek 6 lutego 2020 r. o godz. 18.00
Wstęp wolny
Spotkanie autorskie z poetą, redaktorem i krytykiem literackim
oraz koncert Jadwigi Kosiorkiewicz-Księżyckiej
Poezja śpiewana Waldemara Michalskiego
Znak bez kropki – czyli niemożliwe jest możliwe
Jadwiga Kosiorkiewicz-Księżycka – śpiew, kompozycje, gitara
Graźyna Gałęga – fortepian
Andrzej Bielecki – gitara
W programie utwory:
Kajakiem po Dniestrze, Ta ziemia nie była dla mnie Ojczyzną, Matka Boska Wołyńska, W drodze do Kany, Z Janem w Czarnolesie, Czas się zmienił, Dworek w Żelazowej Woli, Pielgrzym Biały, W oranżerii, W źródle oka błysk, Boże Ojcze Mój
W naszej tradycji, analogicznie do innych kultur, znamy ten koncept od wieków; wspomnijmy chociażby Setnik rymów duchownych Sebastiana Grabowieckiego z 1590 roku czy Vade-mecum Cypriana Norwida, „złożone ze stu perełek…” (wydane prawie sto lat po skomponowaniu dzieła). Magiczna „setka” niekoniecznie zresztą musi być ściśle obserwowana… I tak też dzieje się w pamiątkowym tomie Waldemara Michalskiego Niemożliwe jest możliwe. (Na krawędzi – Z podróży na Wschód – Lustro w dwudziestu odsłonach z epilogiem).
Trzy kompozycje poetyckie o charakterze cyklicznym, umownie nazwane przez poetę „poematami”, nanizane zostały z ponad pięćdziesięciu niemal zupełnie samodzielnych wierszy, ale przecież spojonych decyzją autorską w całostki wzajemnie się wspierające i oświetlające. Ich spoiwem jest przede wszystkim tematyka, w sposób oczywisty zapisana w tytułach cykli, jak w środkowej kompozycji: Z podróży na Wschód, czy dająca się wydedukować z lektury, jak Na krawędzi – utkana z poetyckich zapisków „okołoszpitalnych”, i wreszcie Lustro w dwudziestu odsłonach z epilogiem – garść impresji pielgrzyma-turysty z bliższego Wschodu, z Wołynia, skąd wywodzi się poeta. Tu – we Włodzimierzu Wołyńskim, „książąt stolicy”, jak określił to słynne miasteczko nauczyciel miejscowej szkoły podstawowej, Józef Czechowicz – 27 września 1938 roku urodził się Wacław Waldemar Michalski, Wołynianin z urodzenia, Lublinianin z wyboru, jak tylu z nas…
[…]
Okrągłe rocznice miewają różne formy laudacji; są to „księgi przyjaciół”, okolicznościowe albumy, pamiątkowe zdjęcia… Nasz poeta postanowił podziękować Panu Bogu i losowi w sposób oryginalny i niezwykle piękny – przygotował tryptyk poetycki Niemożliwe jest możliwe, który daje nam oto w jubileuszowym upominku.
Józef Franciszek Fert, fragment posłowia
***
Warto zwrócić uwagę na język, którym posługuje się Waldemar Michalski. Jest to czysta, klarowna współczesna polszczyzna. Narracja bywa wzbogacana o ciekawe, ważne fakty i dygresje. Książki Waldemara Michalskiego czyta się więc z ogromnym zainteresowaniem i przyjemnością.
Dr Olga Białek
Wiersze składające się na całość tomu Niemożliwe jest możliwe przepaja nieodmiennie poczucie humoru i wybuchające z niego poczucie paradoksu istnienia. Poeta nie waha się nawet przed ryzykownymi igraszkami słownymi, które przecież tak wyraziście zdominowały naszą współczesną scenę społeczną.
Prof. Józef Fert
Poeta patrzy na świat. Nie jest to wyłącznie obserwacja. Poeta patrząc – kreuje swój własny, nieograniczony, odmienny. Nie znaczy to wcale, że „wymyślony”. Przeciwnie, bardzo konkretny, osadzony w realiach. Stąd tyle tutaj odwołań do krajobrazów, obyczaju, architektury. To wszystko jest bardzo istotne dla poezji Michalskiego, tworzy jej niepowtarzalny klimat.
Stefan Jurkowski (krytyk literacki)
***
Jadwiga Kosiorkiewicz-Księżycka – lubelska kompozytorka i pieśniarka, córka artysty malarza Teofila Kosiorkiewicza. Uczęszczała do szkoły muzycznej, tańczyła w Zespole Pieśni i Tańca Ziemi Lubelskiej. Debiutowała w roku 1964 w studenckim zespole „Bezimienni”. Śpiewała w chórze, ukończyła studium organistowskie. Poezją zainteresowała się około roku 1980. Lekcji kompozycji udzielał jej prof. Włodzimierz Dębski. Występowała na spotkaniach autorskich w klubach studenckich, kawiarniach, domach kultury, kościołach, W 1981 roku wzięła udział w festiwalu muzyki religijnej „Sacrosong” w Krakowie. Działała w Duszpasterstwie Środowisk Twórczych Archidiecezji Lubelskiej. W latach 1989-1990 śpiewała w kościołach Nowego Jorku, miała również koncerty w tamtejszym Instytucie Józefa Piłsudskiego. W 1995 roku wyjechała na 15 lat do Danii, gdzie zamieszkała w Aarhus. W tamtejszym klubie polskim i kościołach organizowała wieczory poetyckie dla Polonii. Pełniła też funkqę organistki, śpiewała w chórze kościelnym. Obecnie jej repertuar liczy ponad sto pieśni, które wykonuje akompaniując sobie na gitarze czy fortepianie. Są wśród nich kompozycje do wierszy Jana Kochanowskiego, Anny Kamieńskiej, ks. Jana Twardowskiego czy Wisławy Szymborskiej. Z upodobaniem pisywała także muzykę do utworów poetów lubelskich: Józefa Czechowicza, Zbigniewa Strzałkowskiego, Mariana S. Hermaszewskiego, Mariana J. Kawałko, ks. Wacława Oszajcy i Waldemara Michalskiego. Od wielu lat należy do Związku Polskich Autorów i Kompozytorów oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
Waldemar Michalski – poeta, eseista, redaktor – ur. 27 września 1938 r. we Włodzimierzu Wołyńskim. Ukończył studia polonistyczne w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (1963 r.).
W 1957 r. debiutował na łamach prasy jako publicysta (m.in. cyklem reportaży z podróży do Lwowa i na Wołyń („Tygodnik Społeczno-Kulturalny Katolików”, Lublin 1957, nr 41, 42, 43). Jest autorem 10. książek poetyckich, m.in. „Tryptyk z gwiazdą” (2006) „Znak bez kropki” (2017), „Niemożliwe jest możliwe” (2018) i 5. tomów szkiców literackich, m.in. „Słowa i twarze” (2003), „Słowa i klucze” (2011) „Zapisane w kalendarzu” (2016) oraz kilku antologii poetyckich (m.in. „Pięć wieków poezji o Lublinie” (wyd. 3: 2016)).
W latach 1962-1985 był kustoszem Biblioteki Uniwersyteckiej KUL. Od 1985 r. jest członkiem zespołu redakcyjnego kwartalnika „Akcent” (w latach 1985-2013 sekretarz redakcji). W 1994 r. współzałożyciel Wschodniej Fundacji Kultury AKCENT (niezmiennie sekretarz zarządu). Od 1978 r. jest członkiem Związku Literatów Polskich.
Otrzymał m.in. dwukrotnie Nagrodę im. Józefa Czechowicza (1974, 1992), Nagrodę im. Witolda Hulewicza (2006), Medal „Gloria Artis” (2009), Złoty Krzyż Zasługi (dwukrotnie 1990 i 2005), Medal Unii Lubelskiej (2017), Nagrodę Kulturalną Województwa Lubelskiego (2017), lubelską nagrodę ANGELUS „za animację życia kulturalnego” (2018), Nagrodę Miasta Lublin „za całokształt działalności” (2018), Nagrodę im. Juliusza Słowackiego „za całokształt twórczości poetyckiej, krytycznej i przekładowej” (2018), oraz najwyższe odznaczenie bibliofilów: Order Białego Kruka ze Słonecznikiem (2009).
W czasie koncertu będzie można nabyć książkę Waldemara Michalskiego
Niemożliwe jest możliwe, Wydawnictwo Norbertinum, Lublin 2018