Spotkanie
we wtorek 6 października 2020 r. o godz. 17.00
Wstęp wolny
Stowarzyszenie „Polska Samorządna”
Stowarzyszenie Dziennikarzy RP – Oddział w Lublinie
Spotkanie działkowców
Pogadajmy o ogrodach
i promocja nowego pisma
Goście spotkania:
dr Grzegorz Kurczuk
- prezes Zarządu Okręgu Polskiego Związku Działkowców
red. Krzysztof Karman
- prezes Zarządu Stowarzyszenia „Polska Samorządna”
red. Grażyna Hryniewska
- redaktor gazety
red. Stanisław Wojnarowicz
- prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy RP
Oddział w Lublinie
Prowadzenie – red. Ewa Hadrian
„Głos ogrodów” to gazeta obywatelska, pierwsza taka w historii lubelskich ogrodów działkowych i kto wie, czy nie jedyna tego typu w Polsce. Jej autorami są działkowcy, ludzie różnych zawodów i różnych pasji, którzy pisanie artykułów traktują jako sposób wyrażania swoich przemyśleń i obserwacji. Nie są i nigdy nie byli dziennikarzami, dlatego ich teksty mają niespotykany w zawodowych redakcjach autentyczny, obywatelski charakter. Gazeta ma charakter lokalny, skupia się na sprawach i problemach posiadaczy działek w 43 rodzinnych ogrodach Lublina. Można w niej znaleźć teksty i o problemach z podrzucanymi śmieciami, i o radości z posiadania działki, i o pomysłach na wykonanie kompostownika. Wszystkie ilustrowane zdjęciami, często w niebanalny sposób podkreślającymi urodę działek i ogrodów.
„Głos ogrodów” jest pismem bezpłatnym, kolorowym, drukowanym w nakładzie 5 tysięcy egzemplarzy. Do czytelników dociera różnymi drogami, najczęściej poprzez biuro Polskiego Związku Działkowców przy ul. S. Leszczyńskiego 15, gdzie zwykle można dostać kilka egzemplarzy. A jak gazeta powstała? Pomysł zainteresowania działkowców dziennikarstwem zrodził się w lubelskim Stowarzyszeniu „Polska Samorządna”. Stowarzyszenie zgło- siło ten pomysł do konkursu na dotacje z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich FIO 2014-2020. Konkurs został wygrany, pieniądze przyznane i dzięki nim pojawiła się możliwość wydania w tym roku czterech numerów obywatelskiej gazety ogrodowej „Głos ogrodów”. Numery noszą tytuły zgodne z porami roku – wiosna, lato, jesień i zima. Trzy już trafiły do rąk działkowców, czwarty ukaże się w listopadzie. A co dalej? Wiele wskazuje na to, że po zakończeniu programu dotacji z FIO 2014-2020 gazeta ma szansę na stałe zagościć w lubelskich ogrodach. Zainteresowanie środowiska działkowców jest, a cała reszta w rękach reklamodawców.
Krzysztof Karman – wieloletni dziennikarz Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, reporter, prezenter, lektor i wydawca audycji informacyjnych oraz publicystycznych. Absolwent Wydziału Prawa UMCS w Lublinie.
Przygodę z dziennikarstwem rozpoczynał w studenckim Radiu Centrum w Lublinie. Po ukończenie studiów podjął pracę w Rozgłośni Polskiego Radia w Lublinie, gdzie redagował m.in. audycje młodzieżowe i magazyny poranne. Uczestniczył w tworzeniu regionalnej telewizji w Lublinie – jako prezenter pierwszego wydania „Panoramy Lubelskiej”, szef zespołów informacji i publicystyki, zastępca redaktora naczelnego. Przez ponad 15 lat był autorem i prezenterem magazynu publicystycznego o tematyce rolnej „Tydzień” nadawanego w Programie 1 TVP S.A. W latach 2001-2010 pełnił funkcję kierownika Redakcji Audycji Rolnych TVP1 w Warszawie. Inicjator i organizator dziesięciu edycji ogólnopolskiego konkursu „Wójt roku” pod honorowym patronatem Prezydenta RP.
Od kwietnia 2010 ponownie w lubelskim oddziale TVP S.A. – najpierw jako zastępca dyrektora ds. programowych, a następnie kierownik zespołu audycji informacyjnych. Obecnie pracownik archiwum TVP Lublin. Odznaczony m.in. Złotym i Brązowym Krzyżem Zasługi, odznaką „Zasłużony dla rolnictwa” oraz honorową odznaką „Zasłużony dla województwa lubelskiego”. Prezes Stowarzyszenia „Polska Samorządna”, które zajmuje się wspieraniem i promocją działań samorządu terytorialnego.