IV edycja „Lubelskiego Święta Morza i Bystrzycy” to kolejna odsłona organizowanego przez Stowarzyszenie „Na Fali” projektu łączącego w sobie trzy podstawowe aspekty – dbałość o narodową tradycję i kulturę, wychowanie patriotyczne oraz współczesne zaangażowanie w „wodne” tematy.
Ze względu na ograniczenia epidemiczne w tym roku wydarzenie nie miało charakteru wielowątkowego plenerowego pikniku rodzinnego (z podziałem na „kajuty”), ale odbyło się w bardzo ograniczonej, niemal kameralnej formie.
termin: piątek 22 października 2021
miejsce: „Sala Błękitna” Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego
organizator: Stowarzyszenie „Na Fali”
PROGRAM
✵✵✵godz. 11.00 – 3 SZKLANKI✵✵✵
(link do „szklanki” https://pl.wikipedia.org/wiki/Szklanka_(%C5%BCegluga))
✵ Powitanie zaproszonych gości i uczestników przez gospodarza obiektu – Wicewojewoda Lubelski Bolesław Gzik
✵ Krótka historia Dni Morza w Polsce i na Lubelszczyźnie
Historia Święta Morza w II RP.pdf
✵ Przyznanie tytułu Członka Honorowego Stowarzyszenia „Na Fali” dla kapitana jachtowego Ziemowita Barańskiego
Ziemowit Barański – Honorowe Członkostwo
✵ Nawigoterapia – zajęcia teoretyczno-praktyczne propagujące uprawianie żeglarstwa jako wspomagająca forma rehabilitacji osób z niepełnosprawnością – Środowiskowy Dom Samopomocy „Mozaika”
✵ Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla młodzieży lubelskich szkół
„Chciałabym/chciałbym, żeby Bystrzyca i Zalew Zemborzycki…” organizowanego we współpracy z Domem Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
✵✵✵ godz. 12.00 – 4 SZKLANKI✵✵✵
✵ Wręczenie – przez Zastępcę Prezydenta Miasta Lublin Artura Szymczyka – wyróżnień dla zasłużonych lubelskich żeglarzy (Medal Unii Lubelskiej i Medal Prezydenta Miasta Lublin)
✵ KWARTET SAKSOFONOWY – Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego
✵ Przerwa na pysznego lubelskiego cebularza – stoisko Garden Bike Lublin
✵✵✵ godz. 13.00 – 1 SZKLANKA✵✵✵
✵ Przyszłość Zalewu Zemborzyckiego i Bystrzycy – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie” – Rzecznik Prasowy Jarosław Kowalczyk
✵ Wspomnienie o komandorze Sekcji Żeglarskiej „Antares” jachtowym sterniku morskim Ryszardzie Strońskim i opowieści wilków morskich
✵✵✵ 14.00 – 2 SZKLANKI✵✵✵
✵ Koncert szant – Marek Szurawski
Dużą atrakcją spotkania był dzwon pokładowy, na którym w trakcie spotkania o równych godzinach były wybijane szklanki ( https://lider-zeglarstwa.pl/blog/tradycja-wybijania-szklanek-po-co-sa-wachty/ ) Wybijanie szklanek to stary zwyczaj żeglarski dzielenia czasu na wachty. Ma on swój niewątpliwy urok i wielu wilków morskich nie wyobraża sobie rezygnacji z niego.
Zainteresowaniem cieszyła się też pamiątkowa kronika Sekcji Żeglarskiej „Antares” AZS przy Akademii Rolniczej (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy). To nietypowe nie tylko ze względu na wagę – około 20 kg plus niewiele lżejsza również z drewna mahoniowego walizka – DZIEŁO kronikarskie od początku prowadził komandor sekcji Ryszard Stroński, który ręcznym pismem (? gotyk) dokonywał wpisów i wklejał dokumentujące wszelkie wydarzenia fotografie.
W foyer „Sali Błękitnej” można było podziwiać najlepsze prace konkursów plastycznych organizowanych przez Stowarzyszenie „Na Fali” w latach 2019-2021 dla lubelskiej młodzieży, a na scenie ubogacający „żeglarską” scenografię obraz „Bryza” Stanisławy Kotarskiej, lubelskiej artystki związanej z Towarzystwem Przyjaciół Sztuk Pięknych.
✵✵✵ Kolejna V edycja projektu „Lubelskie Święto Morza i Bystrzycy” planowana jest na sobotę 4 czerwca 2022 roku nad Zalewem Zemborzyckim w Lublinie.✵✵✵
✵✵✵ ✵✵✵ ✵✵✵ ✵✵✵ ✵✵✵