W tle - grafika Pawła Ryżki p.t. ROBOTNICE SZTUKI - pierwowzór muralu, jaki znajduje się na południowej ścianie Domu Kultury LSM

Niniejsza domena domkulturylsm.pl stanowi obecnie
ARCHIWUM działalności oraz wydarzeń jakie miały miejsce
w Domu Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
w okresie od lipca 2012 r. do czerwca 2022 r.

Wszelkie AKTUALNOŚCI oraz ZAPOWIEDZI
znajdziecie Państwo na nowej odsłonie strony:

www.dklsm.pl

ZAPRASZAMY

czwartek 24 stycznia 2013 r.

o godz. 17:00

Wystawa rysunków satyrycznych

Józefa Tarłowskiego

Karykatury uczonych

ulotka.pdf 

 

Józef Tarłowski (ur. 27 lutego 1931 r. w Lublinie, zm. 22 grudnia 2006 r. – syn Zygmunta i Zofii) – lubelski grafik, rysownik, karykaturzysta, członek grupy artystycznej „Zamek”, historyk sztuki, podróżnik, matematyk, a także wieloletni nauczyciel w Zespole Szkół Budowlanych w Lublinie. Zasłynął m.in cyklem przedstawiającym zabytki Lublina i Lubelszczyzny.

 
Ukończył Gimnazjum i Liceum im. Stanisława Staszica. Studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i uzyskał dyplom magistra w 1955 r. Po studiach pracował w „Lubgalu” jako plastyk-dekorator. Podjął wówczas studia na Wydziale Matematyki-Fizyki-Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, uzyskując w 1967 r. stopień magistra matematyki. Przez 3 lata był asystentem w Katedrze Matematyki Wydziału Ekonomicznego UMCS, gdzie zdobył tytuł doktora. W 1970 r. podjął pracę jako nauczyciel matematyki i przez lata pracował w Zespole Szkól Budowlanych przy Alejach Racławickich.

 
Pasją jego życia był jednak rysunek, któremu poświęcał się bez reszty. Tworzył cykle przedstawiające zabytki Lublina i Lubelszczyzny. Znane są jego rysunki zaułków Starego Miasta. Ulubionym tematem były satyryczne rysunki obrazujące rzeczywistość, w której żył, a także karykatury znanych lublinian. Urządzał wystawy, wydawał prace w formie pocztówek i kalendarzy. Ilustrował książki. W programach regionalnych Telewizji Lublin przedstawiał zagadki architektoniczne Lublina i Lubelszczyzny.

 

 
Przez wiele lat współpracował z „Kurierem Lubelskim”. Miał swoją rubrykę „Z teki Józefa Tarłowskiego” na cotygodniowej kolumnie kulturalnej. Z okazji 40-lecia gazety narysował swoją niepowtarzalną kreską karykatury wszystkich pracujących wówczas dziennikarzy.
Po przejściu na rentę zaczął wojażować po świecie. Efektem tego były cudowne, podkolorowane widoki z różnych zakątków świata, np. z Indii czy Bangladeszu.

 
Był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Należał w 1957 r. do założycieli najsłynniejszej lubelskiej formacji artystycznej – Grupy „Zamek”. W gazecie „AS” Stowarzyszenia Absolwentów UMCS z 2002 r. we wspomnieniu ze spotkania w Dworku Kościuszków można przeczytać: „Podczas gdy wszyscy setnie się bawili, tańcowali, jedli, pili, Pan Józef Tarłowski urządził na ławeczce skromne atelier i niestrudzenie kreślił karykaturę za karykaturą. Modele pokazywali sobie potem swe fizjonomie z zachwytem, bo też biegły karykaturzysta trafiał swą kreską celnie, ale na szczęście niegłęboko”.

 
Józef Tarłowski ilustrował także książki. Jedną z nich była publikacja prof. Romana Tokarczyka „Gródki – dzieje wsi roztoczańskiej”. W recenzji napisano m.in.: „Ilustracje wykonał znany lubelski artysta Józef Tarłowski, wprost świetny w rysunku, przez co również dołożył swoją cząstkę do żywotności i poczytności monografii”.
Artysta do końca życia tworzył i pozostał w pełni sprawny intelektualnie. Zawsze uśmiechnięty i dowcipny. Pomimo wieku aktywnie korzystał z Internetu i komputera. Opiekował się chorymi zwierzętami, którym poświęcał wiele czasu.
Pogrzeb Józefa Tarłowskiego odbył się 29 grudnia 2006 r. na cmentarzu przy ul. Lipowej.

 Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Józef_Tarłowski

 

Profesor Roman Tokarczyk zebrał opracował i wydał 2012 r. w Wydawnictwie Olech grafiki Józefa Tarłowskiego. Są to: Ludzie i architektura Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej…, Paragrafy i prawnicy w karykaturze…, Kazimierz Tadeusz Sand Alfabet wspomnień, Grafika Józefa Tarłowskiego dla Czesławy i Romana Tokarczyków.

Archiwa
RELACJE FILMOWE
PLAYZapraszamy do oglądania relacji filmowych z wydarzeń jakie odbyły się w Domu Kultury LSM. ***
Realizacja filmów Zenon Krawczyk
Prowadzenie strony - Marek Dybek  Marek Dybek / KmBk-STUDIO   /    Powered by WordPress Platform
ul. Konrada Wallenroda 4a        20-607 Lublin
tel. 81 743 48 29
dom.kultury@spoldzielnialsm.pl
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. .

Zapoznałem się z informacją