Hanna Gralak – urodzona w 1950 r. we Wrocławiu.
Tytuł magistra obroniła na UMCS w Lublinie.
Ukończyła studia podyplomowe w Krakowie na Politechnice Krakowskiej i Akademii Rolniczej z wynikiem celującym.
Swoje pierwsze kroki (od 2008 r.) w malarstwie stawiała u Waldemara Arbaczewskiego, który obudził w niej niekłamaną radość tworzenia.
Przez wiele lat była pod opieką mgr. Macieja Bijasa, któremu zawdzięcza odwagę w rozwoju własnej drogi twórczej.
Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Lubelskiego oraz Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie, gdzie prezentowała swoje prace.
Wg opinii dr. hab. Mariusza Drzewińskiego … Hanna Gralak bardzo szybko odnalazła swój oryginalny sposób wypowiedzi. W jej malarstwie widać wpływy koloryzmu polskiego a w szczególności Artura Nacht-Samborskiego i Jana Szancebacha … Oryginalne, pełne ekspresji kompozycje, szlachetna kolorystyka, harmonia, przestrzeń i delikatne światło prześlizgujące się po przedmiotach to cechy charakterystyczne malarstwa Hanny Gralak, która lubi eksperymentować. Grube impasty położonej farby, zachlapania, laserunki podkreślają strukturę materii tych subtelnych malarskich kompozycji, skłaniających nas do zatrzymania i zadumy. Tytuły prac mówią nam o wrażliwości i inspiracjach artystki „Błękitne maki”, … „Okruchy wspomnień”, czy obraz pt. „Odbicia w czarnym szkle”, który jest w zasadzie kompozycją abstrakcyjną …
Zgodnie z opinią Tomasza Świerbutowicza, …prace to średniej wielkości płótna malowane szerokimi pociągnięciami pędzla o zróżnicowanej fakturze i bogatej kolorystyce. Pomimo tradycyjnej tematyki (kwiaty, martwe natury, postać ludzka i wnętrze) obrazy jawią się interesująco z uwagi na: proste, klarowne i dobrze wyważone kompozycje, dynamiczny i ekspresyjny gest malarski, wyszukane tonacje kolorystyczne, swobodny, wyrazisty i dobrze skonstruowany rysunek. Autorka stosuje różne sposoby aranżacji przestrzeni. W części obrazów idzie w stronę iluzji, próbując wywołać efekt głębi i trójwymiarowości. W innych wprowadza uproszczony i płaski zapis przestrzeni i elementów użytych do budowy kompozycji malarskiej, koncentrując uwagę na ich wzajemnych relacjach: wielkości, kształtu i barwy. W swoich płótnach Pani Hanna Gralak stosuje czasem efekt odwrócenia ostrości widzenia, czyniąc to w sposób zamierzony i zgodny z jej intencjami. Jest Ona osobą wrażliwą o ciekawej osobowości twórczej i dużej samoświadomości …
Ponadto wielokrotnie można było obejrzeć jej prace na wystawach zbiorowych w TPSP w Lublinie, poplenerowych w Nałęczowie, Józefowie, Łosicach, Sosnowicy, indywidualnych w Lublinie, Łęcznej, Radawczyku, Krasnymstawie.