środa 23 stycznia 2013 r.
o godz. 18:00
Dom Kultury
Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
Instytut Kulturoznawstwa
oraz
Studenckie Koło Naukowe Folklorystów i Etnologów UMCS w Lublinie
zapraszają na projekcję i spotkanie autorskie z twórcami filmu pod tytułem
Kostomłoty nad Bugiem
W północno-wschodniej części województwa lubelskiego, w powiecie bialskopodlaskim na Równinie Kodeńskiej Lubelskiego Polesia, 13 km na południe od Terespola, tuż nad graniczną rzeką Bug, położone są Kostomłoty.
Ta pamiętająca czasy królów Władysława IV i Jana Kazimierza, powstała w 1412 roku, licząca dzisiaj kilkadziesiąt domostw wieś, zachowała do czasów współczesnych pamięć o męczennikach unickich, którzy w czasie zaboru rosyjskiego oddali życie za swoją wiarę. Istniejąca tu od 1627 roku parafia kultywuje wschodni obrządek liturgiczny w języku bizantyjsko-słowiańskim, będąc jedyną w Polsce, Europie i świecie cerkwią neounicką.
Lubelska Wytwórnia Filmowa w ramach promocji Lubelszczyzny postanowiła zrealizować dłuższy film dokumentalny, który ukazuje rzekę Bug, wieś Kostomłoty, historię cerkwi, ślub unicki, liturgię „Wieczerni” oraz odpust ku czci patrona parafii świętego Nikity.
_____________________________
Filmy zrealizowane przez zespól Lubelskiej Wytwórni Filmowej pod kierownictwem Janusza Hanasa – reżysera, autora zdjęć, montażystę i grafika.
„Ziemia włodawska” – film turystyczno-krajoznawczy, zawierający osiem sekwencji z różnych miejsc powiatu włodawskiego. Zrealizowany ze środków LWF w ramach niezależnej promocji Województwa Lubelskiego.
Czas trwania 1 godz. 10 min.
„W Dolinie Ciemięgi”- zainicjowany przez Zakład Hydrologii UMCS film dokumentalny, prowadzący od źródeł rzeki Ciemięgi, aż do jej ujścia. Wraz z nurtem rzeki poznajemy miejsca występowania źródeł zasilających ten ciek oraz miejscowości, przez które płynie Ciemięga.
Czas trwania 37 min.
„Krasnobród w krainie Roztocza” – film turystyczno-krajoznawczy, ukazujący piękne zakątki Roztocza, historię znanego sanktuarium w Krasnobrodzie oraz muzeum regionalne.
Czas trwania 53 min.
„Kazimierz Dolny i okolice” – film turystyczno-krajoznawczy, ukazujący nie tylko Kazimierz, lecz również najbliższe okolice: wąwozy (Korzeniowy dół), Janowiec, kamieniołom w Bochotnicy, kościoły i kazimierski zamek. Film zachęcający do odwiedzania nie tylko centrum miasta.
Czas trwania 53 min.
„Kostomłoty nad Bugiem” – film dokumentalny o nadbużańsiej wsi powstałej w 1412 roku i istniejącej tam od roku 1627 jedynej w Polsce, Europie i świecie cerkwi neounickiej – Sanktuarium Unitów Podlaskich, gdzie liturgia odprawiana jest w języku bizantyjsko-słowiańskim.
___________________________________________
Mgr Sławomir Głowacki – geograf, absolwent UMCS. Od 1989 roku zatrudniony w Zakładzie Hydrologii Instytutu Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS. Współautor publikacji poświęconych stosunkom wodnym Lubelszczyzny. Podróżnik, scenarzysta, autor wystaw fotograficznych poświęconych ziemiom wschodnim II Rzeczypospolitej, w szczególności obszarom Podlasia i Polesia Lubelskiego.
Janusz Hanas urodził się 18 kwietnia 1949 roku w Biłgoraju skąd w 1967 roku, po ukończeniu liceum wyemigrował dalej „do szkół”. Do Biłgoraja już nie powrócił, osiadł na stałe w Lublinie. Malarz, grafik, autor setek olejnych pejzaży ukazujących piękno Lubelszczyzny, uczestnik wystaw malarskich zbiorowych i indywidualnych. Były operator Telewizji Lublin, realizator reportaży i filmów dokumentalnych, reżyser, założyciel Lubelskiej Wytwórni Filmowej. Twórca wielu filmów promujących walory turystyczno-krajoznawcze Lubelszczyzny, autor reportaży o Monako, Antibes, Lazurowym Wybrzeżu Francji i Loppiano w Apeninach.
W 2012 roku laureat Nagrody Specjalnej na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Katolickich w Niepokalanowie. Za realizacje filmowe odznaczony medalem Lumen Mundi.
Lubelska Wytwórnia Filmowa to niezależna grupa twórców, którzy promują tradycyjne, odmienne od obowiązujących standardów spojrzenie na otaczającą rzeczywistość. Przedstawiają najwspanialsze zakątki naszego województwa, zapraszając do zwiedzania miejsc położonych często w zasięgu ręki, ale mało znanych. Miejsc tak urokliwych, że całkiem spokojnie konkurować mogą z najlepszymi kurortami Europy. Jednak to nasze, rodzinne piękno trzeba pragnąć poznawać i dbać o nie, jak o najcenniejszy skarb.
Cudze chwalicie, swego nie znacie!