W tle - grafika Pawła Ryżki p.t. ROBOTNICE SZTUKI - pierwowzór muralu, jaki znajduje się na południowej ścianie Domu Kultury LSM

Niniejsza domena domkulturylsm.pl stanowi obecnie
ARCHIWUM działalności oraz wydarzeń jakie miały miejsce
w Domu Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
w okresie od lipca 2012 r. do czerwca 2022 r.

Wszelkie AKTUALNOŚCI oraz ZAPOWIEDZI
znajdziecie Państwo na nowej odsłonie strony:

www.dklsm.pl

ZAPRASZAMY

czwartek 7 marca 2013 r.

o godz. 18:00

Wieczór literacko-muzyczny i wystawa malarstwa

Profesora Janusza Kirenki

CHWILA

ulotka.pdf


W programie:
Piosenki: Mariusz Matera, Krzysztof Jasiuk
oraz Dariusz Tokarzewski z Grupy VOX
Fragmenty wspomnień Profesora przeczyta Witold Kopeć
Spotkanie poprowadzi Kazimierz Rejmak

Wstęp wolny

Umiejętność przenikania istoty rzeczy tyczy nie tylko aktywności pisarskiej i poetyckiej prof. Janusza Kirenki, jest również widoczna w jego malarstwie, które przybrało zupełnie odmienną od dotychczasowej formę, będącą próbą bajkowego przenikania wnętrza. Niełatwe to zadanie dla twórcy, nie tylko pod względem warsztatowym. Niełatwe to zadanie również dla odbiorcy, który idąc śladem twórcy, jego myśli, powinien podążać w tym samym kierunku, akceptując wizję artysty, znajdując sobie miejsce w kreowanym przezeń świecie artystycznego wyrazu, traktując go w rezultacie jako własny. Nie jest to sztuka dla wszystkich, bo nie wszyscy są w stanie podołać temu zadaniu i uczynić świat Profesora własnym. Wszyscy możemy być jednak gośćmi w tej przestrzeni, która dopiero w pełni akceptowana staję się naszą własną. Czy można mówić w tym przypadku o elitarności dzieła, czy nie zawężamy w ten sposób grupy odbiorców? W myśleniu powinniśmy być arystokratami i Janusz Kirenko pozwala wszystkim, którzy tego pragną, poszerzyć grono tej specyficznej, kulturowej arystokracji i jest to chyba jedyny sposób, by współcześnie móc stać się arystokratą.
Oddawana właśnie do rąk czytelników „Chwila” nie jest w opinii autora klasyczną książką autobiograficzną, stanowi ona raczej refleksyjny zbiór faktów, tworzący rodzaj dramatycznej przestrzeni, w której czytelnik będzie mógł odnaleźć swoje miejsce, tak jak stało się to moim udziałem. Określone przez autora ramy czasowe akcji, ważne w aspekcie historycznym, tracą na znaczeniu w zetknięciu z zawartym w książce ładunkiem emocjonalnym, pozwalając w rezultacie na stwierdzenie, że czas nie ma tu większego znaczenia dla rozgrywającej się historii. W prowadzonej narracji istotny jest przede wszystkim punkt zwrotny, owa tytułowa „Chwila”, która wydaje się nie mieć końca…

Kazimierz Rejmak

Wystawa czynna do 22 marca 2013 r.

Starałem się nie zmarnować swojego życia, chociaż uczyniłem w nim wiele, by je skomplikować. Jeszcze długo po wypadku zadawałem sobie pytanie o sens tego wszystkiego. Dlaczego dotknął mnie taki los. Nie stworzyłem ku temu szczególnych warunków. Ani nie byłem birbantem, ani kimś, kto chciałby nadto widocznie imponować innym, ani tym bardziej w chwili zdarzenia pijany lub nawet po przysłowiowym piwie, co w wielu przypadkach dyskredytuje takiego człowieka w opinii publicznej. Nic z tych rzeczy. Jeszcze jeden skok przed obiadem. Tyle przecież ich już wykonałem. Niestety. Zaciągnąłem u Pana Boga kredyt na życie. Starałem się więc go spłacić, i nieustannie to czynię, najlepiej jak potrafię.

Janusz Kirenko

Prof. dr hab. Janusz Kirenko
Urodzony w Lublinie. Studia odbył w latach 1978-1982 na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Stopień doktora nauk humanistycznych uzyskał w 1988 roku, a stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w roku 1999. W czerwcu 2009 roku otrzymał tytuł naukowy profesora.
Pracę na UMCS rozpoczął od stanowiska asystenta-stażysty w Zakładzie Psychopedagogiki Specjalnej, by kontynuować ją na stanowiskach: asystenta, starszego asystenta, adiunkta, a od 2002 roku profesora nadzwyczajnego UMCS. Od 2005 roku jest kierownikiem Zakładu Pedeutologii i Edukacji Zdrowotnej. Trzecią kadencję (od 2003 roku) pełni również funkcję dyrektora Instytutu Pedagogiki UMCS.
W dorobku naukowym posiada 16 monografii, ponad 150 rozpraw i artykułów naukowych, raportów z badań, prac redakcyjnych, opracowań dydaktycznych w formie koncepcji kształcenia, planów i programów studiów oraz projektów praktycznych do wykorzystania w edukacji specjalnej i zdrowotnej oraz rehabilitacji. Do najważniejszych należą: Psychospołeczne przystosowanie osób z paraplegią (1991), Niektóre uwarunkowania psychospołecznego funkcjonowania osób z uszkodzeniem rdzenia kręgowego (1995), Psychospołeczne determinanty funkcjonowania seksualnego osób z uszkodzeniem rdzenia kręgowego (1998), Seks po uszkodzeniu rdzenia kręgowego (2001, współautor Z. Lew-Starowicz), Wsparcie społeczne osób z niepełnosprawnością (2002), Oblicza niepełnosprawności (2006), Edukacja i rehabilitacja osób z upośledzeniem umysłowym (2006 i 2009 drugie wydanie, współautor M. Parchomiuk), Odkrywanie niepełnosprawności wzrokowej w nauczaniu włączającym (2007, współautor P. Gindrich), Indywidualna i społeczna percepcja niepełnosprawności (2007), Zasoby osobiste w chorobach psychosomatycznych (2008, współautor S. Byra), Bezrobocie, niepełnosprawność, potrzeby (2010, współautor E. Sarzyńska), Współczesny nauczyciel. Studium wypalenia zawodowego (2011, współautor T. Zubrzycka-Maciąg). Odegrały one znaczącą rolę w wyodrębnianiu, rozwoju i umacnianiu się pedagogiki specjalnej ogólnej i rehabilitacji, szczególnie teorii i praktyki rehabilitacji i edukacji osób z niepełnosprawnością ruchową i z upośledzeniem umysłowym.
Za swoją działalność naukową, dydaktyczną i społeczną wielokrotnie wyróżniany i nagradzany. W 2008 roku otrzymał prestiżowy medal „Twórcy polskiej rehabilitacji”, przyznany przez kapitułę Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie rehabilitacji.
Poza pracą naukowo-dydaktyczną i działalnością społeczną zajmuje się malarstwem. Brał udział w kilkunastu wystawach zbiorowych i indywidualnych. W 2007 roku debiutował tomikiem wierszy w konwencji haiku, pt. Nieodgadnione snu udręki, by w kolejnych latach opublikować: W drażliwości swej (2008), Takie tam, portrety, refleksje, impresje (2009), Pejzaż. W poszukiwaniu harmonii (2012).

 

 

W trakcie spotkania będzie można nabyć dwutomową książkę Janusza Kirenki pt. Chwila, Lublin 2012

Archiwa
RELACJE FILMOWE
PLAYZapraszamy do oglądania relacji filmowych z wydarzeń jakie odbyły się w Domu Kultury LSM. ***
Realizacja filmów Zenon Krawczyk
Prowadzenie strony - Marek Dybek  Marek Dybek / KmBk-STUDIO   /    Powered by WordPress Platform
ul. Konrada Wallenroda 4a        20-607 Lublin
tel. 81 743 48 29
dom.kultury@spoldzielnialsm.pl
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. .

Zapoznałem się z informacją