piątek 8 marca 2013 r.
o godz. 18:00
Koncert zespołów wokalnych
z Białorusi i Polski
Bliżej siebie
- Wzorcowy Chór Chłopięcy „Pieuniki” Miejskiego Domu Kultury w Brześciu
- Zespół Wokalno-Estradowy „Fantazja” z Domu Kultury Kolejarzy w Brześciu
- Zespół Wokalny Domu Kultury LSM
Wstęp wolny
_____________________________________
Wzorcowy Chór Chłopięcy „Pieuniki” Miejskiego Domu Kultury w Brześciu powstał w 1975 roku. Do dziś mieszkańcy Brześcia podziwiają dźwięczne głosy młodych solistów, wysoki poziom wykonania ambitnych utworów muzycznych, ciekawy repertuar, chęć przekazania słuchaczom swoich uczuć i myśli w muzycznych obrazach.
Chór posiada wiele tytułów i jest laureatem licznych republikańskich oraz międzynarodowych festiwali i konkursów. „Pieuniki” występowali w wielu miastach Rosji, Ukrainy, Litwy, Łotwy, Polski, Niemiec, Mołdawii oraz Bułgarii. Kierownikiem artystycznym chóru jest Oleg Nieroda.
_____________________________________
Zespół Wokalno-Estradowy na Białorusi
„Fantazja” z Domu Kultury Kolejarzy w Brześciu na Białorusi
Powstał 4 września 2000 roku w Domu Kultury Kolejarzy w Brześciu. Liczy 15 osób (głównie dzieci w wieku od 4 do 16 lat). Występuje na imprezach organizowanych przez DK Kolejarzy, w Miejskim Parku Kultury i Odpoczynku im. „1 maja”, na plenerowych imprezach miejskich, na letnich obozach dziecięcych, w szkołach. Solistka zespołu − Wiktoria Gojsik − jest finalistką miejskiego konkursu „Złoty Kogucik” i Festiwalu Twórczości Ludowej „Wielkiemu Zwycięstwu − Sława” zorganizowanego w 2010 roku z okazji 65 rocznicy zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej. Również inni uczestnicy Zespołu niejednokrotnie byli laureatami i finalistami wielu konkursów miejskich i krajowych, a cały zespół za aktywny udział w twórczym życiu miasta i Domu Kultury Kolejarzy niejednokrotnie był nagradzany honorowymi dyplomami. Na repertuar zespołu składają się współczesne piosenki białoruskich i rosyjskich autorów, jak również melodie ludowe we współczesnych opracowaniach oraz pieśni kompozytorów amatorów. Główny akcent kierownik zespołu stawia na rozwój głosu, wyrazistość sceniczną i oryginalność wykonania. Na zajęciach dzieci nie tylko uczą się śpiewać, lecz także nawiązują kontakty z rówieśnikami, uczą się rozumieć siebie nawzajem i stwarzać zawsze dobrą atmosferę. Kierownikiem artystycznym zespołu jest Natalia Kaplina.
_____________________________________
Zespół Wokalny Domu Kultury LSM
Kierownikiem zespołu jest Magdalena Stopa – wokalistka, gitarzystka oraz kompozytorka i aranżerka. Śpiewała w siedmiu językach. W 1995 roku w Konkursie Big-Bandów w Nowym Tomyślu zdobyła nagrodę dla najlepszej wokalistki. Od 1997 roku była wokalistką, kompozytorką i współautorką tekstów w zespole „Ray No Falls”, którego przeboje zajmowały pierwsze miejsca listy przebojów. Zespół odbywał trasy koncertowe z ówczesnymi sławami europejskiej sceny muzycznej – zespołami: „Mr President” czy „Scooter”. W 2000 roku została laureatką Konkursu Wokalistów Jazzowych. W 2002 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach na kierunku „Jazz i muzyka rozrywkowa”. Koncertowała na terenie całego kraju z zespołem „Perła Wschodu”, który w dużej mierze składał się z absolwentów katowickiej Akademii Muzycznej. Zespół ten nagrał dwa teledyski: „Dla miłości” – prezentowany m.in. w telewizji : „4Fun Tv”, „Trwam” i „ZTK” oraz drugi pt.„Pod papugami”, będący współczesną aranżacją znanego przeboju Czesława Niemena. W 2006 roku była współzałożycielką i współprowadzącą „Zamość Gospel Family”, z którym występowała w kraju i za granicą. Była też opiekunem artystycznym zespołu „Nana”, który w 2005 roku wygrał „Debiuty Opolskie”. Inny podopieczny artystki – Krzysztof Kwiatkowski zadebiutował w serialu „Hotel 52” oraz występuje w kraju jako śpiewający aktor i konferansjer.
Od 2003 roku Magdalena Stopa jest wykładowcą na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na Wydziale Artystycznym, kierunek Jazz i Muzyka Estradowa. Od 2008 roku współprowadzi oraz organizuje Zamojskie Warsztaty Muzyki Gospel wraz z Brianem Fentresem oraz Colinem Vassellem. Pierwsze Warsztaty Gospel prowadziła również w Kijowie na Ukrainie. Występowała na festiwalu „New Cooperation” w Łucku, a także z Big-Bandem na festiwalu „Jazz na Kresach” w Zamościu. Koncertowała również z repertuarem piosenek Edith Piaf, prezentując jej dorobek i przybliżając sylwetkę tej wspaniałej Damy Francuskiej Piosenki. Oprócz działalności koncertowej organizuje oraz prowadzi warsztaty wokalne dla solistów, zespołów oraz instruktorów zajmujących się młodymi adeptami sztuki wokalnej i scenicznej.
W Domu Kultury LSM Magdalena Stopa prowadzi zajęcia wokalne dla dzieci i młodzieży. Niektóre z uczestniczek tych zajęć zaprezentują kilka piosenek przygotowanych specjalnie na ten koncert.