wtorek 12 marca 2013 r.
o godz. 18.00
Spotkanie z redakcją kwartalnika
poświęconego literaturze i sztuce
Lublin – miasto poetów
Prowadzenie
red. Bogusław Wróblewski
W spotkaniu udział wezmą m.in.:
Magdalena Jankowska, Ewa Mazur, Adam Kulik, Waldemar Michalski, Stanisław Łukowski, Zbigniew Strzałkowski, Marian Stanisław Hermaszewski, Janusz Kozłowski i Józef Zięba
W czasie spotkania będzie można nabyć najnowszy numer kwartalnika „Akcent”
i otrzymać archiwalne numery tego pisma
Wstęp wolny
Miasto poetów
Jeśli Lublin można umieścić zaraz po Krakowie w czołówce polskich miast, to z dwóch powodów: jest tu drugi najpiękniejszy oryginalnie zachowany zespół staromiejski, jest też – odczuwalny niemal tak wyraźnie jak tam – niezwykły klimat sprzyjający formowaniu talentów poetyckich. One rodzą się tu po prostu na (Czechowiczowskim) kamieniu!
Pisałem o tym 32 lata temu w artykule otwierającym pierwszy tom „Akcentu” nazywając Lubelszczyznę „regionem poetów”. Czas potwierdził większość postawionych w 1980 r. diagnoz, choć różnie potoczyły się losy kilkudziesięciu twórców z wysokiej fali lat siedemdziesiątych.
W ubiegłym stuleciu kilkakrotnie podejmowano próby przedstawienia panoramicznego obrazu lubelskiej liryki. Podsumowaniem najciekawszych debiutów dwudziestolecia międzywojennego była „Antologia współczesnych poetów lubelskich” ks. Ludwika Zalewskiego z 1939 r. prezentująca 15 poetów z Józefem Czechowiczem na czele. (…)
Być może nie tylko umiłowanie literatury, ale i szlachetna pasja dokumentacyjna kierowała redaktorami lubelskiej „Gazety Wyborczej”, gdy z końcem 2007 roku poprosili mnie o cotygodniową prezentację lubelskich autorów w kąciku poetyckim na łamach weekendowego wydania „Gazety” – po jednym wierszu z krótkim komentarzem interpretacyjnym i biogramem. Cykl zatytułowaliśmy – nawiązując do „Akcentowej” publikacji z 1980 r. – „Lublin – miasto poetów”. Od stycznia do listopada 2008 r. przedstawiłem 44 poetów związanych z Lublinem.
Antologia w formie książki, której część pierwszą oddajemy do rąk czytelników, jest rozwinięciem tamtej publikacji. W nowej, książkowej formule możemy sobie pozwolić na prezentację co najmniej dwóch wierszy każdego z poetów, a i liczba samych autorów jest znacznie większa: część pierwsza obejmuje 30 sylwetek twórców starszej i najstarszej generacji – tych, którzy przekroczyli 55 rok życia (a zatem urodzonych przed 1958 r.). Część druga, zawierająca co najmniej tyle samo sylwetek autorów młodego i średniego pokolenia (urodzonych po 1957 r.), ukaże się w przyszłym roku.
Ale to właśnie od młodych zaczął się w istocie ten poetycki kalejdoskop na łamach „Gazety”. Od końca 2004 r. do połowy 2005 r. w prowadzonym przeze mnie weekendowym cyklu „Zaułek poetów”, zwieńczonym po kilku miesiącach publikacją książkową, znalazło miejsce ponad dwudziestu młodych autorów (co prawda z terenu całej Lubelszczyzny) – ci spośród nich, którzy zostali w Lublinie i których twórczość nie okazała się wyłącznie efemerycznym przywilejem młodości, powrócili na łamy „Gazety” po czterech latach i mają swoje miejsce w tej antologii. Znajdą się w niej również autorzy, którzy dali się poznać z najlepszej strony dopiero po publikacji „Zaułka”. Można zaryzykować opinię, że w ciągu kilku ostatnich lat, ze względu na bardzo interesujące debiuty (również na łamach „Akcentu”), lubelska poezja przeżywa okres ożywienia podobny do tego z przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.
Bogusław Wróblewski
__________________________
Akcent jest czasopismem niezależnym, utrzymuje się z dotacji budżetowych oraz dobrowolnych wpłat. Wydawany początkowo jako almanach, po Sierpniu 1980 roku został zalegalizowany jako czasopismo poświęcone literaturze, sztukom plastycznym i naukom humanistycznym. W latach osiemdziesiątych na skutek restrykcji politycznych był dwukrotnie zawieszany, ale środowisku artystycznemu udawało się odzyskać tytuł w niezmienionej postaci.
Akcent od początku swego istnienia ma zdolność odkrywania talentów poetyckich, prozatorskich, eseistycznych i krytycznoliterackich.
Akcent analizuje procesy kulturowe, jakie zachodzą na pograniczu narodowości. Pismo zainicjowało poważne zainteresowanie tym tematem przed wieloma laty, kiedy był on jeszcze zakazany przez PRLowską cenzurę.
Akcent był nazywany „domem najwybitniejszych śpiewających poetów” – publikowano tu utwory Wojciecha Młynarskiego oraz wysokiej próby przekłady piosenek Georgesa Brassensa, Jacquesa Brela, Bułata Okudżawy, Władimira Wysockiego, a w ostatnich latach Jana Kondraka, Basi Stępniak-Wilk, Marka Andrzejewskiego, Marcina Różyckiego, Wojciecha Waglewskiego. W „Akcencie” debiutowało wielu młodych autorów, których nazwiska stały się głośne (m.in. Piotr Szewc, Eda Ostrowska, Marcin Świetlicki, Andrzej Niewiadomski).
Akcent ma znaczący udział w popularyzacji literatury polskiej tworzonej na obczyźnie – już w latach 80. prezentowano twórczość pisarzy emigracyjnych i jej kompetentne omówienia.
Akcent prezentował pierwsze polskie przekłady „Spotkania w Telgte” Güntera Grassa, „Malowanego ptaka” Jerzego Kosińskiego, „Cementowego ogrodu” Iana Russella McEwana, „Szatańskich wersetów” Salmona Rushdiego, opowiadań Isaaca Bashevisa Singera.
Co pewien czas Akcent publikuje blok tekstów poświęconych jednemu tematowi, problemowi czy osobie, np.: „Dziecko i świat”, „Samobójcy i inni”, „Gra – temat i metoda”, „Chłopi – twórcy kultury”, „Powstanie warszawskie”, „Węgrzy i o Węgrach”, „Erotyka w literaturze”, „Komizm, humor i groteska w kulturze Europy”, „Polscy Amerykanie”, „Karol Wojtyła – poeta, dramaturg, filozof”, „Czytanie Ukrainy”.
Akcent gościł na swych łamach m.in. Tadeusza Chabrowskiego, Karla Dedeciusa, Michała Głowińskiego, Ryszarda Kapuścińskiego, Tadeusza Konwickiego, Istvana Kovacsa, Jacka Łukasiewicza, Leszka Mądzika, Danutę Mostwin, Wiesława Myśliwskiego, Wacława Oszajcę, Piotra Sommera, Andrzeja Sosnowskiego, Sergiusza Sternę-Wachowiaka, Jerzego Święcha, Bolesława Taborskiego, abp Józefa Życińskiego, Jacka Dehnela, Annę Frajlich, Pawła Huelle.
Akcent ukazuje się cztery razy w roku.
Zamówienia na prenumeratę przyjmowane są pod adresem redakcji.
______________
AKCENT
ul. Grodzka 3, 20-112 Lublin tel./fax (81) 53-274-69
akcent_pismo@gazeta.pl