czwartek 14 marca 2013 r.
o godz. 17:30
Lubelskie Towarzystwo Polsko-Węgierskie
Wystawa malarstwa artystów węgierskich
Ziemia Łęczyńska – inspiracja dla artystów
oraz
Koncert młodych solistów
mistrzowskiej klasy akordeonu
prof. Elwiry Śliwkiewicz-Cisak
ze Szkół Muzycznych im. Karola Lipińskiego i im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie
W programie miniatury muzyczne kompozytorów polskich i zagranicznych XX w.
Na wystawie prezentowane są prace, które stanowią podsumowanie artystycznych działań sześciu uczestników Międzynarodowych Plenerów Artystycznych, jakie od 2005 roku odbywają się w Łęcznej w pierwszej połowie lipca pod nazwą „Ziemia Łęczyńska – inspiracja dla artystów”. Kolejne edycje pleneru upewniają organizatorów, że Łęczna stała się miejscem, do którego artyści chętnie wracają, by tu realizować się w atmosferze twórczej pracy. W stworzonych przez nich obrazach odnajdujemy elementy kolorystyczne, strukturę i formę zaczerpnięte z otaczających nas pejzażu i miasta, które dają możliwość podróży w przeszłość. Takie jest oblicze starej Łęcznej, urzekającej swym niepowtarzalnym pięknem, nowa zaś cześć miasta inspiruje nasyceniem barw i wszechobecną zielenią przyrody.
Obecna wystawa to tylko część obrazów ze zbiorów Centrum Kultury w Łęcznej, gdzie oprócz Węgrów na plenerach gościli artyści z Japonii, Niemiec, Rumunii, Serbii, Litwy, Czech, Słowacji, Ukrainy i Polski.
Organizatorem plenerów jest Centrum Kultury w Łęcznej i Łęczyńskie Stowarzyszenie Twórców Kultury i Sztuki PLAMA.
_______________________________________________
ANDRIEJ IWANCSO
Urodzony w 1972 r. Ukończył Wydział Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Przedkarpackim. Członek Krajowego Związku Malarzy Ukrainy. Wystawy indywidualne w Budapeszcie i Kijowie. Uczestnik wielu plenerów i wystaw zbiorowych. Mieszka i pracuje w Mukaczewie (Ukraina).
ESZTER LÁNG
Urodzona w Rumunii, mieszka i tworzy w Debreczynie (Węgry). Zrzeszona w Krajowym Związku Węgierskich Artystów – MAOE, Stowarzyszeniu Pastelistów Węgierskich, Stowarzyszeniu Pastelistów Polskich. W dorobku liczne wystawy indywidualne oraz udział w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.
ÁGOTA VERES
W 1993 r. ukończyła Kijowską Akademię Filmu i Teatru Karpenko Karogo. W 2000 r. pracowała w Węgierskim Teatrze Narodowym w Beregsas. Malarstwa uczył ją ojciec Peter Veres, znany na Zakarpaciu artysta. W swoim dorobku ma kilka
wystaw indywidualnych i zbiorowych. Mieszka i tworzy w Beregovo (Ukraina).
SALI RÓZA
Urodzona w Mezőberény (Węgry) w 1947 r. Studiowała podstawy rysunku. W 1969 r. ukończyła dwa kierunki studiów: rysunek i matematykę. Mieszka i tworzy w Budapeszcie (Węgry).
DUDAS GIULA Mieszka i tworzy w Baia-Mare w Rumunii.
KAZIMIERZ KRUPA
Mieszka i tworzy w Lublinie. Członek Łęczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki PLAMA. Związany z Lubelskim Towarzystwem Polsko-Węgierskim.
Fotorelacja – Centrum Kultury w Łęcznej —> www.ck.leczna.pl