W tle - grafika Pawła Ryżki p.t. ROBOTNICE SZTUKI - pierwowzór muralu, jaki znajduje się na południowej ścianie Domu Kultury LSM

Niniejsza domena domkulturylsm.pl stanowi obecnie
ARCHIWUM działalności oraz wydarzeń jakie miały miejsce
w Domu Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
w okresie od lipca 2012 r. do czerwca 2022 r.

Wszelkie AKTUALNOŚCI oraz ZAPOWIEDZI
znajdziecie Państwo na nowej odsłonie strony:

www.dklsm.pl

ZAPRASZAMY

 wtorek 16 kwietnia 2013 r.

o godz. 18:00

 

Polski Klub Ekologiczny Okręg Środkowo – Wschodni

Dom Kultury
Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej

zapraszają na projekcję i spotkanie autorskie z twórcami
filmu przyrodniczego pod tytułem

„W Dolinie Ciemięgi”

 Wprowadzenie prof. dr hab. Zdzisław Michalczyk

ulotka.pdf 

Filmy zrealizowane przez zespól Lubelskiej Wytwórni Filmowej pod kierownictwem Janusza Hanasa – reżysera, autora zdjęć, montażystę i grafika.

 

„Ziemia włodawska” – film turystyczno-krajoznawczy, zawierający osiem sekwencji z różnych miejsc powiatu włodawskiego. Zrealizowany ze środków LWF w ramach niezależnej promocji Województwa Lubelskiego.
Czas trwania 1 godz. 10 min.

 

 

 

„W Dolinie Ciemięgi”- zainicjowany przez Zakład Hydrologii UMCS film dokumentalny, prowadzący od źródeł rzeki Ciemięgi, aż do jej ujścia. Wraz z nurtem rzeki poznajemy miejsca występowania źródeł zasilających ten ciek oraz miejscowości, przez które płynie Ciemięga.
Czas trwania 37 min.

 

 

 

„Krasnobród w krainie Roztocza” – film turystyczno-krajoznawczy, ukazujący piękne zakątki Roztocza, historię znanego sanktuarium w Krasnobrodzie oraz muzeum regionalne.
Czas trwania 53 min.

 

 

 

„Kazimierz Dolny i okolice” – film turystyczno-krajoznawczy, ukazujący nie tylko Kazimierz, lecz również najbliższe okolice: wąwozy (Korzeniowy dół), Janowiec, kamieniołom w Bochotnicy, kościoły i kazimierski zamek. Film zachęcający do odwiedzania nie tylko centrum miasta.
Czas trwania 53 min.

 

 

 

„Kostomłoty nad Bugiem” – film dokumentalny o nadbużańsiej wsi powstałej w 1412 roku i istniejącej tam od roku 1627 jedynej w Polsce, Europie i świecie cerkwi neounickiej – Sanktuarium Unitów Podlaskich, gdzie liturgia odprawiana jest w języku bizantyjsko-słowiańskim.

 

 

 

___________________________________________
Prof. dr hab. Zdzisław Michalczyk od początku zatrudnienia w UMCS (1969) jest związany z Zakładem Hydrologii. Pracę doktorską obronił w 1977 roku, w 1987 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego, a w 1996 roku tytuł naukowy profesora. Pełnił odpowiedzialne funkcje na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi: prodziekana (1991-1999), dyrektora Instytutu Nauk o Ziemi (1999-2011), od listopada 1988 roku kieruje Zakładem Hydrologii.  Jest współorganizatorem Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej. Od wielu lat współpracuje z jednostkami administracji państwowej i terenowej oraz z przedsiębiorstwami eksploatującymi zasoby wody, w tym z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie.
Zainteresowania naukowe Profesora dotyczą hydrologii i hydrogeologii, ukierunkowanych na poznanie i ochronę środowiska geograficznego. Są one skoncentrowane na warunkach występowania i krążenia wody, głównie w obszarze międzyrzecza Wisły i Bugu oraz na zmianach stosunków wodnych zachodzących pod wpływem gospodarki. Z Jego inicjatywy wykonanych zostało, przez różne zespoły badawcze, szereg opracowań monograficznych dotyczących Lubelszczyzny, których był autorem lub redaktorem; np. Zasięg oddziaływania ujęć wód podziemnych miasta Lublina (1983), Warunki występowania i krążenia wód na obszarze Wyżyny Lubelskiej (1986), Źródła Roztocza – monografia hydrograficzna (1996), Jeziora łęczyńsko-włodawskie. Monografia przyrodnicza (1997), Kompleksowe Badania Środowiska Przyrodniczego Roztocza (1997), Stosunki wodne Lubelszczyzny (1998), Strategia wykorzystania i ochrony wód w dorzeczu Bystrzycy (1997), Renaturyzacja obiektów przyrodniczych – aspekty ekologiczne i gospodarcze (2000), Źródła Wyżyny Lubelskiej i Roztocza (2001), Obieg wody w środowisku naturalnym i przekształconym (2007), Wody Lubelszczyzny (2008), Wybrane problemy retencji wodnej (2008), Ocena warunków występowania wody i tworzenia się spływu powierzchniowego w Lublinie (2012). Łączny Jego dorobek naukowy tworzy 450 różnych opracowań. Prace te mają charakter nowatorski, oparte są o bogate materiały terenowe i archiwalne. Ich cechą wspólną jest naukowe opracowanie stanu i przekształceń hydrosfery Lubelszczyzny. Wszystkie opracowania mają wysokie walory poznawcze i dokumentacyjne, stanowią doskonały materiał do oceny aktualnie zachodzących zmian w środowisku. Zawierają również niezwykle ważne rozwiązania dotyczące powiązań wód podziemnych z powierzchniowymi, wraz z oceną roli źródeł w zasilaniu rzek oraz konsekwencjami wysokiej eksploatacji ujęć wód podziemnych.

 

Mgr Sławomir Głowacki – geograf, absolwent UMCS. Od 1989 roku zatrudniony w Zakładzie Hydrologii Instytutu Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS. Współautor publikacji poświęconych stosunkom wodnym Lubelszczyzny. Podróżnik, scenarzysta, autor wystaw fotograficznych poświęconych ziemiom wschodnim II Rzeczypospolitej, w szczególności obszarom Podlasia i Polesia Lubelskiego.

 

 

 

 

Janusz Hanas urodził się 18 kwietnia 1949 roku w Biłgoraju skąd w 1967 roku, po ukończeniu liceum wyemigrował dalej „do szkół”. Do Biłgoraja już nie powrócił, osiadł na stałe w Lublinie. Malarz, grafik, autor setek olejnych pejzaży ukazujących piękno Lubelszczyzny, uczestnik wystaw malarskich zbiorowych i indywidualnych. Były operator Telewizji Lublin, realizator reportaży i filmów dokumentalnych, reżyser, założyciel Lubelskiej Wytwórni Filmowej. Twórca wielu filmów promujących walory turystyczno-krajoznawcze Lubelszczyzny, autor reportaży o Monako, Antibes, Lazurowym Wybrzeżu Francji i Loppiano w Apeninach.
W 2012 roku laureat Nagrody Specjalnej na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Katolickich w Niepokalanowie. Za realizacje filmowe odznaczony medalem Lumen Mundi.

 

___________________________________

 

 

Polski Klub Ekologiczny jest ogólnopolską organizacją pozarządową. Od 1980 roku prowadzi działalność na rzecz zrównoważonego rozwoju jako podstawy polityki społeczno -gospodarczej Polski. Wspiera wszelkie działania służące przywracaniu równowagi ekologicznej
w środowisku przyrodniczym, czystości biosfery, ochronie krajobrazu naturalnego i kulturowego oraz zdrowiu obywateli. PKE uczestniczy w międzynarodowym ruchu ekologicznym i jest członkiem kilku znanych organizacji międzynarodowych.
Powyższe przesłanki programowe są również przedmiotem działalności Polskiego Klubu Ekologicznego Okręg Środkowo-Wschodni, który ponadto jest pozarządową organizacją pożytku publicznego. Zrzesza on uznanych pracowników nauki i praktyków zasłużonych w ochronie środowiska, ze środowisk inżynierskich i humanistycznych województwa lubelskiego. Działalność jego koncentruje się wokół poprawy środowiska naturalnego i przeciwdziałaniu powstawaniu na jego obszarze nowych źródeł zagrożeń.
W ramach Okręgu działają zespoły problemowe zajmujące się m.in. ochroną przyrody
w europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000, edukacją ekologiczną, gospodarką wodną oraz gospodarką odpadami komunalnymi i przemysłowymi. W zainteresowaniu Klubu leży również zrównoważony transport, ochrona klimatu, energia odnawialna i rolnictwo ekologiczne.
Powyższe zagadnienia były przedmiotem organizowanych przez PKE Okręg Środkowo-Wschodni i jego koła sympozjów, konferencji i spotkań przy współpracy z lubelskim środowiskiem naukowym i puławskim Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. Klub w ramach podejmowanych interwencji pod adresem władz państwowych i samorządowych złożył szereg opinii i wniosków dotyczących lokalizacji na terenie województwa inwestycji w zakresie ich negatywnego wpływu na środowisko i zdrowie mieszkańców – po uwzględnieniu lokalnych warunków środowiskowych i zagrożeń powodowanych planowanymi inwestycjami.
Klub wspiera również inicjatywy społeczności lokalnych. W ramach współpracy
z wojewódzkimi władzami państwowymi i samorządowymi, obok uczestnictwa w organizowanych przez nie konferencjach, Klub bierze udział w konsultacjach dokumentów strategiczno-państwowych na szczeblu regionalnym, w ramach opracowywanych planach rozwojowych, m.in. na lata 2007-2015.
Jednym z ważnych celów strategicznych Klubu jest podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa poprzez edukacje ekologiczną, kształtowanie pośrodowiskowych postaw i wartości. W tym zakresie Klub współpracuje z organizacjami pozarządowymi, upowszechnia własne publikacje, ulotki, plakaty i filmy. Koła PKE włączają się również w ogólnopolskie akcje, m.in. „Święto niezapominajki”, „Sprzątanie świata”, „Niedziela bez samochodu” i „Ochrona klimatu”.

*

Polski Klub Ekologiczny Okręg Środkowo-Wschodni
ul. Królewska 17, 20-109 Lublin, tel. (81) 441 10 31, tel. 506 693 379
e-mail: pke-lublin@wp.pl
prezes: dr inż. Mariusz Zarychta,
wiceprezesi: dr inż. Kazimierz Kęsik, mgr Czesław Dąbrowski

 

Archiwa
RELACJE FILMOWE
PLAYZapraszamy do oglądania relacji filmowych z wydarzeń jakie odbyły się w Domu Kultury LSM. ***
Realizacja filmów Zenon Krawczyk
Prowadzenie strony - Marek Dybek  Marek Dybek / KmBk-STUDIO   /    Powered by WordPress Platform
ul. Konrada Wallenroda 4a        20-607 Lublin
tel. 81 743 48 29
dom.kultury@spoldzielnialsm.pl
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. .

Zapoznałem się z informacją