W tle - grafika Pawła Ryżki p.t. ROBOTNICE SZTUKI - pierwowzór muralu, jaki znajduje się na południowej ścianie Domu Kultury LSM

Niniejsza domena domkulturylsm.pl stanowi obecnie
ARCHIWUM działalności oraz wydarzeń jakie miały miejsce
w Domu Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
w okresie od lipca 2012 r. do czerwca 2022 r.

Wszelkie AKTUALNOŚCI oraz ZAPOWIEDZI
znajdziecie Państwo na nowej odsłonie strony:

www.dklsm.pl

ZAPRASZAMY

29 kwietnia 2013 r. o godz. 18:00 – Nietypowe ogrody

6 maja 2013 r.  o godz. 18:00- Ogrody w zgodzie z naturą 

13 maja 2013 r.  o godz. 18:00 – Zasady projektowania ogrodów

 

Cykl spotkań
z architektami krajobrazu
dr Ewą Trzaskowską
i mgr inż. Pawłem Adamcem

ulotka.pdf

 

 

  • Nietypowe ogrody –  29 kwietnia 2013 r. o godz. 18:00

W czasach, gdy brakuje miejsca na ogrody, a człowiek traci kontakt z przyrodą niezbędną do regeneracji sił fizycznych i psychicznych, jednocześnie wzrasta potrzeba jej zachowania i wprowadzania w najbliższym otoczeniu. Możliwości w tworzeniu różnych form terenów zieleni są ogromne. Dawno przestano już myśleć o nich, jako o obiektach płaskich. Architekci krajobrazu starają się wprowadzać je w każdy aspekt naszego życia, niezależnie od skali, miejsca i czasu istnienia. Takimi działaniami nie tylko uatrakcyjniają przestrzeń, ale przypominają również, że przyroda da sobie radę bez człowieka, ale człowiek bez niej nie będzie w stanie funkcjonować.

Nietypowe ogrody obejmują takie założenia jak:
zielone ściany, ogrody fasadowe, pnącza, ogrody na dachach, mini ogrody, ogrody deszczowe, trawniki ekstensywne i łąki kwietne, instalacje roślinne, landarty

 

  • Ogrody w zgodzie z naturą – rośliny pożyteczne i zwabiające zwierzęta – 6 maja 2013 r.  o godz. 18:00

Dobór i kompozycja roślin na rabatach to sztuka, proces twórczy, który dla wielu jest kwintesencją ogrodnictwa i źródłem zamiłowania do uprawy roślin. Najczęściej jego celem jest uzyskanie artystycznego efektu oraz atmosfery bliskiego obcowania z roślinami. Bardzo ważne jest również stworzenie miejsc dla pożytecznych i ozdobnych zwierząt. Nawet małe formy ogrodowe mogą zapewnić kontakt z przyrodą, poprawić samopoczucie, zwabić motyle czy ptaki.

Tematyka obejmuje zagadnienia takie jak:
miniogród ziołowy, ozdobne gatunki rodzime na miejsca słoneczne i zacienione, rośliny zwabiające owady, rośliny zwabiające ptaki i ssaki, rośliny odstraszające zwierzęta zagrażające ogrodowi.

 

  • Zasady projektowania ogrodów – 13 maja 2013 r.  o godz. 18:00

Właściwa aranżacja ogrodu jest często trudnym zadaniem. Podstawowa zasada kształtowania bliskich nam przestrzeni, mówi, że musimy starać się tak je przemieniać, aby panowały w nich ład i harmonia. Poszczególne elementy ogrodu powinny współgrać z otoczeniem, z charakterem budynku mieszkalnego oraz być zgodne z naszymi preferencjami i potrzebami. Aby teren był atrakcyjny, musimy znać podstawowe informacje na temat zasad projektowania.

Zagadnienia dotyczące projektowania ogrodów dotyczą:

doboru barw w ogrodzie, doboru pokrojów i gatunków roślin, kształtowania układu komunikacyjnego, rozmieszczenia elementów małej architektury, sytuowania i prowadzenia obiektów typu oczko wodne, skalniak, rabata, aspektów ekologicznych.

____________________________________

 

Dr Ewa Trzaskowska – ekolog, architekt krajobrazu. Od 2002 r. zatrudniona w Instytucie Architektury Krajobrazu KUL. Prowadzi badania z zakresu szaty roślinnej szczegółowo dotyczących roślin i zbiorowisk synantropijnych Lublina, zagadnień dotyczących kształtowania i ochrony krajobrazu otwartego, terenów zieleni miast, systemu przyrodniczego i wypoczynkowego oraz wprowadzania idei rozwoju zrównoważonego w kształtowaniu zieleni miast. Znaczącą część Jej zainteresowań stanowią tereny zieleni osiedlowej i ich znaczenie w kształtowaniu właściwego środowiska życia człowieka oraz siedlisk dla zwierząt z zachowaniem funkcji ekologicznych. Pośród specjalizacji wymienia także tematykę dotyczącą projektowania ogrodów naturalistycznych.

Mgr inż. Paweł Adamiec – architekt krajobrazu, absolwent KUL. Od 2007 r. zatrudniony w Instytucie Architektury Krajobrazu KUL. Specjalizuje się w projektowaniu i kształtowaniu przestrzeni osiedlowych oraz zieleni terenów miejskich. Prowadzi badania dotyczące znaczenia i doboru roślinności w obszarach zabudowy wielorodzinnej. Współautor opracowań projektów zagospodarowania terenów osiedli Piastowskie, Mickiewicza, Krasińskiego i Sienkiewicza wykonywanych przez IAK. Zajmuje się również, fotografiką kreatywną i charakteryzacjami oraz fotografiką przyrody. (www.paweladamiec.pl)

____________________________________

 

INSTYTUT ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU
Instytut Architektury Krajobrazu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II kształci studentów na kierunkach: Architektura krajobrazu i Gospodarka Przestrzenna. Obecnie w IAK KUL pracuje kilku wybitnych naukowców kierujących sześcioma katedrami: Katedra Ekologii Krajobrazu, Katedra Kształtowania Krajobrazu, Katedra Kształcenia Plastycznego, Katedra Kultury Przestrzeni, Katedra Ochrony Przyrody oraz Katedra Ochrony Roślin i Krajobrazu. Katedry tworzące Instytut Architektury Krajobrazu współpracują z wyższymi uczelniami i instytucjami naukowymi w kraju i za granicą, urzędami gmin i miast, spółdzielniami mieszkaniowymi oraz instytucjami kościelnymi.
Pracownicy Instytutu współtworzą ogólnopolską organizację zrzeszającą architektów krajobrazu – Stowarzyszenie Architektów Krajobrazu oraz jako eksperci biorą udział w inicjatywach społecznych na rzecz przestrzeni i krajobrazu, np. Forum Green Connection, Rada Kultury Przestrzeni, Targi Eden. Ponadto przynależą do różnych towarzystw i sekcji naukowych.
W Instytucie Architektury Krajobrazu KUL prowadzone są rozległe badania naukowe. Dotyczą one wpływu czynników przyrodniczych i kulturowych na powstawanie i funkcjonowanie różnych typów krajobrazów. Prace te obejmują miedzy innymi analizę stanu współczesnego, jak i historii zieleni miast oraz ochronę i rewitalizację terenów zieleni. Pracownicy Instytutu badają również procesy sukcesji i synantropizacji polskiej szaty roślinnej. Prowadzone są również badania nad występowaniem wybranych grup stawonogów w różnych typach zieleni oraz nad wpływem zanieczyszczeń na rośliny i na stawonogi roślinożerne oraz wzajemne zależności roślina – roślinożerca – drapieżca. W Instytucie AK KUL rozwijane są ponadto zagadnienia z zakresu ekologii krajobrazu, od stale opracowywanych modeli komputerowych, służących do prognozowania zmian w krajobrazie oraz ich wizualizacji w czasie rzeczywistym przy pomocy modeli 3D do kulturologicznych aspektów krajobrazu.

 

Kierunek ARCHITEKTURA KRAJOBRAZU
Kierunek ARCHITEKTURA KRAJOBRAZU na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II został utworzony w 1999 roku. Łączy w sobie wiedzę przyrodniczą, techniczną i humanistyczną. Specyfiką KUL-owskiej Architektury Krajobrazu jest specjalizacja w kształtowaniu krajobrazu kulturowego. Bardzo ważnym aspektem w kształceniu jest pełne zaplecze techniczne z zakresu urządzania i pielęgnacji obiektów architektury krajobrazu. Proces kształcenia jest tak zorganizowany, aby zapewnić studentom wszechstronną wiedzę nie tylko o profilu architektonicznym, ale też o profilu przyrodniczym związanym z szeroko rozumianym projektowaniem, urządzaniem i pielęgnowaniem ogrodów przydomowych oraz terenów zieleni.
Zajęcia na kierunku odbywają się głównie w budynku przy ul. Konstantynów 1H, tzw. „Poczekajka”, gdzie do dyspozycji studentów znajdują się pracownie: sztuk plastycznych, projektowania krajobrazu, urządzania krajobrazu (wyposażona w profesjonalny sprzęt wykorzystywany w urządzaniu i kształtowaniu terenów zieleni), szaty roślinnej, mikroskopowa oraz komputerowa, gdzie studenci uczą się korzystać z programów do projektowania takich jak AutoCad, SketchUp, Corel Draw, aplikacje GIS itp.
Studia obejmują następujące zagadnienia: I stopień – rysunek odręczny i malarstwo, projektowanie obiektów architektury krajobrazu wsparte przez rysunek techniczny i geometrię wykreślną, historia sztuki i historia ogrodów, fizjografia i gleboznawstwo, konserwacja i rewaloryzacja ogrodów, szata roślinna (dendrologia, ozdobne rośliny zielne, fitosocjologia), zwierzęta w krajobrazie, budownictwo i materiałoznawstwo, budowa i pielęgnacja obiektów architektury krajobrazu, zastosowanie programów komputerowych w projektowaniu i urządzaniu krajobrazu, podstawy prawne i ekonomiczne dotyczące szeroko pojętego kształtowania krajobrazu; II stopień – historię kształtowania przestrzeni, psychologię i socjologię środowiskową, planowanie przestrzenne, urbanistykę (kształtowanie krajobrazu miejskiego), ruralistykę (kształtowanie krajobrazu wiejskiego), ochronę i inżynierię krajobrazu oraz systemy informacji przestrzennej.
W trakcie studiów studenci już od pierwszego roku odbywają liczne zajęcia terenowe, pozwalające na doskonalenie umiejętności praktycznych zdobytych podczas zajęć kameralnych (plenery malarskie, wyjazdy do parków narodowych i krajobrazowych, zwiedzanie historycznych oraz współczesnych założeń ogrodowych i urbanistycznych, a także obiektów inżynieryjnych, budowlanych i architektonicznych). W czasie kształcenia studenci uczestniczą w wakacyjnych praktykach zawodowych, które pozwalają im nabyć doświadczenie i praktykę w projektowaniu, budowie i urządzaniu krajobrazu, dotyczące zarówno małych form ogrodowych jak i dużych obiektów architektoniczno-krajobrazowych.
Studenci Architektury Krajobrazu KUL mogą odbyć część studiów na uczelniach zagranicznych w ramach Programu Erasmus i Tempus. Przez odpowiednią organizację studiów umożliwia się studentom dalsze kształcenie w zakresie urbanistyki i planowania przestrzennego na studiach II stopnia oraz studiach podyplomowych. Na kierunku funkcjonuje Koło Naukowe Studentów Architektury Krajobrazu, zajmujące się działalnością naukową i artystyczną. Organizowane są happeningi, instalacje, land-arty, wystawy, wernisaże, spotkania z wybitnymi osobowościami, akcje charytatywne. Ponadto studenci bardzo często biorą udział w szkoleniach i warsztatach poszerzających ich wiedzę zawodową oraz zainteresowania w zakresie np.: florystyki, wikliniarstwa, fotografii, garncarstwa, rękodzielnictwa.

Archiwa
RELACJE FILMOWE
PLAYZapraszamy do oglądania relacji filmowych z wydarzeń jakie odbyły się w Domu Kultury LSM. ***
Realizacja filmów Zenon Krawczyk
Prowadzenie strony - Marek Dybek  Marek Dybek / KmBk-STUDIO   /    Powered by WordPress Platform
ul. Konrada Wallenroda 4a        20-607 Lublin
tel. 81 743 48 29
dom.kultury@spoldzielnialsm.pl
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. .

Zapoznałem się z informacją