we wtorek 30 kwietnia 2013 r.
o godz. 18.00
Uroczysty koncert pieśni patriotycznych z okazji
222 rocznicy Konstytucji 3 Maja 1791 r.
oraz 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego 1863 r.
Jeszcze jeden mazur dzisiaj
w wykonaniu
Chóru „Jubilaeum”
pod dyrekcją
Tomasza Orkiszewskiego
Program koncertu
Jeszcze jeden mazur dzisiaj
1.Gaude Mater Polonia
2.Bogurodzica Dziewica
3.Wojak
4.Już was żegnam niskie strzechy
5.Znasz-li ten kraj
6.Pan jest mocą swojego ludu
7.Kozak
8.Krakowiak
9.Pieśń konfederatów
10.Pieśń wieczorna
11. Świety Boże
12.Wiosna
13.Mury
14.Nie ma czego trzeba
15.Jeszcze jeden mazur dzisiaj
16.Żeby Polska
17.Polonez
Wykonawcy:
Chór i orkiestra „Iubilaeum”
Iwona Gostkowska – sopran
Krzysztof Gąsior – bas
Bugusława Matys – sopran
Hubert Świeca – tenor
Marek Serweta – fortepian
Elżbieta Kołaczek – recytacja
Tomasz Orkiszewski – dyrygent
CHÓR „JUBILAEUM” powstał w listopadzie 1999 r. przy parafii Wieczerzy Pańskiej Księży Pallotynów w Lublinie. Dyrygentem i kierownikiem artystycznym zespołu od początku jego istnienia jest Tomasz Orkiszewski – absolwent Instytutu muzykologii KUL – wydawca, organista, dyrygent.
W latach 1994-1999 studiował muzykologię w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od 1999 r. pracuje jako organista i dyrygent w lubelskich parafiach pw. bł. Maksymiliana M. Kolbego i Wieczerzy Pańskiej.
Współzałożyciel i prezes Wydawnictwa Muzycznego Polihymnia sp. z o.o., specjalizującego się w promowaniu książek i wydawnictw związanych z muzyką kościelną i literaturą religijną (kwartalnik ,,Muzyka w liturgii”, ,,Muzyka liturgiczna po Soborze Watykańskim II w świetle dokumentów Kościoła” ks. Ireneusza Pawlaka, szereg śpiewników, nut chóralnych, organowych i innych). Autor aranżacji chóralnych.
W skład pięćdziesięcioosobowego zespołu chóru wchodzą zarówno uczniowie szkół podstawowych, średnich, studenci i osoby pracujące zawodowo, których wspólną pasją jest ogromne zamiłowanie do muzyki.
Chór koncertował ponad 160 razy w Lublinie i wielu innych miejscowościach w kraju i za granicą, m.in. Częstochowie, Warszawie, Licheniu, Lwowie, Karlovych Varach, Wilnie, Wiedniu, Rzymie. Wielokrotnie brał udział we Mszach św. radiowych i w kościele Świętego Krzyża w Warszawie oraz w kościele św. Elżbiety w Gdańsku, uczestniczył też w wielu konkursach i festiwalach oraz nagraniach telewizyjnych.
Za artystyczny kierunek zespół przyjął promowanie muzyki polskich kompozytorów dawnych i współczesnych. W repertuarze chóru znajdują się utwory m.in. M. Gomółki, F. Nowowiejskiego, T. Szeligowskiego, J. Świdra, A. Nikodemowicza, S. Stuligrosza, a także utwory kompozytorów zagranicznych: J. S. Bacha, G. F. Haendla, A. Brucknera, W. A. Mozarta i innych.
Duża część repertuaru wykonywana jest z towarzyszeniem młodzieżowej kapeli smyczkowej, od początku związanej z zespołem. Oprócz występów i koncertów chór ma na swoim koncie wydanie trzech kaset i czterech CD, zawierających tematycznie opracowany zapis dorobku artystycznego.