w piątek 17 maja 2013 r.
o godz. 18:00
Koncert – recital
pieśni, arii operowych, operetkowych i musicalowych
Małgorzata Rudnicka
Spójrz, już kwitną astry białe
Wykonawcy
Małgorzata Rudnicka – śpiew, Justyna Zańko – skrzypce, Honorata Rusin – fortepian
Program recitalu:
- Alessandro Scarlatti – Le violette (aria starowłoska)
- Jan Sebastian Bach – Quia respexit (z Magnificat)
- Robert Schumann – Der Nussbaum (Orzech)
- Felix Mendelssohn-Bartholdy – Auf flugeln des gesanges (Na skrzydłach pieśni)
- Stanisław Moniuszko – Zosia (Śpiewnik Domowy)
- Siergiej Rachmaninow – Son (Sen)
- Piotr Perkowski – Spójrz, już kwitną astry białe (pieśń współczesna)
- Frederick Loewe – Przetańczyć całą noc (musical My Fair Lady)
- Jan Sebastian Bach – Adagio i Fuga (z I sonaty g-moll na skrzypce solo – Justyna Zańko
Małgorzata Rudnicka ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie w klasie skrzypiec Dariusza Drzazgi. W 2005 roku otrzymała tytuł magistra sztuki Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, specjalność: dyrygentura chóralna w klasie prof. Bogdana Goli. W 2008 roku uzyskała dyplom specjalizacji pedagogicznej kształcenia słuchu w Międzyuczelnianej Katedrze Kształcenia Słuchu. Jako studentka otrzymała wyróżnienie na II Konkursie Młodych Chórmistrzów. Była dyrygentem Chóru II Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie, z którym koncertowała w programie „Śpiewająca Polska”. W 2008 roku otrzymała I nagrodę na Festiwalu Piosenki o Lublinie „Koziołek Lubelski”. Jest założycielem i dyrygentem Chóru Św. Cecylii w Parafii pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Lublinie. Zespół bierze udział w ważnych wydarzeniach parafii, występuje w cyklu koncertów Ars Chori, Ciemna Jutrznia, Triduum Cecylianskie (Archikatedra Lubelska) oraz Festiwalu Chórów Parafialnych w kościele Matki Boskiej Różańcowej w Lublinie.
Działalność artystyczna Małgorzaty Rudnickiej to także śpiew solowy, który doskonali pod kierunkiem Doroty Laskowieckiej. Jej repertuar obejmuje gatunki muzyki sakralnej, pieśniarskiej oraz operowo-operetkowej. W 2012 roku zdobyła wyróżnienie w Konkursie Poezji, Prozy i Pieśni Patriotycznej im. Ryszarda Kaczorowskiego w Lublinie. Dawała koncerty w Stanach Zjednoczonych, we Włoszech, Francji, Szwajcarii.
Brała udział w Międzynarodowych Kursach dla młodych skrzypków w Łańcucie, w IV i V Biennale Tańca Współczesnego w Poznaniu, w warsztatach wokalnych w Instytucie Muzyki UMCS w Lublinie.
Jako artystka chóru współpracowała z Teatrem Muzycznym w Lublinie.
Prowadzi zajęcia dydaktyczne w Szkole Muzycznej I i II st. im. Witolda Lutosławskiego oraz w Instytucie Muzyki UMCS w Lublinie.
Honorata Rusin ukończyła Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w klasie prof. Tadeusza Chmielewskiego. Zajmuje się głównie pracą ze śpiewakami. Jako korepetytor współpracowała z Teatrem Muzycznym w Łodzi, Operą na Zamku w Szczecinie, Operą Śląską. Aktualnie jest pianistką Teatru Muzycznego w Lublinie.
Justyna Zańko zaczęła grać na skrzypcach w wieku siedmiu lat. Przez osiem lat uczyła się u wybitnego muzyka i pedagoga Bohdana Giergiela, solisty Filharmonii Lubelskiej. Ukończyła z wyróżnieniem Wyższą Szkołę Muzyczną w Krakowie studiując pod kierunkiem Antoniego Cofalika. W 2006 roku uzyskała tytuł magistra na Akademii Muzycznej w Warszawie, gdzie studiowała u Tadeusza Gadziny i Romana Lasockiego.
Justyna Zańko występowała w konkursach skrzypcowych: IV Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego i VII Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków w Lublinie im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego. W 2013 roku zagrała w finale Leamington Music Prize w Birmingham. Brała udział w wielu kursach muzycznych, w tym w Międzynarodowym Kursie Skrzypcowym w Sindelfingen, Niemcy (Yair Kless), Międzynarodowej Akademii Letniej Mozarteum w Salzburgu, Austria (Yair Kless), Międzynarodowym Kursie Skrzypcowym w Lublinie (Zakhar Bron) oraz w zajęciach u takich mistrzów jak Christiane Edinger, Anthony Marwood, Ighor Ojstrach i Sally O’Reilly. Jako solistka występowała w wielu salach koncertowych: Adrian Boult Hall, Recital Hall in Birmingham Conservatoire, Mall Galerries w Londynie, w filharmoniach w Krakowie i Lublinie, Instytucie Goethego w Krakowie, Akademii Muzycznej w Warszawie i innych.
Jako muzyk orkiestrowy współpracowała z wybitnymi dyrygentami takimi jak: Jacek Błaszczyk, Maciej Niesiołowski, Marek Pijarowski, Jerzy Salwarowski, Michael Seal, Jerzy Semkow, Bruno Weil. Od stycznia 2010 roku pracuje jako skrzypaczka orkiestry Filharmonii Lubelskiej. Jej repertuar obejmuje dzieła od baroku do współczesności.