W tle - grafika Pawła Ryżki p.t. ROBOTNICE SZTUKI - pierwowzór muralu, jaki znajduje się na południowej ścianie Domu Kultury LSM

Niniejsza domena domkulturylsm.pl stanowi obecnie
ARCHIWUM działalności oraz wydarzeń jakie miały miejsce
w Domu Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
w okresie od lipca 2012 r. do czerwca 2022 r.

Wszelkie AKTUALNOŚCI oraz ZAPOWIEDZI
znajdziecie Państwo na nowej odsłonie strony:

www.dklsm.pl

ZAPRASZAMY

AKCJA LATO 2013   

 

 

PROGRAM_AKCJA LATO 2013

 

 

Niezwykła Polska na wyciągnięcie ręki

Wakacje dzieci z LSM

Od 1 do 26 lipca w Domu Kultury LSM, jak co roku, będą miały miejsce półkolonie dla dzieci nazywane „Akcją Lato 2013”. Zajęcia będą odbywały się w godzinach 9.00 – 15.30 i przeznaczone są dla małych mieszkańców Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej liczących od 7 do 11 lat. Sądzimy, że atrakcyjny program, który przygotowaliśmy, w pełni zadowoli dziewczynki i chłopców, którzy zapisali się 17 czerwca na te zajęcia. Tegoroczną „Akcję Lato” mamy zamiar przeprowadzić pod hasłami „Polska niezwykła” i „Śladami wybitnych Polaków”.

W siedzibie Domu Kultury zaproponujemy dzieciom zajęcia, gry i zabawy świetlicowe, warsztaty wokalne, taneczne, teatralne i plastyczne. Swego rodzaju novum będą zajęcia poświęcone tworzeniu artystycznych lalek i dopiero po raz drugi organizowane cieszące się dużym powodzeniem warsztaty z robotyki. Zajęcia z lalkarstwa będą odbywały się pod okiem Anny Kośki zarówno w siedzibie Domu Kultury, jak i w pracowni artystki na ul. Żarnowieckiej. Dzieci będą mogły nauczyć się wspólnego wykonywania lalkowych podobizn znanych i ulubionych postaci, jak i lalek, które mogą potem z powodzeniem być wykorzystywane w przedstawieniach teatralnych. Z kolei zajęcia z robotyki, które poprowadzi Rafał Knieć z Firmy „Dziecięce Przygody z Robotyką”, będą wspaniałą zabawą powiązaną z nauką kreatywności, logicznego myślenia oraz pracy zespołowej. Na zajęciach wykorzystywane będą zestawy Lego WeDo. Dzieci będą tworzyły roboty i konstrukcje, które po podłączeniu do komputera i zaprogramowaniu wprawiane będą w ruch. Dzięki specjalnym silniczkom i przekładniom zbudowane z klocków konstrukcje będą ruszały się, jeździły i omijały przeszkody. Jak sądzimy, będzie to dla dzieci fantastyczne wprowadzenie do robotyki, świata nauki, techniki i projektowania.

 

W czasie zajęć plastycznych, prowadzonych przez Monikę Sierzpowską, mali uczestnicy „Akcji Lato” będą poznawali techniki malarstwa, rysunku i grafiki. Spróbują swoich sił w akwareli, pasteli, zapoznają się z technika tworzenia graffiti, zapoznają się też z formami twórczości przestrzennej oraz rzeźb, które ozdabiają osiedla Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Na zajęciach tanecznych poznają najnowsze trendy tańca nowoczesnego, podstawy techniki baletowej, elementy tańców klasycznych i ludowych oraz podstawy tańca towarzyskiego. Z kolei zajęcia wokalne, które poprowadzi wykładowczyni wokalistyki na Wydziale Artystycznym UMCS Magdalena Stopa, solistka zespołów „Babska Biesiada” i „Alebabki”, na pewno zainteresują przyszłe gwiazdy estrady i mikrofonu. Wzorem lat ubiegłych dzieci nauczą się na tych zajęciach wielu piosenek, które potem towarzyszą im na wycieczkach i spotkaniach rodzinnych. W czasie warsztatów teatralnych zaprezentowane zostaną elementy sztuki aktorskiej, emisji głosu, ruchu scenicznego i nieco wiadomości o życiu współczesnego teatru polskiego.

 

W ciągu czterech tygodni „Akcji Lato 2013” w kinie „Grażyna”, które zlokalizowane jest w Domu Kultury LSM, dzieci będą uczestniczyły w 12 seansach filmowych (zawsze w poniedziałki, środy i piątki o godzinie 12.00). Wyświetlone zostaną następujące filmy: „W 80 dni dookoła świata”, „Księżniczka i żaba”, „Merida Waleczna”, „Ralph Demolka”, „Piorun”, „Lessie”, „Wall-e”, „Wyspa Nim”, „Renifer Nico ratuje brata”, „Mikołajek”, „Arka Noego” oraz „Asterix i wikingowie”. W seansach filmowych będą mogły uczestniczyć również te dzieci, które nie zapisały się na „Akcję Lato”, a przez seansem wykupią bilet w cenie 10 zł.

 

W czasie miesięcznego pobytu w Domu Kultury LSM zorganizowane zostaną różnego rodzaju wycieczki, zarówno do ciekawych instytucji w Lublinie i okolicy, jak i całodzienne wyjazdy m.in. śladami wybitnych Polaków. Dzieci odwiedzą więc Ranczo „Arka” w Sernikach koło Lubartowa, zwiedzą różne tajemnicze zakamarki Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego, zapoznają się ze starymi foliałami i podziemiami, gdzie przechowywane są bogate biblioteczne zbiory, a oprowadzać będą panie z Działu Informacji i Promocji pod kierunkiem Ewy Hadrian i Zbiorów Specjalnych, którymi zajmuje się Elżbieta Kurpińska. Planowane jest również wyjście do Muzeum Lubelskiego na Zamku, gdzie dzieci zobaczą bogate kolekcje broni, rzemiosła artystycznego, ceramiki i sztuki ludowej. Odwiedzą też Galerię Malarstwa Polskiego i będą podziwiały XV-wieczne freski w zamkowej Kaplicy Świętej Trójcy. Będziemy również zapoznawać się z pracą Wydawnictwa Muzycznego „Polihymnia” i jego drukarni, które oferują na rynku lubelskim wiele ciekawych publikacji książkowych. Odbędą się także spotkania z przedstawicielami policji, którzy będą mówić o zasadach ruchu drogowego i zachowaniu bezpieczeństwa w życiu codziennym, a także warsztaty dogoterapi, w czasie których dzieci poznają sposoby łagodzenia schorzeń psychofizycznych poprzez kontakt z psem.

 

Dzieci wyjadą również na cały dzień do Parku Edukacji i Rozrywki „Farma Iluzji” w Trojanowie na trasie między Lublinem a Warszawą, gdzie zobaczą unikatowe, magiczne budowle i będą uczestniczyć w niesamowitych, fantastycznych wydarzeniach. Planujemy również wybrać się z wizytą do Koziołka Matołka do Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie w województwie świętokrzyskim. A jak mówimy o Koziołku Matołku to wiadomo, że mamy na myśli przepiękne, popularne książki Kornela Makuszyńskiego z ilustracjami Mariana Walentynowicza.
Kolejne spotkanie literackie, które zaproponujemy dzieciom, to Muzeum Henryka Sienkiewicza, autora „W pustyni i w puszczy”, „Krzyżaków” i „Trylogii” („Ogniem i mieczem”, „Potop”, „Pan Wołodyjowski”) w Woli Okrzejskiej. Pojedziemy do tej wsi, położonej w powiecie łukowskim, w gminie Krzywda, 33 km na południowy zachód od Łukowa, gdyż tam znajduje się oficyna dworska, gdzie 5 maja 1846 roku urodził się nasz laureat Nagrody Nobla. Przed muzeum zobaczymy rzeźbę postaci pisarza oraz podobizny postaci stworzonych przez autora „Quo vadis”, m.in.: Janka Muzykanta, Onufrego Zagłoby i Azji Tuhajbejowicza. W pobliskiej Okrzei odwiedzimy Kopiec Sienkiewicza usypany w latach trzydziestych dwudziestego wieku i cmentarz, gdzie pochowana jest matka pisarza, Stefania z Cieciszewskich Sienkiewiczowa, a na jej nagrobku znajduje się rzeźba znanego lubelskiego twórcy Witolda Marcewicza zainicjowana m.in. przez wybitnego sienkiewiczologa prof. Lecha Ludorowskiego. Odwiedzimy również piękny roztoczański Krasnobród, w którym znalazły również miejsce podobizny prehistorycznych dinozaurów,a w pobliżu znajduje się kapliczka św. Rocha z – jak głosi legenda – uzdrawiającą, krystalicznie czystą wodą.

 

Dziećmi, które zapisali się na „Akcję Lato 2013”, będą zajmowali się pracownicy Domu Kultury LSM: koordynator Akcji – Małgorzata Iwanicka oraz Anna Pietraś, Anna Wójcik-Miroń, Monika Sierzpowska, Katarzyna Tkaczyk, Marek Dybek, Michał Borowiecki i Andrzej Zdunek. Zajęcia będą prowadzili wspomniani wcześniej instruktorzy oraz studenci z organizacji AIESEC pochodzący z 11 krajów, m.in.: z Chin, Indii, Turcji, Ukrainy i USA, a także praktykanci z lubelskich uczelni.

 

 

Archiwa
RELACJE FILMOWE
PLAYZapraszamy do oglądania relacji filmowych z wydarzeń jakie odbyły się w Domu Kultury LSM. ***
Realizacja filmów Zenon Krawczyk
Prowadzenie strony - Marek Dybek  Marek Dybek / KmBk-STUDIO   /    Powered by WordPress Platform
ul. Konrada Wallenroda 4a        20-607 Lublin
tel. 81 743 48 29
dom.kultury@spoldzielnialsm.pl
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. .

Zapoznałem się z informacją