środa 26 września 2012 r.
o godz. 18.00
Teatr Panopticum
Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją”
i reżyser Mieczysław Wojtas
proponują spektakle teatralne:
Kot… Odlot
Wstęp wolny
Kot
Scenariusz i reżyseria: Mieczysław Wojtas
Muzyka: Dariusz Kwiatkowski
Opracowanie muzyczne i przygotowanie wokalne: Anna Skawińska
Konsultacja choreograficzna: Agnieszka Kępka
Obsada: Agata Bartłomiejczyk, Bartłomiej Wiater, Anna Skawińska, Mateusz
Cichy, Mateusz Flis, Bartłomiej Mitura, Ewa Malicka, Jakub Ludwicki,
Karolina Jankowska, Piotr Denisiuk, Zuzanna Wronka
Scenariusz, powstały na bazie rozważań na temat „królestwa kotów” i ich życia, luźno nawiązuje do znanej bajki pochodzącej z okresu baroku. Upersonifikowany świat kotów i kociej natury, przemieszany z ludzkimi charakterami, tworzy nową jakość w szeroko pojętych relacjach interpersonalnych kreowanych na scenie przez młodych wykonawców. Spektakl przeznaczony jest zarówno dla widowni dziecięcej, jak i dorosłych, traktując motywy baśniowe jako pretekst do do teatralnej zabawy, budowanej wieloma komicznymi sytuacjami. Mamy nadzieję, iż dystans do kreowanych postaci i musicalowa forma spektaklu, nie zagłuszyły jego refleksyjności i współczesnego przesłania.
________________________
Odlot
Scenariusz: praca zespołowa
Reżyseria: Mieczysław Wojtas
Opracowanie muzyczne: zespół
Wizualizacja: Mariusz Stryjecki
Obsada: Maria Bielska, Katarzyna Osiak, Aleksandra Szałacha, Mateusz Flis,
Jakub Ryczek
Operator dźwięku: Macin Piekut
Nagrody: druga nagroda podczas XXXV Wojewódzkich Prezentacji Teatrów
Młodzieżowych, „za podjęcie trudnej współczesnej tematyki i intrygujące
przełożenie jej na język teatru”.
Odlot to metaforyczna opowieść o uzależnieniu. Młodzi bohaterowie tworzą skrzywiony, surrealistyczny obraz alternatywnego świata jako ucieczkę od realnej rzeczywistości. Pełni marzeń i tęsknot, poszukują podstawowych wartości: piękna, miłości, wolności oraz Boga. Wchodzą na ścieżki prowadzące ich w odmienne stany świadomości, skrywając w ten sposób swoje lęki i poczucie pustki. Pułapka narkotycznego „piekła”, w którym się znaleźli, oferuje tylko drzwi narysowane, bez możliwości wyjścia. Ale w życiu są zazwyczaj drzwi prawdziwe i jest ich wiele, wystarczy tylko wybrać odpowiednie i wyjść – najlepiej do „pięknego ogrodu”.
Teatr Panopticum Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie działa od 1985 roku. Skupia głównie młodzież licealną, ale także gimnazjalną oraz studencką. Prowadzi szeroko pojętą edukację teatralną; młodzież poznaje warsztat aktorski, uczy się kultury teatralnej i pogłębia wiedzę o teatrze. Przez Panopticum przewinęły się setki młodych ludzi, wielu z nich zostało zawodowymi aktorami, reżyserami bądź krytykami teatralnymi, pracują dzisiaj w różnych polskich teatrach, redakcjach i telewizji.
Teatr Panopticum jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodo-wych nagród, w tym dwóch „Złotych Masek” zdobytych na Ogólnopolskim Forum Teatrów Młodzieżowych w Poznaniu. Wielokrotnie występował w Niemczech i Finlandii, stale współpracując z młodymi teatrami niezależnymi i ośrodkami polonijnymi. Uczestniczył w Światowym Kongresie Teatralnym i Europejskich Warsztatach Teatralnych w Ankarze i Münster, współdziałając
z międzynarodową organizacją teatralną „ASSITEJ”.
O pracy Teatru Panopticum powstało kilka reportaży telewizyjnych zrealizowanych przez ośrodki regionalne, film dokumentalny TVP1 pt. „Szef”, którego bohaterem jest Mieczysław Wojtas. Przez TVP1 został również zarejestrowany spektakl „Realium Abstrakcji”, nagrodzony „Złotą Maską”, kilkukrotnie emitowany na antenie ogólnopolskiej.
Założycielem Teatru Panopticum, kierownikiem artystycznym, reżyserem, „Szefem” (tak nazywa go młodzież), od samego początku jest Mieczysław Wojtas.
Mieczysław Wojtas – polonista i historyk sztuki, długoletni instruktor teatralny, artysta plastyk. Od 1985 roku prowadzi w Młodzieżowym Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie znany nie tylko w regionie teatr. Jest dwukrotnym laureatem tytułu „Instruktor Roku” w skali ogólnopolskiej oraz kilku indywidualnych nagród Ministra Kultury, Ministra Edukacji Narodowej i TVP1. Najbardziej ceni sobie statuetkę przyznaną w 2007 roku przez Radę Młodzieżową miasta Lublin za zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej i pracę na rzecz młodzieży. Często bywa jurorem wojewódzkich i ogólnopolskich konkursów teatralnych oraz recytatorskich. Jest cenionym pedagogiem, posiada duże doświadczenie i osiągnięcia w edukacji teatralnej młodzieży i nauczycieli oraz w pracy artystycznej.